rateuri la clean

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
misulian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 232
Membru din: 28 Iun 2008, 06:57
Localitate: Baia Mare
Contact:

rateuri la clean

Mesaj de misulian » 28 Iun 2008, 07:21

Salutare tuturor,
Sunt un incepator intr-ale spinnigului si as dori unele sfaturi.
Am incercat sa prind clean pe raul Lapus, langa Baia Mare, apa era limpede si scazuta. Am incercat cu voblere floating Salmo Tinny(carabusul cu curta rosie) si un Jaxon cel sub forma de lacusta. De fiecare data urmareau voblerul dar nu-l atacau. Am avut si 2 atacuri venite dinspre fundul apei dar tot nu s-au agatat. Am folosit fir de 0.14, Unde si de ce gresesc ?
Am incercat si cu voblere sinking si cu rotative si in acest caz nici macar nu le urmareau.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 28 Iun 2008, 07:44

Nu ai gresit,la clean relatia atacuri VS pesti prinsi este de 50%-50% mai ales pe timp de vara si la cleni mici-medii.Poate ceva la viteza de recuperare :roll: sau naluca trebuia schimbata pana apareau capturile.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 28 Iun 2008, 07:57

... si sa nu uitam ca sunt zile cand chiar nu vor sa puna gura si mai mult,au "chef de joaca " doar... atunci procentajul rateurilor poate ajunge si la 100%
:lol: :P

Fir intins ! tuturor. :wink:

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 28 Iun 2008, 08:20

Corect.

Avatar utilizator
misulian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 232
Membru din: 28 Iun 2008, 06:57
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de misulian » 28 Iun 2008, 09:46

ok, am priceput, se pare ca e ceva normal si solutia se numeste "insistenta" sau "mai venim si altadata", fiind incepator am crezut ca gresesc eu pe undeva, oricum o sa incerc si cu ceva voblere si mai mici, sper sa si gasesc

Avatar utilizator
MaryuS_27
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 16 Mar 2007, 14:50
Localitate: Valcea/London

Mesaj de MaryuS_27 » 28 Iun 2008, 10:08

daca ai urmariri si nu se finalizeaza cu atac inseamna ca nu il atrage f mult voblerul...incearca sa ii joci voblarul cat mai mult cu zmucituri scurte din varf si mai ales pe urmarire daca ii faci umpik de joc la vobler e imposibil sa nu te atace :wink: fir intins

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 28 Iun 2008, 10:30

pescuit de clean pe rau??
pai in primul rand trebuie o recuperare foarte lenta si de multe ori incearca sa "lasi" din cand in cand naluca in spate,un fel de stop si o alunecare innapoi,dar foarte mica.
de cele mai multe ori,atacul atunci se produce.
sau incearca sa il joci putin din varful lansetei,mai ales daca folosesti voblere mici 2-4cm maxim.
daca e acolo,pana la urma cedeaza si ataca,iar daca nici asa nu reusesti........incearca altadata :wink: :lol:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 28 Iun 2008, 10:50

- JusT - MaryuS - scrie:...e imposibil sa nu te atace
...crede-ma,sunt zile cand e posibil ! :lol: sau :(

Avatar utilizator
misulian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 232
Membru din: 28 Iun 2008, 06:57
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de misulian » 28 Iun 2008, 10:59

incearca sa il joci putin din varful lansetei
o sa incerc si asta, joc varful pe orizontala sau verticala ?

Avatar utilizator
hunting_fish
veteran
veteran
Mesaje: 680
Membru din: 07 Apr 2008, 18:17
Localitate: United States of Romania

Mesaj de hunting_fish » 28 Iun 2008, 15:53

misulian
daca nu functioneaza tehnica ce ti-a descris-o adiwolf, incearca cu recuperari rapide. Cleanul nu isi va da seama exact ce este naluca, si nu va avea timp sa o analizeze "atent" daca viteza este mare. Asta daca vor sa manance.
Eu am prins pe Valea Ierului - un riuletz de langa Carei mai mic decat Lapusul, 2 cleni la {atentie!!!} Rapala Rattlin` Rap. Si recuperat cu viteza! Cautam stiuca intre ape pe langa mal si candcolo - 1 clean! Mi-am zis : EROARE. Apoi inca unul.. Nu erau mari, niciunul nu a depasit 7-800gr.
Era august si pestele era motivat in hranire, cred. Dar sunt nedumerit: cum de cleanul cae e un peste sperios din definitie, s-a dat la un Rattlin` care face scandal de scandal. Uite inca o "anomalie": Clean prins pe rau cu apa limpede la vobler de stiuca-Salmo Slider!! Da click aici:
http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=3770
sau aici:
http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=3772
si apoi aici:
http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=3761

Da.. Traim in Romania!...Cauti stiuca si dai de.. Clean! Poti incerca si tu... nu se stie niciodata.
8)
...... ><(((@> .......

Scrie răspuns