vobler mic, doua ancore

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

vobler mic, doua ancore

Mesaj de Pop Vasile » 18 Sep 2008, 12:51

Sunt incepator.
Marea majoritate a voblerelor au doua cirlige triple. La cele sub 7 cm se intimpla des:
- se agata cirligele intre ele
- se agata cirligele de fir

Toti pestii prinsi de mine au fost agatati de cirligul de la coada voblerului.

De ce oare sunt fabricate cu doua cirlige ?

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 18 Sep 2008, 13:06

Vasile, incearca sa schimbi ancora din fata, o inlocuiesti cu una mai mica. Poti eventual s-o elimini complet fiind vorba de un wobbler mic. Se agata in momentul lansari probabil pentru ca nu e bine echilibrat. Sunt echipate cu 2 carlige ca sa mareasca sansele de agatzare si pt design :D
TEAM ATOM

grebla
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 26 Feb 2007, 21:46

Mesaj de grebla » 18 Sep 2008, 15:26

si ptr ca ajuta la evolutia voblerului cea de pe burta :wink: coboara centrul de greutate mai mult, in cazu in care te intrebi totusi de ce nu au pus mai mult plumb :

1. nu prea au loc sa il puna pe tot in acelasi punct
2. centru de greutate e mai sus cu plumbul in vobler

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 18 Sep 2008, 18:01

@ Pop Vasile
...s-a mai discutat asa ceva aici:
http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic.php?t=7162
...poate ,te ajuta .

Fir intins ! tuturor. :wink:

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 23 Sep 2008, 09:29

Multumesc.
Eu cred ca m-am decis ( deocamdata) : la voblere mici voi elimina ancora din fata iar la spate voi pune o ancora mai mare.

Si eu am patit: am intepat stiuca cu ancora din spate dar s-a agatat, din exterior, in timpul drilului, si de cea din fata.
Desfaceam cirligul de la o ancora si se agata cu inca un cirlig de la cealalta ancora. A curs mult singe. Inutil !
Mai ales ca toate ancorele au spin.

Stiuca si-a revenit !

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 23 Sep 2008, 09:33

[quote="adi777"]Vasile, incearca sa schimbi ancora din fata, o inlocuiesti cu una mai mica. Poti eventual s-o elimini complet fiind vorba de un wobbler mic. Se agata in momentul lansari probabil pentru ca nu e bine echilibrat. Sunt echipate cu 2 carlige ca sa mareasca sansele de agatzare si pt design :D[/quote]

daca scoti ancora pui o bilutza de plumb pt a nu se decalibra,
la voblerele tinny ancorele sant casant si se rup dar la alte marci am indoit cracii anorelor rezultand tija mai scurta si asa nu se mai agata una de alta, si eu mi-am batut capul destul cu ele:))

Avatar utilizator
storm fish
veteran
veteran
Mesaje: 853
Membru din: 07 Sep 2007, 20:19

Mesaj de storm fish » 23 Sep 2008, 10:58

adi777 scrie:Vasile, incearca sa schimbi ancora din fata, o inlocuiesti cu una mai mica. Poti eventual s-o elimini complet fiind vorba de un wobbler mic. Se agata in momentul lansari probabil pentru ca nu e bine echilibrat. Sunt echipate cu 2 carlige ca sa mareasca sansele de agatzare si pt design :D

Eu nu am intalnit vobler la care ancorele sa se agate intre ele.si alt fapt observat poate si de voi este ca unele voblere in special cele fat dar si unele cu prindere de sus au ancora de pe burta un pic mai mare decat cea din coada.
respect max.
la fiecare sedinta de pescuit invat cate ceva.....

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Mesaj de terrybill » 23 Sep 2008, 18:39

sa va explic:

voblerele sunt naluci reactive. la nalucile reactive, pestele trage relativ mai delicat, fata de cele nereactive (softuri). nu am intalnit cazuri de agatare intre ancore decat RARISIM, in schimb e drept ca intre prima si fir mai apar momente de tandrete...

personal, cu riscul pierderii voblerului, prefer ANCORA MARE PE BURTA, si ceva mai mica pe coada. ancora de pe burta trebuie sa depaseasca cu cca 1mm(la cele mici) si cu pana la 5mm(la cele mari) latimea voblerului.
pentru aceasta folosesc CELE MAI SCURTE ANCORE IN TIJA, si NUMAI PE BURTA, marindu-mi astfel sansele de agatare a pestelui, micsorand sansele de agatare ale voblerului, si chiar dand un aspect mai hidrodinamic natural.

o alta jmecherie pe care o fac cu succes (la TOATE a ffunctionat excelent) este ELIMINAREA INELELOR DESPICATE, fie prin legare cu nylon, fie prin creereea unui inel despicat din ochet. se taie cu un sfic intr-o parte a ochetului, se indoaie usor(mare grija, se mai rup), si uneori prin fortare pe o suprafata tare, clantz! intra ochetul voblerului in ochetul ancorei. indoiti la loc, ajustai usor si...gata. nici un textil nu va dezdoi acest tip de legatura, cel mult dezdoi ancora.

atentie la ancora de pe burta, trebuie bagata CU CRACUL ANCOREI IN JOS, cel perpendicular pe inel, altfel...sta stramb.

hai la treaba! :D
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 24 Sep 2008, 07:10

treaba cu folosirea monofilamentului cu nod rapala intre ancora si vobler sant de acord si folosesc si eu de ceva vreme la anumite voblere dragi mie de ex daca dau cu 0,16 monofilamentul nu depaseste 0,14 la ancora. asa am 'salvat un vobler de mai multe ori pana acum, asta merge la clean, iar la mine dimensiunile maxime...nu cred ca depasesc 1k deci pot da linistit in modul asta

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 06 Oct 2008, 10:51

MAYER_MARYUS scrie:treaba cu folosirea monofilamentului cu nod rapala intre ancora si vobler sant de acord si folosesc si eu de ceva vreme la anumite voblere dragi mie de ex daca dau cu 0,16 monofilamentul nu depaseste 0,14 la ancora. asa am 'salvat un vobler de mai multe ori pana acum, asta merge la clean, iar la mine dimensiunile maxime...nu cred ca depasesc 1k deci pot da linistit in modul asta
Excelenta idee, o sa o practic si eu. Nu mi-a trecut prin cap pana acum utilitatea eliminarii ochetului.
grebla scrie:si ptr ca ajuta la evolutia voblerului cea de pe burta :wink: coboara centrul de greutate mai mult, in cazu in care te intrebi totusi de ce nu au pus mai mult plumb :

1. nu prea au loc sa il puna pe tot in acelasi punct
2. centru de greutate e mai sus cu plumbul in vobler
aici sunt de acord. daca un vobler e facut cu ancora pe burta, lasati-l cu ancora pe burta, sau puneti o bobita mai mica ce plumb pe inelul de pe burta daca scoateti ancora.

Scrie răspuns