Rulmenti ceramici, si altele - mulinete casting

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 25 Ian 2012, 17:30

Unde-i Popescu? Sa vina Popescu!!!! Nu se mai poate asa... :D :D :D
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 25 Ian 2012, 17:55

Noi nu am dat cu pixy :lol: :lol: .

Pana in prezent... Pixy si Presso au fost singurele mulinete cu adevarat de finesse... Care mai era considerata finesse era Calcuta Conques (cardiff)t 51 DC...

In rest nu a fost nici una catalogata drept mulineta pentru fineturi... cu toate sunt mulinete mai mici, mai usoare si au tamburi ceva mai mici...

Recent au mai intrat in aceeasi categorie Abu Revo LTX - de care inca nu am gasit prea multe informatii, fiind o mulineta adresata pietei japoneze; Alphas Finesse Custom

Atentie -

FINESSE pt un american inseamna ca pescuie de la 5-7g in sus
FINESSE pt un Japanez inseamna finesse - 3-4g - adica ce as intelege si eu printr-un finesse.

Deci din toate mulinetele de finete - in adevaratul sens al cuvantului (adica cel Japonez :) )ai incercat una, care aclamezi ca e cea mai buna.

Eu am spus doar ca nu stiu ce sa zic... Pana acum nu am lansat decat cu 51DC si pot sa zic ca m-a impresionat cu un jig gol de 4g lansam de nu se vedea de exemplu, dar nu am avut cu ce s-o compar ca sa zic... e cea mai ce, asa ca mai bine tac pana apuc sa testez mai multe, acuma ca ma chiar intereseaza subiectul :roll: :roll:

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 25 Ian 2012, 18:12

http://tv.shimano.co.jp/movie/promotion ... 9_cardiff/

Apropo de mulinete Finesse pentru care sa-ti vinzi rinichii :lol: :lol: ... vezi de la mijlocul clipului incolo... cand incepe sa explice in limba lui ...

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 25 Ian 2012, 19:08

Andrei

deci eu iti dau exemple de mulinete light cu care am dat si te invit sa faci la fel
tu imi raspunzi ca nu sunt mulinete finesse sau fineturi si mai bagi un link :D :D

apoi o sa ajungem la finetti :D :D

deci n-ai dat cu nici o mulineta de fineturi declarata da pixy e shit ,si ma inviti inainte sa trag concluzii sa probez mulinete si .....zvac ...inca un link :D

oki ....
spre linistea ta , cu un cardiff din ala DC pt naluci light am dat 4 insi o dupa masa intreaga sa vedem cum lanseaza minunea de 500 de euro
verdict unanim : e ok , dar nu merita banii
proprietarul o vindea ulterior convins probabil si el ca un prapadit de pixy facea treaba mai bne . Acu are un pixy din ala nou ...

deci am pescuit cu ea , nu-mi arata filmulete :D
si si cardifful de spin de 1000 l-am pipait si desi fan declarat al mulinetelor shimano de spin , ala nu m-a impresionat

eu zic sa ne oprim aici ca e limpede.

de linkuri si de parerile altora e plina lumea
e bine de stiut ca sunt parerile altora si luate ca atare.... nu preluate si prezentate ca opinii proprii
de incercari personale , de pareri obiective si de informatie reala ....e mare nevoie .

grupul X , face o treaba buna cu testele si unele articole pline de substanta destinate incepatorilor si nu numai ( altele contin mai mult exaltari si asortari cromatice )
de aici si pana la informatii oferite ,,in premiera '' si sa ziceti mersi voi amaratilor ca va sunt oferite ....e cale cam lunga si deranjeaza

stai linistit ca nici tu nici voi si nici io n-am pus coada la baitcast
sunt altii care in cel mai bun caz citesc pe aici si zambesc si care dadeau la baitcast pe cand io ma jucam cu loptica in nisip si tu nu erai nici pe plansa de proiectare ca sa nu zic aia cu plimbatu ....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Busta
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 204
Membru din: 17 Aug 2007, 19:36
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Busta » 25 Ian 2012, 19:15

Andrei scrie:http://tv.shimano.co.jp/movie/promotion ... 9_cardiff/

Apropo de mulinete Finesse pentru care sa-ti vinzi rinichii :lol: :lol: ... vezi de la mijlocul clipului incolo... cand incepe sa explice in limba lui ...
Da superba , la Cardif 51DC visez de cand a aparut :) Dar deocamdata ma multumesc cu un cv-z 103.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 25 Ian 2012, 19:15

Io zic sa puneti fiecare o lista cu mulinetele:
1. pe care le aveti in arsenal
2. cu care ati pescuit sau le-ati testat
:D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 25 Ian 2012, 19:51

Sorine... Tu te poui singur pe jar... in orice topic in care-ti bagi codita...

Nimeni n-a zis ca Pixy nu e buna.. daca asta ai inteles, tinand cont ca Sol-ul vreau sa-l duc spre un Pixy incet, dar sigur.

Doar ca afirmi ceva ce nu are baza... tinand cont de aparitiile din ultima perioada, pe care pana in prezent putina lume a pus mana... Ca e cea mai buna pentru tine este altceva, este diferit de e cea mai buna din lume...

Initial era vba de tamburul de pixy (care era cel mai usor, dar nu prea), iar apoi ai deviat discutia inspre mulineta in sine...

Oricum din ce-am urmarit, n-o sa ajungi in veci la consens...

Dar tine cont... vreau sa fac transform Sol-ul intr-un Pixy... nu degeaba vreau sa fac pasul acesta... dar de aici pana la a afirma e cea mai ce... e cale lunga:)

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 25 Ian 2012, 20:27

Andrei scrie:
Dar tine cont... vreau sa fac transform Sol-ul intr-un Pixy...
Si cum o sa numesti "hibridul"?

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 25 Ian 2012, 20:42

Americanii ii zic SolZilla.... eu o sa-i zic altfel... ca nu o sa-l fac Solzilla (adica upgrade de maner carbon, washeri pt frana carbotex, tambur finesse, si knoburi sofisticate)

Am sa me rezum momentan la manivela de Pixy (NORMALA) cu rulmenti si in locul bucselor - neshte knoburi jmekere (ce le am deja de 2 ani si nu am avut ce sa fac cu ele), si un tambur finesse - ori de pixy regulat ori de alphas finesse, care s-ar potrivii la marele fix, fara sa-i mai completez cu washerii de care pomenea si nea Sorin.

Mai ramane sa-i dau putina culoare si va fi gata:)... mai ramane sa vedem cum si functioneaza in pescuitul de zi cu zi dupa "hupgradeuri". :twisted:

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 25 Ian 2012, 21:16

Andrei,
nu -mi pune vorbe-n gura ( poti sa citezi un zingur loc unde am zis ca tamburul de pixy e cel mai usor ?)- de fapt asta inseamna deviere de subiect....

asta cu nu am baza in ce zic , consens ...sunt bullshituri si oricine citeste ce s-a scris pana acum se lamureste

o sa-mi bag ,,codita'' de baitcast ori de cate ori mai apar ,,axiome'' care nu au baza concreta pt ca cei interesati e bine sa stie ce e corect , ce opinie si ce e real

spor la Solxy !
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Scrie răspuns