pastrati sau nu pastrati betele in masina...

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

pastrati sau nu pastrati betele in masina...

Mesaj de MARIUS POPA » 11 Iun 2010, 22:43

va salut,
deschid acest topic, mai mult din curiozitate, deoarece in perioada asta caniculara, nu stiu cat de bine este sau nu sa pastrezi betele in portbagajul masini.
deci, dupa o partida, doua, trei..cand se aduna in portbagaj, 2-3-4...etc. bete,le mai urcati (duceti) in casa, debara, garaj, pod :D , sau le lasati in masina, le purati cu voi,pina la urmatoarea si urmatoarea partida??
peste zi cand sunt peste 30-35 gr, poate mai mult, se incinge masina denuma.
e bine , nu e bine sa le lasam, insa e destul de incomodant, daca pot zice asa, sa strangi tot timpul, betele si sa le cari la locusorul lor, bine delimitat.
hai sa bagam si betele de stationar si de pluta eventual.
eu unul le port cu mine de vreo luna, portbagajul imi este ocupat cu bete, si accesorii, nu stiu daca "se coc" sau nu betele, de aia, astept si parerile voastre. :)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 11 Iun 2010, 22:48

in afara de faptul ca daca pluta este uda se poate coace altceva rau nu cred ca ar putea aparea - eventual ceva matisaje daca nu sunt inchegate cum trebuie. Pe langa faptul ca se coc ar mai trebui avut grija sa nu te gineasca vreunu si sa puna ochii pe 'materiale' de sa ramai fara ele :)

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 11 Iun 2010, 22:50

eu nu, mi-e frica sa nu mi le fure.
Masina are asigurare, betele nu
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2830
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de tito » 11 Iun 2010, 23:04

Eu nu le mai las in masina pe timp de vara. Acum cativa ani am patit-o cu o undita de 5m din carbon Lineaeffe (am dat pe ea vreo 350 ron) si am tinut-o in porbagaj toata vara. Intr-o zi m-am hotarat sa o folosesc si la prima aruncare s-a rupt, initial am crezut ca am agatat pomul din spatele meu. Dar am constatat ca s-a copt si se sfarama ca si cum ar fi fost arsa cu flacara.A ramas doar cotorul, restul s-a facut praf.

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 11 Iun 2010, 23:13

e bine de stiut unele aspecte, deoarece in portbagaj temperatura ajunge cu ceva grade in sus fata de cea din exteriorul masinii, mai ales daca este si neagra :) .
la treaba cu furatul nu m-am gandit deoarece, nu cred totusi ca se incumeta, dar nu se stie.
totusi lacul cu care sunt date,e posibil sa se caseze la fortele de incovoiere a batului in timp...mai ales pe linga inele, acolo une continuitatea in lungul batului e intrerupta.

rog un moderator sa mute topicul in DISCUTII GENERALE, scuzele de rigoare. :oops:
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 12 Iun 2010, 00:50

eu nu.sub nici o forma.curg apele pe mine pana la 3 dar mai bine le iau sus decat sa le las in masina.stii tu'a doua zi pleci cu masina mai dai in groapa,mai un viraj pe doua roti,numai bine nu le face sa le dai cu capul de pereti :lol:

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 12 Iun 2010, 05:26

Eu unul, nu cred ca betzele au vreo problema de la caldura. Ganditi-va ca betzele de crap stau insirate pe malul baltii zile intregi, in conditiile in care afara sunt si 40 grade sau mai mult. Oricum cred ca paza buna trece primejdia rea si este bine sa nu ti scule in masina, ca sa nu faca cu ochiul ciudatilor. Motiv ptr care eu le mai "uit" prin bucatarie sau living, de lene sa le duc in pod, motiv de discutii cu consoarta . Cu toate astea , echipamentul de UL(batz, "bicicleta", vesta cu goange si cizmele) sta totusi tot timpul in masina, ptr ca nu se stie niciodata cand ma reped 1 ora la Neajlov. Am niste compartimente pe o parte si pe alta a plafonului in care imi incape batul in husa. Ce nu las in masina sigur, pe caldurile astea, este trusa de "gume", si in mod special Protoanele.

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 12 Iun 2010, 07:19

rine scrie:eu nu.sub nici o forma.curg apele pe mine pana la 3 dar mai bine le iau sus decat sa le las in masina.stii tu'a doua zi pleci cu masina mai dai in groapa,mai un viraj pe doua roti,numai bine nu le face sa le dai cu capul de pereti :lol:
:lol: :lol: :lol: , buna asta..si eu am de urcat un pic, chestia e ca am doar 2 maini, ca si voi de altfel, dar de maine nu cred ca le mai pot cu mine, doar vreunul de clean ca scade muresul, ..
pai stau betele de crap, dar afara circula aerul, cat de cat, pe cand in portbagaj se incalzeste ca in cuptor. :)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

radubc
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 22 Apr 2010, 00:35
Localitate: Calgary, AB

Mesaj de radubc » 12 Iun 2010, 14:40

Eu le iau in casa tot timpul desi masina sta in garaj subteran cu temperatura aproape constanta. Le iau din cauza hotilor. Hotii astia canadieni is tare ciudati. Intra in garaj si lasa in pace roti de iarna cu jante de aliaj, biciclete, am un dolly in garaj, lasa tot in pace. In schimb sparg geamurile la cate 7 masini si fura ochelari de soare, cd-uri si probabil bete de pescuit daca gasesc.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 12 Iun 2010, 17:47

radubc scrie:Hotii astia canadieni is tare ciudati. Intra in garaj si lasa in pace roti de iarna cu jante de aliaj, biciclete, am un dolly in garaj, lasa tot in pace. In schimb sparg geamurile la cate 7 masini si fura ochelari de soare, cd-uri si probabil bete de pescuit daca gasesc.
Nu cumva hotii astia nu sunt de fapt canadieni ci valahi de-ai nostri? :lol:

Scrie răspuns