incepator

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 30 Aug 2009, 19:06

mulinetele cu frana pe spate nu ma prea incanta si nu le prea asociez cu spinningul.e o mulineta ok exage-ul......dar nu mi se pare ca diferenta de pret fata de ryobi se reflecta si in diferenta de calitate.
spro-ul e ok......dar io personal as inclina spre un cormoran sau sportex in gama asta de pret
ar fi bine sa poti pune mana pe ele inainte sa le cumperi oricum

clauco
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 30 Aug 2009, 12:08
Localitate: arad

Mesaj de clauco » 30 Aug 2009, 22:49

multam fain de precizari. :D

clauco
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 30 Aug 2009, 12:08
Localitate: arad

Mesaj de clauco » 30 Aug 2009, 23:38

unde le gasesc ?

clauco
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 30 Aug 2009, 12:08
Localitate: arad

Mesaj de clauco » 30 Aug 2009, 23:52

ca in arad sigur nu.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 31 Aug 2009, 06:18

du-te la magazinul lui sorin, xxx-line parca-i zice,pe andrei saguna vis a vis de mirada construct,si-ti aduce din ungaria ce-ti doreste inima,numai bani sa ai.

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 31 Aug 2009, 08:56

Parerea mea este ca ar trebui sa renunti la ideea de a cumpara "marci"!! Fugi prin magazine, vezi care ti se potriveste in mani si cumpara.
Asa am procedat si eu la inceput: tot intrebam ce si cum.... Am ajuns la concluzia ca nu neaparat firma conteaza. Important este ca tot ansamblul pe care tu il ai (lanseta, mulineta, fir, naluca) sa fie cat mai compatibil cu ceea ce vrei tu, deci probabil ca vei schimba cateva pana te vei opri la ceea ce ti se potriveste. Mie asa mi s-a intamplat. Si nu am dat bani pe cine stie ce firme: pe bat vreo 70 ron si il am de aproape 2 ani si la fel si cu mulineta. Asa ca poti face si econimie, asta daca nu cumva chiar vrei sa "te dai in barci"!!!

Fiecare dupa gustul lui!! :wink:
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

clauco
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 30 Aug 2009, 12:08
Localitate: arad

Mesaj de clauco » 31 Aug 2009, 20:11

va multumesc pentru sugestii.
chiar ajuta.

Avatar utilizator
TopGear
senior
senior
Mesaje: 431
Membru din: 10 Apr 2008, 22:50
Localitate: Timis

Mesaj de TopGear » 03 Sep 2009, 22:34

clauco
Pe Mures, in zona Timis (Periam, Sanicolau) nu am auzit in ultimii 3 ani de stiuci prinse la artificiale, sincer. Poate la Arad da, dar nu cred ca in numar mare.
Ca si incepator, poate optezi pt. clean si avat pe Mures, dar cu sculele cu care vei da dupa ei nu vei putea pescui la somn, asta e sigur! Deci va trebui sa incepi cu un bat medium-light de 2,4 metri zic eu si aici asa aminti de Energo Team, Alcedo, sau chiar un Shimano Catana. Totul este sa le tii in mana, sa vezi ce ti s-ar potrivi. Ca si mulineta, as opta pt. un 25oo. O Shimano Nexave, Exage (dar nu Match), Ryobi, Energo Team sau poate un Spro ar fi ok zic eu. Pe care vei pune un fir textil de max. 10-12 livre. Iar dupa ce dobandesti putina experienta si vezi exact ce ti se potriveste si ce pesti vrei sa prinzi, iti vei schimba echipamentul cu unul mai avansat, pt. salau sau chiar somn. Pana atunci eu zic sa incepi cu inceputul adica cu cleanul, avatul si eventual stiuca. Dar sa nu uiti ca va trebui sa investesti si in artificiale, si aici vorbim de alte sume.

daniel22vlad
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 06 Sep 2009, 16:24

salut clauco

Mesaj de daniel22vlad » 06 Sep 2009, 20:24

imi pare bine sa te intalnesc caci si eu sunt din arad!eu miam luat de la rusi 2 bete unul de fund si unul cu pluta!amandoua mau costat 100 lei si sunt achipate full(adica molineta bat de 3m cu inele momitor/pluta ace )si momeala si crackerele juvelnicul si minciocul inca 100(+ un sac din ala ca sa transporti betele)!eu pescuiesc la pecica si pe mures!nici eu nu sunt expert dar ma descurc!miar face placere sa iesim la un peste impreuna daca poti si tu!de ujde din arad esti!eu sunt din arad de la uta(arad arad chiar pe asfalt cum ar veni):D

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 07 Sep 2009, 20:20

:shock: ...ce sint alea "crackere"?!...ca nu am dat cu asa ceva?! :roll:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Scrie răspuns