Carte Spinning!

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 02 Aug 2008, 11:26

Nasol e ca prin articol nu se vede nicaieri litera "P" sau indicativul Publicitate (ala de la mijloc e de la reclama la masini, e doar pe site nu in print :lol:).

Lasand mica spaga facuta de Malin la o parte, si scriitura in sine e penibila, parerea mea. Ma rog, poate ca unora li se pot parea arta curata cele cateva metafore obosite, luate din cartulia cu prefabricate :lol:.
Cu lacrimi Bastus!

Carasa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 27 Iul 2008, 12:21
Localitate: Sibiu

Mesaj de Carasa » 02 Aug 2008, 12:03

-Bun, nebun ...eu zic ca ar trebuie citit ...mai ales in conditiile in care textele de specialitate sunt reduse ...si asta tocmai ptr ati forma o "cultura" in domeniu si ptr ati face singur selectia la un moment dat ...

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 02 Aug 2008, 12:12

Aici iti dau partial dreptate, in sensul ca intr-adevar literatura de specialitate (cel putin cea disponibila in limba romana, in format print) e total depasita pe partea de echipamente, naluci etc.
Pe de alta parte, asta nu inseamna ca trebuie sa luam orice brosurica aparuta pe aceasta tema drept literatura de specialitate, doar pe criteriul ca un autor a avut disponibilitatea s-o scrie si a gasit resurse sa o tipareasca.
Cu lacrimi Bastus!

Avatar utilizator
misulian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 232
Membru din: 28 Iun 2008, 06:57
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de misulian » 02 Aug 2008, 12:19

@ Carasa
Gasesti cartea lui Musatescu pe site la xxx(din pacate stoc epuizat)
http://www.xxx.ro/produse/123/3551/O ... gital.html
Si eu sunt un incepator si mi-am luat-o. Pt astia din categoria "beginer" e buna, iti faci o parere de ansamblu, ce naluci la ce specii de pesti merg, cum trebuie recuperate, etc Cei cu experienta normal ca o critica, ei de ce nu scriu asa ceva ? nu-i chiar floare la ureche sa scri o carte.
"Somnul ratiunii naste monstrii", din pacate fara solzi.

Carasa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 27 Iul 2008, 12:21
Localitate: Sibiu

Mesaj de Carasa » 02 Aug 2008, 13:01

-Am pus ghiara pe ea :D ... Merci soriniusc !!!
Oricum ar fi ... daca voi, cei mai in masura sa judecati scrierile astea ....stiti si alte titluri ...postatile fratilor ... ca in felul asta probabil nu vom mai polua ..noi astia "mici" forumul cu tot felul de intrebari idioate...!

Avatar utilizator
DjBeju
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 138
Membru din: 09 Ian 2005, 11:07
Localitate: Arad

Mesaj de DjBeju » 03 Aug 2008, 12:38

Cartea este foarte buna,asa ca daca puteti sa o cumparati nu ezitati.
Pentru cei care considera ca MM este un pescar cu calitati indoielnice e bine de stiut ca la baza cartii sale stau multe alte carti.
Poate ca nu este un pescar foarte bun,dar asta nu il impiedica sa fie un teoretician bun.
Am auzit spunand pe cineva la acest topic ca ar fi foarte utila cartea pentru incepatori. Sunt de parere ca este foarte utile atat incepatorilor cat i avansatilor in egala masura ca de a tot stiutori in pescuit nu putem vorbi.
C&R, please!

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 03 Aug 2008, 14:52

Carasa scrie:-Am pus ghiara pe ea :D ... Merci soriniusc !!!
Oricum ar fi ... daca voi, cei mai in masura sa judecati scrierile astea ....stiti si alte titluri ...postatile fratilor ... ca in felul asta probabil nu vom mai polua ..noi astia "mici" forumul cu tot felul de intrebari idioate...!
Daca vrei lectura cauta si pe la Victor Tarus "Rapitori Ape de Ses". E cam vechisoara dar cred ca e mai buna ca a lui Malin Musatescu. Daca vrei practica platesti bine un spinar, mergi cu el pe "teren" si faci exact ce face el.

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 03 Aug 2008, 14:56

@Gerula! Nu ne-am certat niciodata. Nici nu intentionez sa ne luam la hartza. Am citit aproape toata cartea lui MM(mi-a fost facuta cadou) si il apreciez pentru ce a scris. Sincer nu cred ca esti in masura sa vorbesti asa despre MM. :D In al doilea, daca iesi in primele locuri la un concurs de pescuit, asta nu inseamna ca esti cel mai bun 8) scz dc te -am suparat, ... asta e parerea mea.

Avatar utilizator
TopGear
senior
senior
Mesaje: 431
Membru din: 10 Apr 2008, 22:50
Localitate: Timis

Mesaj de TopGear » 03 Aug 2008, 17:48

Legat de MM ca exista pescari de spining mai buni ca el. Corect. Eu cred ca exista pescari mult mai buni ca Rex Hunt!! DAR NU toti au sansa, curajul, ambitia, perseverentza, daruirea, nervii, harnicia si timpul necesare pentru a face asa ceva. Sincer. Musatescu le-a avut.

Dreptu urmare, inspectore Gerula. Ia fa o ancheta, tu, marele desconspirator de tepe, tunuri, smenuri, invarteli, si afla de ce nu a scris Sorin Dragoi carte de spining, fiind "mult mai bun" decat Malin, asa cum sustii tu. Tema de casa.
Oricum, ODISEEA nu este execrabila, asa cum crezi tu. E simpla ta parere. Vezi si tu ce zice lumea despre ea, mesajele scrise pe acest topic vorbesc de la sine.
Si, in locul tau, inainte sa fac pe criticul ihtiolog, m-as uita in propria galerie, care zice multe. Eu inteleg ca tu vrei sa prinzi si rapitori si pasnici cu aceleasi scule dar... Sa ma ierte Dumnezeu, nu crezi ca e cam mult?

Avatar utilizator
DjBeju
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 138
Membru din: 09 Ian 2005, 11:07
Localitate: Arad

Mesaj de DjBeju » 03 Aug 2008, 19:24

Oameni buni,nu mai dati atata atenti acetui Gerula care a fost suspendat in dese randuri. Pur si simplu cred ca distrage atentia multora, care incearca sa il combata si astfel se abat de la subiect. Multe topicuri care se anunta constructive se termina cu polemica intre Gerula si un alt utilizator.
Moderatori nu reusesc sa il baneze definitiv,pentru ca is face imediat un alt user. Noi suntem singurii care putem sa il banam ignorandu-l total.
Toate bune!
C&R, please!

Închis