Cleanul pana cand?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

Mesaj de hegedusalin » 19 Sep 2008, 13:20

Merge, merge doar ca iarna sigur nu-i ca vara. O iarna intreaga dak prind un peste ma si duc la biserica sa multumesc. Dak zici ca merge inseamna ca merge, nu ca s-ar putea sa prinzi dak ai mancat....... :lol:

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 19 Sep 2008, 13:57

la dandineta 7 cleni la inceputul lui decembrie temperaturi in jur de 0'C.
Clenii marisori 0,7 - 1,3kg. la cateva zile am mai prins alti 2 si gata aventura mea cu cleanul; oricum pescuiam dupa salau, caruia nu i-am vazut culoarea :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
el_disku
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 01 Sep 2008, 12:36

Mda...

Mesaj de el_disku » 21 Sep 2008, 21:52

Am fost astazi la o partida de clean.....dar nimic...nimic...si iar nimic...ieri am luat 2 exemplare frumoase...dar azi...nimic...

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 22 Sep 2008, 06:18

acum incerc o abordare mai sistematica a problemei. Iau cu mine un termometru cu mine (*unul de acvaristica) si masor temperatura apei.
Incerc pe baza observatiilor personale sa vad daca este vreo legatura intre solunar, temperatura apei , turbionitatate (murdarire).
In cazul cleanului pana acuma am observat ca este primul care devine inactiv (intra in perioada de iarna).
In general am observat ca il prinzi mai greu cand apa scade sub 10-12 grade si aproape de loc cand apa scade sub 7-8 grade.
Interesant ca nu ii plac nici apei calde (vara cand era canicula cand temperatura apei exceptional a atins 25-27 de grade nici urma de clean).
Acum temperatura apei in mures era 14,5 langa targu mures si 18 langa iernut. Dar datorita raciri bruste a apei nu a mers nimic tot weekendul asta. Nu e nici o problema ca au mai fost perioade de inactivitate subita.
the angler is catching xxx, not by the lure

kveschi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 13 Iun 2008, 16:13
Localitate: iasi
Contact:

cs

Mesaj de kveschi » 23 Sep 2008, 08:46

prea multe operatiuni :P

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Re: cs

Mesaj de MAYER_MARYUS » 23 Sep 2008, 09:13

[quote="kveschi"]prea multe operatiuni :P[/quote]

:P :P :P

frate nu-i mai simplu sa te duci la peste in locurile in care ai dat si vara, adick sa sti sigur ca e clean pe acolo:)) ca de dovedit s-a dovedit ca se ia si iarna..

eu nu stau cu solunare,termometre barometre sau alte bazaconii dastea care au un procent de 15% din activitatea pestilor, sau sa ma chinui sa fac anatomia cleanului....
daca stiu sa joc naluca si prezentarea este pe placul lui pune botu' ca e rapitor...

Avatar utilizator
el_disku
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 01 Sep 2008, 12:36

nu nu

Mesaj de el_disku » 24 Sep 2008, 11:32

Cleanul este "omnivor" deci nu este un rapitor in tot sensul cuvantului si de multe ori isi uita instinctul de a ataca...

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 29 Sep 2008, 18:19

Daca se prinde la porumb in lapte, visine, strugure, rama, lacusta, musca artificiala, vobler si rotativa, iti dai seamna ca merge cam la orice oricand. Teoretic. La raspandirea care o are la noi in tara apreciez ca localizarea in apa este foarte importanta la clean in functie de anotimp. Restul e o chestie de timp pana gasesti naluca potrivita.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: nu nu

Mesaj de edâ„¢ » 29 Sep 2008, 20:26

el_disku scrie:Cleanul este "omnivor" deci nu este un rapitor in tot sensul cuvantului si de multe ori isi uita instinctul de a ataca...
poate oportunist atunci cand mancarea devine putzina sau debitul raului isi schimba volumul de apa si nu uita sa atace o are in sange orice i-ai face,e singurul care se adapteaza cel mai repede la transformari de mediu

Scrie răspuns