Barca pneumatica

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
danio
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 14 Noi 2010, 10:51

Mesaj de danio » 27 Aug 2011, 17:00

Poppy scrie:
danio scrie:Salutare!

Am si eu o intrebare referitoare la transport...!
Cum transportati voi barcile pneumatice pana la balta...cu motorul montat sau separat si il montati la fata locului?
precizez ca motorul meu este destul de greu...nu mai stiu exact cat cantareste...este un mercury de 15cp...

Multumesc!
La fata locului. Barca are 55 kg iar motorul 52 kg, doar daca nu ai vreun peridoc si atunci s-a simplificat problema.
Scuze...am uitat sa mentionez...barca este umflata si pusa pe peridoc...

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 27 Aug 2011, 21:39

Poppy scrie:GPS-ul a inregistrat 61 km/h (impotriva vantului), este posibila viteza asta sau ma aflu intr-o mare eroare cu aparatul ?
WOOOOW !!!!!! :shock: :shock: :shock:

Da un refresh aparatului !!! 61 km / h pe apa este , daca vrei , similar cu 250 km / h cu masina pe asfalt !

Acum , serios vorbind , ma indoiesc sa fi putut atinge viteza asta pe apa . Ceva nu-i in regula . Ori GPS-ul , ori altceva . Viteza asta o ating destul de dificil si cele mai rapide salupe de prin Delta . La un 310 echipat cu 15 HP ..... este practic imposibil ! Dar daca ...... intradevar ai atins performanta asta ........ I MUST GET ONE OF THIS !!! Uhaaaaa ! :cooler:

Avatar utilizator
Poppy
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 197
Membru din: 30 Iun 2009, 00:43
Localitate: Ibrail
Contact:

Mesaj de Poppy » 27 Aug 2011, 21:45

Si mie mi s-a parut mult...

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 27 Aug 2011, 22:29

Eu am prins cu 5 cai si fara bagaje 25 km/ora, dar 61 e mult....la viteza aia nu prea ai control pe apa cu goflabila de 310, aluneci ca pe gheata. :wink:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 28 Aug 2011, 08:54

Am mers cu un prieten cu pneumatica de 3,80 si mercury 15cp... si glisam la o viteza de 30km/h... singur in barca aia posibil sa depasesti 40km/h (pana in 50) .. 61km/h in 2 suna cam a USS Enterprise cu cei 7,2 warp/s ai sai..dar cu gps-ul nu ma contrazic :D

Ar mai fi o variabila: ca barca ta sa nu cunoasca fenomenul frecarii si atunci probabil ca va depasi curand 60km/h :roll:
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 28 Aug 2011, 11:15

Eu cred ca GPS ul nu era setat pe km ci pe mile marine. :) :) :)
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 28 Aug 2011, 14:02

Adrian SB scrie:Eu cred ca GPS ul nu era setat pe km ci pe mile marine. :) :) :)
Nici asa nu-i bine . Ar fi aratat mai putine mile decat km / h .

Nu , ....... e clar , GPS-ul ( aparatul ) are ceva defect . Ori in setare ori in soft . Sau pur si simplu au fost citite datele gresit .
Ovidiu scrie:Am mers cu un prieten cu pneumatica de 3,80 si mercury 15cp... si glisam la o viteza de 30km/h... singur in barca aia posibil sa depasesti 40km/h (pana in 50)
Nici asta nu-i valabila . Un 3,8 cu 15 HP nu simte diferente substantiale , evidente , de la o persoana la doua . Va gastiga cel mult 1 - 2 km / h in plus .

Importanta nu-i neaparat incarcatura ( in cazul unui 3,8 cu 15 HP - cazul de fata ) . Important este momentul glisarii . Odata intrata-n glisaj ( si o va face cu siguranta cu un motor de 15 ) va atinge viteza maxima . Culmea , cu o singura persoana la bord si aceasta aflata inspre pupa , la comanda , va glisa mai greu decat cu inca o persoana aflata inspre prova .

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 28 Aug 2011, 23:00

modigliani scrie:
Adrian SB scrie:Eu cred ca GPS ul nu era setat pe km ci pe mile marine. :) :) :)
Nici asa nu-i bine . Ar fi aratat mai putine mile decat km / h
Cred ca nu ai observat zambaretii...
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

nila
senior
senior
Mesaje: 416
Membru din: 16 Sep 2010, 06:51
Localitate: bucuresti

Mesaj de nila » 29 Aug 2011, 05:26

eu cred ca era la vale.. :twisted: :twisted: :twisted:

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 29 Aug 2011, 15:47

Adrian SB scrie:Cred ca nu ai observat zambaretii...
I-am vazut , da-i incolo de haiosi ! N-ai cum sa nu-i vezi ...... Dar credeam ca vorbesti despre ...... minimile marine ! ( watch out ! Pun zambareti ! ) :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns