DRILL-ul ANULUI 2004

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

DRILL-ul ANULUI 2004

Mesaj de Adelin » 13 Ian 2005, 22:04

Care e la voi "cel mai cel" pe anul trecut?
Al meu a fost cu :roll: .... :shock: o busa(fitofag)! Pestele a "muscat" la vobler, cu baza cozii, pe cand eu cautam avatii.L-am luat la lanseu maxim la primele smucituri, incercand sa scufund voblerul, in plin curent. Echipament: Zebco 2,7m; fir 0,25-mono restul... nu conteaza. Drill-ul a durat cel putin 40 de minute, in conditii deosebit de grele, cu pomi in jos, prund cu apa mica in fata si un curent medium-heavy. :shock: Dupa ce am invocat pana si cerul, prin urlete si, in final ragete si grohaieli, a aparut si colegul de la minciog, care auzind harmalaia, a crezut ca m-a injunghiat careva. Ceea ce am omis sa va spun, e ca eram proaspat operat la mana dr.,iar medicul a zis: :evil: :!: "Fara nici un efort fizic baiete, bla, bla, bla...caci altfel... bla, bla ". :roll: Ce mare efort e sa dai de doua trei ori cu lanseta, mi-am zis?! Da, dar n-am luat in calcul faptul ca se poate intampla sa..... :P
Captura se numara printre putinii pesti retinuti de anul trecut si a cantarit putin peste 5 kg.

Jean Scurtu

Drill -ul anului 2004

Mesaj de Jean Scurtu » 13 Ian 2005, 23:02

Pt mine anul trecut a inceput bine ,spun aceasta deoarece in prima zi de pescuit(26 martie 2004),pescuind la jig 1/16oz.(1,8g.) in TRINITY RIVER cu un bat de 3,8m.,facut de mine pe blank ALLSTAR TITANIUM fly fishing de W5,mulineta DAIWA EMBLEM S 2000 Ia,FireLine de 4lb.,leader XPS FLUOROCARBON de 4lb.(1,8kg.),am prins,dupa un drill de 15 minute un flathead catfish de 6,6kg.(vezi Galeria Foto).

In 20 aprilie 2004,pescuind in TRINITY RIVER ,tot la jig de 1/16oz. tot cu FireLine si leader XPS DE 4LB. 4lb.,acelas bat facut de mine ,dar cu mulineta DAIWA CAPRICORN 2000 am agatat intamplator de coada un PADDLE xxx si dupa un drill de 45 de minute a fost pe mal,l-am masurat,cantarit,fotografiat si eliberat(1,26m.,15kg.).Il puteti vedea tot in Galweria Foto.

Dar drill-ul anului pt. mine a fost in mai 2004 cand cu un bat bolognese TRABUCCO exxon POWER BOLO 500 de 5m. pescuind tot in TRINITY RIVER(FireLine si leader XPS fluorocarbon de 4lb.,jig 1/16)am agatat pe dinafara un garr xxx(peste aligator) cu mult peste 20kg. si peste 1,5m.(l-am vazut de doua ori la suprafata) si dupa un drill de doua ore si jumatate m-a lasat cu buzele umflate rupand leader-ul la nodul de la carlig(mana dreapta imi tremura ,iar degetele incepuse sa amorteasca).Il adusesem de cca 15 ori sub varful batului,dar nu-l puteam ridica ,sa pot folosi minciogul,cerand fir....
In aceeasi zi dupa vreo ora de odihna am agatat alt monstru ce a plecat ca un submarin,nu am putul sa-l opresc sau intorc si acelas final a rupt leaderul de la nodul de prindere al carligului.

Jean Scurtu

Andrei Tianu
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 13 Oct 2004, 09:23
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei Tianu » 14 Ian 2005, 09:55

un crap romanesc prins la fixa de 7m , fir de 0.25 , greutate 5kg ... A durat aprox 45 min. ca nu puteam sa-l fortez foarte tare cu 0.25 , apa la mal avea cam 3m si nu vroia sa scoata capul din apa deloc. m-a plimbat cam 100m pe mal si prin stuf si prin niste scaieti. Problema cea mai mare a fost fixa de productie ruseasca ... care era cumplit de grea .

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 14 Ian 2005, 11:11

Pastrav indigen pe lacul Gura Apei. Bat Ron thompson 2,10, 5-18 gr, fir Trabucco River Trout de 0,18, vobler Salmo Hornet 3SR culoare T. Drill-ul a durat aproximativ 6-7 minute, cu toate ca atacul a avut loc la aprox. 10 m de mal. In cele cinci minute am avut parte de 2 lumanari ca la carte, carait de tambur, plimbare pe mal, tot tacamul. Si ca sa-mi urce tensiunea la 300, tipul cu minciogul habar nu avea cum sa-l manevreze(minciogul) si l-a pus exact pe buza pestelui. Asa ca am ramas cu voblerul agatat in plasa, nervi pt. 2 zile si regrete pt. toata viata. :evil:
Greutatea pestelui pot s-o aproximez la 1,2-1,5 kg.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 14 Ian 2005, 11:24

Colegul de la minciog, zici... las' ca mai vorbim noi :!:

Ca o curiozitate pe care nu ne-am putut-o explica: fitofagul a regurgitat in minciog cateva zeci de alevini.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 14 Ian 2005, 12:13

Eram pe Lacul Belis (CJ) cu barca si pescuiam la musca artificiala folosind doua muste. Am avut atac pe musca din capat, l-am intepat si s-a dus glont la 6m adancime (in apropierea fundului) unde a trecut pe langa ceva crengi. Acolo s-a blocat totul. N-am mai putut sa-l urnesc, simteam ca e agatat de crengi dar era ca si pierdut. La un moment dat am crezut ca l-am pierdut. Am lasat lanseta din mana si m-am deplasat cu barca vreo 15 m (era si vant) incercand sa trag din alt unghi. Inutil. Am reventi deasupra locului respectiv. Am tras vertical de fir pana am rupt ... Nu stiam ce! Am recuperat si am avut surpriza ca pestele era inca in carlig. Ceea ce se agatase era saltatoarea. Musca a doua trecuse pe dupa o creanga si se agatase din nou de fir. Cand am tras am rupt firul cu care era atasata a doua musca. Aceasta a ramas prinsa de firul principal, asa ca am recuperat-o. Cand am ajuns cu pestele la suprafata am constatat ca era o frumusete de clean de 40 cm (900-1000 grame) care se mai tinea intr-un milimetru de buza. Noroc ca aveam minciogul la indemana!

Avatar utilizator
Daniel Costache
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 18 Aug 2004, 15:09
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 14 Ian 2005, 12:40

razvan m. scrie:Ca o curiozitate pe care nu ne-am putut-o explica: fitofagul a regurgitat in minciog cateva zeci de alevini.
Fitofagul se hraneste prin filtrarea apei si retinerea planctonului. In felul asta a inhalat si alevinii.
Fir intins

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 14 Ian 2005, 12:48

cel mai drill pe anul 2004 l-am avut dupa fro 5 martide de "mana moarta" cu un biban de maxim 200 de grame... l-am tinut in apa fro 2 minute si l-am driluit ca pe el de i-au sarit solzii... :) de bucurie ca am prins si eu ceva... dar, va rog sa ma credeti, a fost cel mai spectaculos pe anu' trecut!
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 14 Ian 2005, 12:50

eu as mentiona si strapazanul ala de 300 de grame pe care l-ai prins la olt, in noapte aia cu ceata si palinca ....

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 14 Ian 2005, 12:59

Trombonezule,

Si la mine a fost un an de toata jena, n-am luat nimic peste kil..cel mai frumos a fost un salau de vreo kila care mi-a atacat shad-ul chiar la ultimele recuperari, in mal, la picioarele mele si aproape de suprafata...si fara frana slabita :lol:
Asa ca mi-am folosit si elasticitatea cotului ca sa nu-mi rupa firul ca n-am mai avut timp sa slabesc frana. Vreo 10-15 secunde au fost frumoase caci dupa aia s-a muiat saracu'

Scrie răspuns