avatul

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Iul 2005, 04:22

Nimic nu se compara la avat cu sclipirea argintie a nalucii,nu are nevoie de culori fluorescente,mai ales pe ape limpezi.Singura culoare fluorescenta care-mi inspira incredere este pe nuanta de galben-verde care merge bine la salau.Atat :!:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 05 Iul 2005, 01:34

Rares.S scrie:Am vazut la niste oameni (pescari) rotative mari vopsite de ei cu spray-uri dinastea florescente de culoare verde(mam gandit ca o fi vazut si ei ceva similar intro revista sau intr-un magazin si au incercat sa imite) .
Mno ce sa fac cum ii omul mai curios am intrebat care e povestea...mi-au spus ca sunt speciale pt avat si nu dat gres.. :shock:
Oare.....





Oricum prefer shadurile si voblerele.
mie mia aratat un fel de montura cu oscilanta, rotativa si vobler cica sub baraj unde atacurile sunt mai frecvente ai sai pacalesti oare asa va fi ca mie teama sa incerc dar in ziua de azi ce nu face omul.....

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 07 Iul 2005, 23:48

bai fratilor am vrut sa va spun asta poate vi sa intamplat si voua.am dat dupa avat ca deasta nu am prins mari decat mici si din greseala la pluta primavara.am dat cu rotativa unde bateau de le venea nevoia cu voblare de la cozma, salmo si nimic parca sunt blestemat la fel am patito si la salau eu nu stiu ce se intampla dar in schimb am niste capturi la clean de ma speriu.iar alte combinati nu am folosit ca nu ma stiu poate ma ajutati careva.de dat am dat numai pe curgatoare si nu si in baraj (Olt,jud.Sibiu )

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 08 Iul 2005, 06:50

Pune musca. A mers intotdeauna.

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 08 Iul 2005, 09:13

eu pot sa ma consider tatic la avat la rotativa

la avat daca vrei sa ai sanse conteaza mai mult decat rotativa sa recuperezi cu viteza mare si in zig-zag si sa fii bine camuflat

avatul vede foarte bine si imediat face stanga-imprejur daca te vede , loviturile sunt de obicei destul e aproape de mal pe apa mica deci te vede ca la cinema .

dupa ce m-am imbracat in echipament verde si am stat mai ferit am avut mai multe atacuri ,

iti recomand daca esti incepator o rotativa clasic argintie de 1 , de 3,5 grame sau 4 grame , meps agila , bannax, berti lure , colonel z(un adevarat campion) ,kroger . fara nici un briz briz cel mult o holograma pe pe paleta cat mai neutra

fir intins , si micile amanunte de mai sus fac diferenta dintre un succes si un pescuit cat se poate frustant in care vezi la lovesc si nu poti sa prinzi nici macar o bucata

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 08 Iul 2005, 11:16

Vara am avut capturi,chiar si la pranz,tinand varful lansetei sus,rotativa evoluand exact sub oglinda apei.Sa se vada la suprafata valul produs de rotativa,dar fara clipociri.In timp ce se apropie rotativa de tine,cobori treptat varful lansetei pentru a nu scoate rotativa din stratul de apa in care evolueaza.

Rares.S
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 26 Iun 2005, 19:26
Localitate: Bistrita

Mesaj de Rares.S » 08 Iul 2005, 12:03

Exact la fel recuperez si eu rotativa dar la clean ,avat foarte rar am prins cu rotativa la shaduri si voblere am avut mai multe capturi si am observat ca la rotativa intra avati mai mititei.

Dar depinde si de apa unde pescuiesti eu de exemplu cel mai des pescuiesc pe Sieu unde tot mai rar se prinde avat acuma trebuie sa ma duc tot mai departe pt o partida sanatoase (pe somes)azi maine cred ca ajung pe mures si dupa ai cred ca ies din tara :lol: cred ca am deviat de la subiet dar oricum am observat si la alti preteni pescari ca pescuind cu rotativa cat mai la suprafata au mai multe capturi(bine nu unde apa este foarte adanca)

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 08 Iul 2005, 13:31

Eu pe vremea cand dadeam la rotativa nu am prins mai mare de un kil, hai sa zicem un kil 200. De atunci am renuntat la rotative si m-am axat pe kestii care seamana mult mai bine cu ce se gaseste in apele noastre. Adica: voblere, muste si plastice moi.
La plastice moi nu am mai luat decat a slidere anul acesta. Pacat k am pierdut o trusa intreaga de ele saptaman trecuta. Mai am unu singur, si mi si frica sa nu-l agatz si pe asta :cry: , pe undeva. Astea nu prea poti zice k seamana cu obletii sau dinastea. mai ales k is maronii si coada de ceva culoare(ce sa-i atraga atentia), verde fluo sau alb. Atata tot k au profilul extrem de ingust si vibreaza ff delicat din coada.
La voblere am inceput sa maresc dimensiunile, fata de cele cu care dadeam de obicei la avat. De la 3-5cm am urcaty la 6-7cm, fara rusine.
Si acu incerc sa urc pana in 8-9cm, da si astea cu profil de pix, sau ceva ce se apropie. La rotative nici nu cred k o sa mai incerc la avat, decat daca mi se goleste trusa de voblere si de slidere sau alte cele. Plus k imi rasuceste firul...
Daca a-ti prins avat mai mare de 1,5kile cu rotativa sa ma anuntati si mie, k poate imi schimb tactica :wink: (desi nu prea cred)

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 08 Iul 2005, 13:45

Andrei scrie:De la 3-5cm am urcaty la 6-7cm, fara rusine.
Si acu incerc sa urc pana in 8-9cm, da si astea cu profil de pix, sau ceva ce se apropie.
Salut Andrei....
Abia acum incerci sa urci la 8 - 9 cm sau ai urcat deja?
Pana acum cel mai mare vobler folosit era de 5 cm, un minnow de la Salmo...
Azi mi-am luat tot un minnow, dar de 9 cm :shock:
Abia acum ma uit cu atentie la el si mi se pare cam mare... :)
Ai luat ceva cu voblere de asemenea marimi?

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 08 Iul 2005, 14:23

Sezonul asta, pentru mine cea mai productiva naluca s-a dovedit a fi Rapala Original Floating de 9 cm.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Scrie răspuns