Pescuitul la spinnerbait

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

negreapetru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Noi 2008, 11:38

Mesaj de negreapetru » 10 Feb 2009, 18:09

am facut citeva modele de spinnerbait cu 2 palete dupa un model original.Va prezint modificarile(imbunatatirile) facute de mine.
1-tija paletelor rotative am facut-o sub un unghi la care sa lucreze (invirta) ambele palete(la cel original pescarul care mi-a trimis poza spunea ca paleta intermediara oscila cu toate ca era pusa pe ax cu calaret.
2-am facut un model(primul din stinga) la care am pus paletele rotative in linie ambele cu calaret(ca la un rotativ dublu) iar in capat am pus un inel despicat unde putem pune un streamer sau chiar a treia paleta,astfel spinnerbaitul meu are de toate:twister,palete rotative(ambele),streamer.
le-am testat si merg excelent.Imagine
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Hentzone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 24 Aug 2008, 22:13
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Hentzone » 11 Feb 2009, 14:00

Mi se pare putin cam prea incarcat... dar daca ai ceva rezultate felicitari... io prefer sa le cam schimb pe rand :P
Go fishing, what else...

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 11 Feb 2009, 15:12

intrebare de profan: la streamerul din ultima poza ai si carlig?
Is fain facute. Sa ne anunti de rezultate :wink:

negreapetru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Noi 2008, 11:38

Mesaj de negreapetru » 11 Feb 2009, 16:37

bineinteles ca streamerul are cirlig altfel pe ce puteam sa-l fac si nici nu avea rost sa pun unul fara,mai simplu agati niste ata colorata combinata cu niste pene sau blana de iepure

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

eu am folosit pestisor de silicon cu doua ancore si blinker

Mesaj de caulea » 13 Feb 2009, 00:01

negreapetru scrie:dupa ce am pus comentariul meu pe unul din forumuri am primit doua poze cu spinnerbait-uri cu 2 palete rotative,deci dintr-o data paleta de combinatii posibile sa largit,conteaza mult inspiratia noastra la o partida de pescuit.Saptamina viitoare am sa fac citeva spinnerbaituri cu doua palete si o sa le testez sa vad cum merg,op sa le si postez pe forum poate o sa mai vrea cineva sa-si construiasca.Am vazut ca ati discutat despre combinatiile folosite de voi,sint curios daca a folosit cineva combinatia jig(twister)+streamer?
eu am folosit pestisor de silicon cu 2 ancore si blinkeru in fata am reusit sa iau un salau de 2kg si dar dupa vreo cateva ore can am schimbat locu am reusit si sa l agat si nu aveam numai unul era adus de dincolo :roll:

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 12 Mai 2009, 14:28

Imi pare rau ca n-am vazut topicul asta mai devreme. Naluca asta, parerea mea, este cea mai versatila pentru bass (locuiesc in Wisconsin si pescuiesc foarte des cu ea). Am prins si stiuca destul de des cu ea. Aici se gaseste in toate magazinele (inclusiv in superstores--bineinteles, nu alimentare). Rezultate exceptionale am avut la Booyah 3/16oz si Strike King 5/16oz, culoare plasticului mixta (rosu, galben, verde etc).
Ceva de genul asta, dar culori mai vii:
http://www.lurenet.com/productdetail.aspx?id=byvft12698
Iubesc naluca asta! Are o actiune exceptionala: lingura mare se roteste in jurul axei longitudinale iar cea mica face revolutie in jurul tijei metalice. Daca o mulinezi la viteze intermitente, pana si franjurile de plastic se misca apetisant. Inca o chestie: rateuri aproape zero! Mult mai sigura din punctul asta de vedere decat un wobbler.
Vara asta dupa ce ajung in tara vreau sa-ncerc ceva asemanator (la scara mult mai redusa, bineinteles) si la clean. N-are cum sa nu mearga.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 30 Mai 2009, 08:01

in arad se gasesc spinner baituri originale ,cu 2palete si skirt.lestul este turnat in forma de cap de peste si neavind articulatie se strecoara incredibil prin pilcurile de vegetatie.am fost uimit de nr ul de capturi mari in timp scurt, anul trecut ,in iulie ,pe canicula.niste prieteni au prins 21 de bucati in 3-4 ore de pescuit .stiucile nu erau f mari ,undeva intre 1-2kg.americanii astia fac niste naluci extraordinare. sint curis daca si salaul si alti rapitori raspund la naluca asta.

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 30 Mai 2009, 12:34

Eu am descoperit spinnerbait-ul in structurile de pe Magura Buturugeni cand inca mai era stiuca mare,a fost naluca care a mers cel mai bine, insa eu preferam grub-ul in loc de skirts. Acum sunt si mai incantat de Buzzbait-uri ,la care mai fac mici modificari.

Numai bine...

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 31 Mai 2009, 17:00

Eu am descoperit spinnerbait-ul astazi, si mi-a castigat
increderea... :)
Am luat 2 avati, nu mari, cam la 1 kg/buc.
Recunosc ca eram cam sceptic in privinta
spinnerbait-ului, dar e bine daca prinzi incredere inca de la inceput :wink:
Numa' bine.

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 29 Iul 2009, 13:14

am cunoscut un italian - ghid de pescuit la bass - mi-a zis ca naluca lui preferata la bass si stiuca este spinnerbite-ul,

mie sincer nu mi-a castigat increderea, inca sunt de parere ca naluca ideala este cea in care ai cea mai multa incredere
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Scrie răspuns