Rapala Tail Dancer

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 21 Iul 2004, 21:06

dar nici n-ai inspecta nodul :lol:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 21 Iul 2004, 21:14

Nu,dar m-as feri de nalucile care nu arata si nu se misca cat mai natural.De aceea sunt nodurile dedicate,pentru evolutia nalucii.
Toate cele bune!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 21 Iul 2004, 21:54

Michael,

Poate tu ai dreptate. Dar eu continui sa prind peste asa cum am spus.
Dar mi s-a intimplat, e un exemplu pentru mine care nu acord importanta culorii, sa schimb naluca pentru a pune culoarea care mergea.
Insa cu agrafe sau fara n-am vazut diferenta.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 21 Iul 2004, 22:22

nici eu nu folosesc agrafe sau vartejuri. singura exceptie, la oscilante si rotative, ca n-am de ales.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 22 Iul 2004, 16:07

Sunt de acord ca detaliile oricat de marunte ar parea conteaza in orice fel de pescuit si pot face diferenta de multe ori.Pescuiesc mult la clean si finetea echipamentului e esentiala si ca atare am facut pana nu demult jdemii de noduri ori de cate ori schimbam voblerul.
Am dat de snap-urile folosite la pescuit cu muste artiifciale si de atunci aproape ca nu mai concep sa mai pescuiesc fara ele
Le-am testat acasa in apa sa vad daca afecteaza cumva pozitia voblerului in apa ( cozma de 3 cm , salmo hornet nr 3 , down-uri de 2,5 cm ....ce mai are omu necajit) si nu au nici un fel de influenta , ele avand o greutate de 0,..grame.Nu afecteaza nici evolutia voblerului in apa , din contra ii confera o mai mare libertate de miscare deorece ochetul voblerului face contact cu inelul snap-ului si nu se muleaza un monofilament pe el.Nu am observat nici o diferenta in atacurile rapitorilor asupra voblerelor cu snap-uri sau folosind nod asa ca le recomand celor care doresc sa le incerce.

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 03 Sep 2004, 09:59

Tail-dancer a fost creat - dupa cum zic cei de la Rapala - pentru salau. Eu am prins cu el avat < 1kg, (TD5CHS), clean < 1kg, salau 1,5kg si somn 4 si 5 kg (TD7S). Dupa ce am pescuit cu zeci de modele de vobler, am ajuns la concluzia ca voblerul in care ai incredere prinde peste, mai ales pentru ca dai mai des cu el decit cu altele, ceea ce duce la cresterea increderii ...... cerc - mai mult sau mai putin vicios. La salau cel putin, cind se hraneste intensiv, daca ii oferi un creion dotat cu triple, ataca. Lasind gluma la o parte, am avut ocazia sa prind o seara pe Dunare cind salaii atacau aproape orice, asa ca am luat la rind tot ce aveam in cutie. Am prins la aproape toate modelele de Rapala, mai putin la Team Esko, indiferent de ce culoare am utilizat, cu sau fara agrafa cu virtej. Pescuiesc in general cu multifilar, asa ca de agrafa nu prea am cum sa scap...
Bogdan

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Mesaj de vipificator III » 18 Feb 2011, 16:52

Eu am luat la Deep Tail Dancer FLP chiar si crap oglinda 2kg. :shock:

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

Rapala TD

Mesaj de stradic » 19 Feb 2011, 07:32

Crapul l-ai luat de gura? :shock: :shock: Adica a atacat voblerul sau l-ai luat asa agatat de pe undeva? :wink:
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

Rapala TD

Mesaj de stradic » 19 Feb 2011, 07:35

Rapala Tail Dancer SD 9 cm unul dintre voblerele mele preferate la care am prins bine salau atat pe lacuri cat si pe rauri :!: :idea:
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 19 Feb 2011, 09:44

Michael scrie: Probabil ca sunt fixist,dar eu nu folosesc agrafe nici macar la spinner-e sau oscilante.Fiecare naluca se leaga cu un anumit tip de nod.Fiecare detaliu conteaza.Ma gandesc ca daca as fi rapitor,nu m-as arunca la orice.
Poate ca esti un perfectionist, dar eu zic ca nu conteaza acest detaliu daca ii pui agrafa potrivita. :wink:
Ultima oară modificat 19 Feb 2011, 19:22 de către Adelin, modificat 1 dată în total.
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Scrie răspuns