rotative la clean, sfaturi si trucuri

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
radov1c1
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 14 Iul 2008, 15:42
Localitate: alba-iulia

rotative la clean, sfaturi si trucuri

Mesaj de radov1c1 » 06 Sep 2008, 21:05

Sunt incepator in ale spinningului si doresc sa invat ceva despre rotative avand in vedere ca pestele tinta este cleanul. doresc sa stiu in ce conditii trebuie sa folosesc rotative de o culoare anume , cu fulg sau fara,firma, marime s.a. orice sfat care priveste acest tip de naluci imi va fi de real folos . Fir intins!

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 08 Sep 2008, 16:13

eu cele mai bune rezultate la rotativa au fost la mepps aglia marimile 0,1,2 iar ca si culori silver si gold pe o apa curata incerca o marime mica de culoare galbena iar pe o apa mai murdara una silver de marime mai mare

Avatar utilizator
radov1c1
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 14 Iul 2008, 15:42
Localitate: alba-iulia

Mesaj de radov1c1 » 08 Sep 2008, 19:34

fulgul influenteaza intr-un fel sau este doar o preferinta ?

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 08 Sep 2008, 19:40

Salutare!!
Pescuiesc pe Siret (zona Vrancea) la clean mai mult pe toamna pana la inceputul inghetului cu rotative de 0,1 si 2 de la Blue-fox , Mepss Aglia, culoarea paletei fiind argintie, galbena sau argintie cu pete rosii (merge si la pastrav). Inca un amanunt, folosesc fir de fluocarbon de max. 0.18 .
Numai bine si fir intins!!!

Avatar utilizator
Cristi E
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 01 Mai 2004, 21:51
Localitate: Sibiu

Mesaj de Cristi E » 08 Sep 2008, 19:48

dintre rotative, cele mai bune rezultate la clean le-am avut cu mepps comet nr 1 si 2 argintii si galbene cu puncte rosii.

Avatar utilizator
Hentzone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 24 Aug 2008, 22:13
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Hentzone » 08 Sep 2008, 19:50

Poi io cam indiferent de starea vremii am cam avut cele mai bune rezultate la rotative argintate de 1 cu paleta willow (frunza de salcie) si cu mikado blaster si focus de 2 dar acum nu cred k se mai fabrica... dar... iti recomand un vobler k salmo minnow de 5 cm sau un cozma flotty de 4 cm si daca are apa mai mare adancime (1,5- 2m) incearca un salmo bullhead si k fir prefer un fir de 0,16-0,18 mm diam in functie de claritatea apei si un bat ultra lite - lite.
Am zis de voblere k la astea am cam avut activitate tot anul... spre deosebire de rotative la care am avut activitate cam numai din aprilie pana prin iulie... catch&relese bineintzeles :D Si io zic k voblerele pe care ti le-am recomandat sunt si destul de rezonabile la pret...

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 08 Sep 2008, 19:57

e bine la inceput sa nu treci direct la spinning pentru a prinde primii cleni. debutul e ok sa il faci in pescuit cu momeli naturale, iar cel mai apropiat de pescuitul cu naluci este cel cu lacusta (cosas). De aici poti sa ajungi chiar sa incepi sa pescuiesti la musca artificiala la clean, si abia atunci e sensatie totala :) pescuitul cu lacusta ajuta foarte mult sa intelegi si comportamentul pestelui precum si locurile in care se afla.De cele mai multe ori, tipul de apa pe care pescuiesti la lacusta este identic cu cel pe care vei pescui la rotativa.cleanul confunda de fapt rotativa cu o musca ce cade in apa, nu cu un peste.

ca si perioade predestinate, eu pot sa iti spun ca pescuiesc exclusiv vara-toamna , asa ca in perioada asta apa e mai calda. incearca ca interval orar 8 dimineata -ora 13 (anul asta cel mai devreme clean l-am prins la ora 7:10 :shock: intr-o apa care cred ca avea 0 grade la ora aia in august) insista pe capetele de suvoaie unde apa se linisteste si unde hrana ajunge in mod natural adusa de curent. spre seara poti incerca in locurile cu apa lina si chiar mica(vei vedea adesea ca la lacusta prinzi in apa de 10-15 cm la orele foarte tarzii) pentru ca pestele iese la vanatoare unde ii este mai usor sa prinda hrana.

ca marimi de rotative, eu dau cu mepps comet argintiu cu puncte rosi nr. 2 , dam effzett nr 2 cu dungi rosi cu preponderenta, cateodata si nr.1 . personal nu iti recomand marimi mai mici de 1, pentru ca s-ar putea sa ai multe rateuri, eu am patit sa pierd peste la jumatate de kil si peste cu rotativa de 1 pentru ca nu s-a intepat foarte bine. anul asta, am reusit performanta sa prind la mepps nr.3 un clean de 300 gr. deci daca e mai mare nu strica.nu incerca sa recuperezi foarte la suprafata, pesti mai importanti stau intre ape sau chiar spre fund. ca directie de pescuit, eu adopt atat lanseul din vale in deal cat si invers , in functie de cum e locul. lanseul din deal in vale si tras naluca impotriva curentului are avantajul unui mai bun control. dezavantaj- cand pescuiesti in zona de curent putenic rotativa tinde sa se ridice fiind totusi usoara , daca nu recuperezi lent spre deloc. lanseul din vale in deal are ca principal avantaj faptul ca nu esti vazut de peste, acesta in mod natural avand pozitia cu capul in deal, de unde ii vine hrana pe apa. tehnica "is a must" pe o apa limpede si care mai este si mica (sub jumatate de metru adancime) vei avea sper norocul sa pescuiesti in ape in care pastravul locuieste cu cleanul, astfel ca discretia este obligatorie la acesti doi pesti. ca dezavantaj, daca nu ai un sistem suficient de fin si de lejer poti sa pierzi controlul nalucii care e purtata de curent si nu trasa de tine, fapt care coraborat cu lipsa de reactie fireasca la inceput duce la rateuri multe. eu sunt totusi adeptul aceastui stil, deoarece presupune o prezentare mai naturala a nalucii, chair daca dai la manivela de te trec sudorile :D , nu in ultimul rand , foarte important este ansamblul de pescuit mulineta -lanseta-fir -rotativa. pentru rau iti recomand in functie de latimea acaestuia o lanseta de lungime 2,10-2,40 m, mai usoara si cu putere de 3-15 g e suficienta pentru ce momeli folosesti. mulineta preferabil cat mai usoara si ea. eu lucrez foarte bine in ultima vreme cu okuma alumina, zeon, si un abu garcia cardinal ul. greutatea lanseta+mulineta este undeva la 300 g, astfel incat sa nu te oboseasca, deaorece pescuitul in rau presupune efort fizic intens si de lunga durata uneori. pe lac se schimba treaba si aici iti recomand mai ales barca :D vorbim deja de voblere care devin utile, se mai nimereste si cate un alt tip de peste, deci lucrurile se complica.firul de asemenea trebuie sa indeplineasca compromisul rezistenta-dimensiune. cat mai subtinre posibil si rezistent. eu dau cu 0,16 un lineaeffe clear tournament foarte meserias, 4,3 kg la nod, dar de asemnea barkley sau climax de aceasi dimensiune dar care au rezistenta cam 2,7kg sunt bune. preferabil sa folosesti fir clear si nu fluo, din motiv ca nu te ajuta cu nimic culoarea, in plus, cat ar fi de transparent in apa , pestele tot sesizeza ca e ceva in neregula, mai ales cand apa e limpede.

in ceea ce priveste modelul rotaitvei corelat cu periaoda din zi si claritatea apei, aici am costatat ca nu exista nicio regula , la niciun peste, pe nicio apa, deci trebuie sa incerci sa vezi ce merge. dupa 3-4 combinatii o vei gasi sigur pe cea care se potriveste cel mai bine. e bine totusi de retinut ca cele mai bune rezultate sunt atunci cand apa este un pic ciupita, cat sa nu deslusesti clar adidasii in apa pana deasupra genunchiului :) . foarte mare atentie la pozitia fata de apa, umbra ta nu trebuie niciodata sa cada pe oglinda apei atunci cand e soare, ca daca ploua e umbra totala :P

sper ca cele cateva randuri :P sa te ajute si sa culegi din ele informatii utile. restul vine cu timpul, in zeci si sute de ore pe malul apei, pe soare, canicula, vant , ploaie, frig etc.

foarte important: daca dupa 3-4 lanseuri in acelasi loc nu ai prezentare, treci mai departe. daca e ceva acolo ataca cam la primul sau al doilea lanseu de cele ami multe ori :wink:

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 08 Sep 2008, 20:39

TheFly scrie: ... pescuitul cu lacusta ajuta foarte mult sa intelegi si comportamentul pestelui precum si locurile in care se afla.De cele mai multe ori, tipul de apa pe care pescuiesti la lacusta este identic cu cel pe care vei pescui la rotativa...
aici ai partial dreptate... comportamentul cleanului il determina sa se hraneasca si sa se manifeste in multe feluri, lacusta fiind doar una dintre placerile lui... dar... ma rog... se poate spune ca unde prinzi clean la lacusta cu siguranta poti prinde si la rotativa, sau alta naluca... nu neaparat si invers...
TheFly scrie: ...cleanul confunda de fapt rotativa cu o musca ce cade in apa, nu cu un peste...
aici da-mi voie sa te contrazic ! rotativa n-are nici in clin nici in maneca, nimic cu lacusta, nici ca aspect, nici ca evolutie, iar faptul ca face plici cand cade pe apa,... nu e un argument solid ! multe lucruri cad cu plici pe apa si cleanul se repede la ele,...
dar, nu e important ce ne place noua sa credem ca imita naluca noastra, atata timp cat cleanul o apreciaza,... sau il enerveaza,... sau ii e foame,... sau pur si simplu se plictiseste si o gaseste "fun",... sau orice altceva... :D
in rest nu comentez,... sfaturile sunt ok ... pentru rotativa! :D
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
radov1c1
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 14 Iul 2008, 15:42
Localitate: alba-iulia

Mesaj de radov1c1 » 08 Sep 2008, 21:18

astazi am fost si mi-am cumparat niste aglia clasice gold si silver si tot mepps black fury cu puncte rosii (asa m-a indrumat vanzatorul) si ma intreb este atras cleanul de o culoare anume a paletei ?

Avatar utilizator
misulian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 232
Membru din: 28 Iun 2008, 06:57
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de misulian » 08 Sep 2008, 21:39

Pe primul loc la mine este Mepps Aglia Nr 2 Silver, de foarte multe ori am prins si clenuti cat un pix la numarul 2. Pe locul 2 Mepps Commet tot nr 2 si Silver si pe urma Mepps XD si Vibrax.
Din ce am observat eu, ii place foarte mult culoare Silver. Am facut si teste in acelasi loc unde am prins cu Mepps Aglia nr 2 Silver am incercat cu acelasi lucru cu Gold. Diferenta semnificativa, la Silver aveam atac la fiecare lanseu, la gold la 4,5 lanseuri un atac, deci culoare este foarte importanta.

TheFly a scris:
..cleanul confunda de fapt rotativa cu o musca ce cade in apa, nu cu un peste...
Asa am crezut si eu, si mi-am luat un Mepps Thunder Bug, Grasshopper
http://www.totalfishing.ro/rotativa-mep ... p-835.html
care imita lacusta. Am crezut ca voi ameti cleanul cu naluca asta. Inca nu am avut nici macar atacuri, urmariri la ea.

Personal cred ca la clean cel mai important este vibratia rotativei si pe urma culoare, si din cate observ prefera Silver.

Inca un lucru, eu recuperez rotativele foarte incet cam 1 rotatie / secunda si uneori mai fac un stop de 1-2 secunde urmata de o mica accelerare si pe urma iar liniar si incet. Majoritatea atacurilor vin pe imediat ce am facut stopul. De asemenea majoritatea atacurilor survin imediat ce naluca a cazut pe apa si pe urma la 2-3 metri de mal. Cred ca urareste naluca pana la mal si acolo da atacul final.

Numai bine
"Somnul ratiunii naste monstrii", din pacate fara solzi.

Scrie răspuns