ce ar merge in perioada asta la stiuca!

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

ce ar merge in perioada asta la stiuca!

Mesaj de MARIUS POPA » 03 Mai 2008, 19:28

salut baieti!nu am mai postat demult!ce vreau eu sa aflu de la voi din experienta voastra , fiind permis doar pescuitul la stiuca, cam ce naluci ar merge in perioada asta, in care apa ,nu este nici calda dar nici foarte rece, !
banuiesc ca s-a mai pus in discutie acest subiect, dar poate au mai aparut voblere, lingurite, rotative, shaduri, twistere sau alte minuni, mai noi si cu tragere la stiuci!
va rog sa dati modelul, culoarea, nr, gramajul etc!in eventualitatea in care v-ati hotarit sa impartasiti cu mine si ceilalti unele mici secrete!
ma intereseaza in perioada asta a anului!
multumesc si va salut cu respect!
fir intins! 8) 8) 8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 03 Mai 2008, 20:07

Ce-ti pot spune sigur este faptul ca mi-au inghetat picioarele azi in soldane neopren,pe olt,banuiesc ca tu pescuiesti pe mures,se cam aseamana.Deci apa e rece,am luat un avat,stiuca nu a vrut desi am incercat cam cu de toate,voblere(salmo,rapala,yo-zuri),linguri oscilante,rotative,dar degeaba.Posibil sa ai mai mult noroc la tine,insa pe rau cred ca o sa mai treaca o perioada pana la primele capturi adevarate.Fir intins. :wink:

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 03 Mai 2008, 20:25

de obicei pe mures, dar acuma e cam mare apa, si prefer sa vizitez o balta din apropiere!dupa ora 17 am luat o mirlita la rotativa effzet rosie, in rest nimica, cica cineva zicea:de acuma trage(dupa ora cinci)! 8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 03 Mai 2008, 20:30

saptamana trecuta am prins asa zisa "stiuca" mai mult marlita, multe eliberate, cele mai mari la 40-50cm 3 buc, restul mai mici pe balta la buturugeni la linguri de 8-11g si gipo si no name cromate, au tras stiuculuitele si la rotative MEPS AGLIA LONG nr 3 ai nr1, am bagat si vobler storm (biban) dar nu a vrut nimic, si recunosc ca am incercat si la pestisor viu dar nu s-a atins de el, a preferat tablele, cu toate ca unele erau de 4-5 ori mai mari decat lingurile, fire intinse

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 09 Mai 2008, 18:49

haideti ma baieti, mai spuneti-ne si noua din secretele voastre!nu fiti rai, ca vrem si noi sa facem minuni in rindul stiucilor!
eu de ex am prins anul asta , la rotativa dam effzet nr 3 rosie!
voii??? 8) 8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 09 Mai 2008, 20:52

gipo dolinger de 16 argintiu cu dunga rosie

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14612
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 09 Mai 2008, 23:00

Rotativa Dam Effzett nr. 2 frunza de salcie, verde, si dolinger Gipo 11gr argintie.

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

ce ar merge in perioada asta la stiuca

Mesaj de pensionaru » 10 Mai 2008, 07:02

Am prins pe canal la Racova jud.Bacau la rotativa vibrax nr.3 culoare cupru , la oscilanta berti si la un shad de 5 cm negru pe spate si galben pe burta.Apa limpede,vegetatie din loc in loc,stiuca mica.Eu am aflat tarziu de la niste prieteni din Piatra Neamt care pescuiesc in locul asta de vreo trei saptamani.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 10 Mai 2008, 08:05

buna domnule pensionar...am auzit si eu ceva povesti despre stiuca la 4 kile luata acolo saptamana trecuta...eu vreau sa ma duc peste vro saptamana, doua.....( cred ca dupa 22, ca am concediu).
Daca va tenteaza o iesire eu ma declar amator, si poate mai fur ceva meserie :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 10 Mai 2008, 10:36

andrei.A scrie:buna domnule pensionar...am auzit si eu ceva povesti despre stiuca la 4 kile luata acolo saptamana trecuta...eu vreau sa ma duc peste vro saptamana, doua.....( cred ca dupa 22, ca am concediu).
Daca va tenteaza o iesire eu ma declar amator, si poate mai fur ceva meserie :D
Nu ma mai 'domni' atat ca ma faci sa ma simt batran.Mi se spune pensionaru de catre prieteni deoarece sant pensionar la 41 de ani.Dupa 22 mai o sa ne vedem sigur pe canal numai ca ma rog sa nu le vina vreo idee la cei de la hidroelectrica si sa sece canalul,ca au mai facut asta cu ani in urma.Stiuca este dar ar trebui cele sub dimensiune eliberate ca e pacat.Si nu uita minciogul cu coada lunga ca daca ploua dalele sunt alunecoase si e periculos.

Scrie răspuns