alegere jig

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
storm fish
veteran
veteran
Mesaje: 853
Membru din: 07 Sep 2007, 20:19

Mesaj de storm fish » 06 Noi 2009, 12:22

Aceste "capcane' se gases in anumite locatii pe dunare.Sunt puse intentionat de localnici in cursul saptamanii si dupa weekend vin la "cules".
Pasek , nu a stiut ce ancora trebuia folosita acolo,oricum nu avea nicio posibilitate sa o mai scoata,se mai intampla.
la fiecare sedinta de pescuit invat cate ceva.....

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 27 Noi 2009, 23:04

Si eu cautam informatii despre ce-a observat fiecare in legatura cu greutatea jigului vs shad vs curent vs vant si inca multe alte conditii de care trebuie sa tii seama..
Azi am fost pe Dunare in acelasi loc in care am prins bine salau de vreo luna si am luat..nimic(de fapt unul mic dar nu se pune),apa de vreo 7-8 metri.curent destul de puternic,fundatii de case dedesubt(pe care trebuie sa le cauti),majoritatea dau cu 20+ grame si la vale..in general 25-30 g,noi dam de o luna cu 14 maxim 18 grame la deal si perpendicular pe curent si am prins aproape mai bine decat ceilalti desi la inceput faceau misto de noi ca dam "contra naturii". De 2 partide am zis sa incercam si noi la vale,am inceput sa marim de la 14-18 la 22 g fiindca salaul incepe sa se traga tot mai pe larg, la 10-11 m adancime ,curentul este si mai puternic si cu 18 nu mai facem fata nici perpendicular. Curios a fost ca la un moment dat din barca eu dadeam cu vreo 25g spre mal unde eracurent mai mic si adancime maimica si colegul spre larg cu 18 g si el zicea ca simte fundul eu nu..am crezut ca minte si i-am luat batul in mana si intr-adevar,am simtit pietrele..are bat mai shimano si textil mai de firma,eu da cu un cormoran de 5 ani si textil de la chinezi un pic mai gros(0.18),sa conteze si-asta?. Azi am luat jig-uri de 28g dar nu-s convins ca-mi va produce vreo satisfactie sa pescuiesc cu asemenea ghiulele(nici cu 21 g nu mi se parea placut..le tragi pe curent in sus de parca ai deja strapazanul in batz)
La deal si perpendicular e mai greu de dat cand e curentul mare fiindca trebuie tinut firul in tensiune si de regula si vantul bate tot de sus pe Dunare si-ti face burta(plus ca-i dai viteza prea mare la naluca pentru a tine firul intins si-ti baga curentul jigul dupa toate agataturile daca nu esti pe faza)..dar finetea-i mai mare zic eu..la vale dau toti cu ghiulele si le trag usor spre ei,..le mai lasa putin pana ating fundul,si iar sus..si am observat ca se si agata strapii singuri,nu prea mai inteapa
La vale pe curent iarasi daca pui shad mare ,cu coada lata ti-l ridica curentul,pui mai mic simti mai bine fundul ,..si-aici e o chestie..si-asa tot schimbila greutati,lungimi si latimi de shaduri,locuri de pescuit pana ai tu feelingul ala din visele tale de pescar ca esti pe cale sa-i dai in nara:)
Si cu asta va las dragi pescari ca maine sunt hotarat sa-mi spal rusinea de azi:)sunt inarmat cu toate greutatile de jig,multe culori de shaduri,barca cu motor si o zona buna de salau..si vreo 5 ore de pescuit(de obicei dau maxim 2 ore dar am un musafir fanatic :lol:

Scrie răspuns