pescuit la clean pe rauri

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut Petrea » 03 Mar 2009, 18:34

Inca nu merge..Am fost,am admirat apa,am schimbat cateva voblere dar nu a vrut.Insa de acum va incepe incet-incet daca se mentine ritmul incalzirii.Deja pestisorii joaca la suprafata,vin la mal,ba chiar am vazut un clean sarind la o bucatica de lemn care plutea pe apa.Fire intinse celor ce mai merg!Eu pana duminica nu mai pun mana pe batz! :lol:
Intotdeauna C&R

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 03 Mar 2009, 21:53

adiwolf scrie:
Dornea Ionut scrie:Am vazut un mosulica duminica, pescar de cariera, din tata in fiu... care prindea clenisori de-o schioapa la musca... la musca naturala. Avea o sumedenie intr-un bidon de juma' pe care il tinea in buzunarul unei jachete murdare. Prindea...!!! .......
si ce era de admirat la acel mosulica??
ca prindea??
ce??
cleni??
pai aia erau cleni??!!
nu cred ca e de admirat un asemenea comportament,vorbesc de retinrea pestilor subdimensionati
nu am zis ca este de admirat...
ideea era ca prindea cate ceva la musca naturala... in rest eu doar am stat cu el de vorba si atat!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 03 Mar 2009, 22:43

ok
am dedus eu prea multe din descrierea ta.sory :oops:
dar oricum il bagam in masa de mosneag :twisted:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 04 Mar 2009, 16:21

fratelecelmic scrie:mai gasesti nesimtiti din astia si pe la noi, aduna 2-3 kg de clenuti si se lauda ca sunt mari pescari...
la salai la fel, eram zilele astea undeva unde erau multi strapi, iar tampiti se uitau la mine si se cruceau ca le dau drumul.
foame mare in tara asta, fratilor!
Pe Ialomita aval de Razvad sunt cativa "tarani" care prind zeci-sute de clenisorui si mrenutze si hranesc cu ei...ratele, gastele, porcii etc. Evident nu au nici permis, nu au auzit de prohibitie, nimeni nu ii intreaba de sanatate...Daca as arunca cu pietre unde pescuiesc ei as parea eu taran dar zau ca asa imi vine cateodata "sa dau cu cutitu-n chiatra" vorba cantecului din strabuni! :lol:

Avatar utilizator
ShokTu
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 08 Oct 2008, 09:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ShokTu » 05 Mar 2009, 11:20

Clean s-a luat in apropiere de bucuresti, chiar eu am luat duminica la voblere, s-a luat si la stationar :) , a inceput sa manance :)
Fire in drill
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination.

This is the linux world, in the quiet nights you can hear the windows machines rebooting!

fratelecelmic
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 18 Apr 2005, 10:18
Localitate: Pitesti

Mesaj de fratelecelmic » 05 Mar 2009, 15:19

a fost o sapt buna pt voblere. pe la noi s-au luat buc frumoase.
a fost pt ca s-au innegrit raurile.

Avatar utilizator
ShokTu
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 08 Oct 2008, 09:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ShokTu » 06 Mar 2009, 13:00

fratelecelmic scrie:a fost o sapt buna pt voblere. pe la noi s-au luat buc frumoase.
a fost pt ca s-au innegrit raurile.
preferam sa fie limpezi ca lacrima, prindeam mai bine :(
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination.

This is the linux world, in the quiet nights you can hear the windows machines rebooting!

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 17 Mar 2009, 12:41

a mai fost cineva la pescuit la clean?A inceput sa atace nalucile?Eu,personal am fost duminik pe un lac,am pescuit numai cu artificiale si nu am avut decat 4 atacuri,din care doar 2 finalizate....Am prins 2 cleni la hornet dr de 2.5 cm,dar erau f. mici(pana in 20 cm)Are cineva idee de ce nu merge?Sa fie din cauza apei rece?!Duminik intentionez sa meg pe jiu....in amonte de Tg-Jiu...a fost cineva....s'a prins?Multumesc

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 17 Mar 2009, 16:40

pai tu ce zici din experienta ta!activitatea lor e redusa,; odata cu inceperea incalzirii treptate, metabolismul lor intra in normal,si simturile vor fi mai active, tre sa fi destul de bun, sa prinzi in perioada rece la vobler, sau chiar norocos(zic si eu :? )
mai ai rabdare, sa se invioreze fauna!
fir intins, si eu abia astept noul sezon la clean!
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 18 Mar 2009, 12:30

ma gandeam k dak tot a fost cateva zile soare si frumos incep sa se dezmorteasca.....oricum,dak vine o saptamana de caldura sigur is incep activitatea normala....

Scrie răspuns