stiuca la voblere in lacuri

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 15 Iun 2005, 20:48

Sorin, ti-am raspuns pe privat.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 07 Iul 2005, 23:26

se pare ca eu sunt mai stangaci cu prinsul la vobler dar in schimb am luat una aproape de kil, la o ling de bucatarie gaurita si pus o ancora pe care am luat-o de la un copil de 10 ani care prindea marlite cu ea,ca am ramas fara oscilante

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 08 Iul 2005, 07:47

ed scrie:se pare ca eu sunt mai stangaci cu prinsul la vobler dar in schimb am luat una aproape de kil, la o ling de bucatarie gaurita si pus o ancora pe care am luat-o de la un copil de 10 ani care prindea marlite cu ea,ca am ramas fara oscilante
Ce ai luat de la copil? Lingura sau ancora?
Si cum... l-ai lasat pe bietul copil fara oscilanta? :evil:
In ceea ce priveste voblerele, conteaza (cred) destul demult si paternul... Incearca un Salmo minnow culoare D... Am avut rezultate foarte frumoase (pana mi l-a halit de tot) :lol:

muffintop
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 22 Mar 2005, 23:50
Localitate: bucuresti
Contact:

voblere, nu?

Mesaj de muffintop » 12 Iul 2005, 12:32

salutari!

ma bag si eu in discutie, ca sunt si eu un colectionar de voblere. eu personal am cea mai mare incredere in voblere din toate artificialele. pacat ca sunt si cele mai scumpe. dar deh, dai un ban, da' stai in fata...

cu un salmo pike de vreo 10 cm floating am prins 3 zile la rand in acest week-end in leahova, pe langa gura portitei. nimic altceva nu a mers. dar asta rupea. cum cadea in apa, jap, pe el. unele se pare ca sunt gandite foarte bine. cei de la salmo am observat ca au aceasta capacitate... de a le gandi. bine, si yo-zuri stiu ce fac...

sanyi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 221
Membru din: 21 Mar 2005, 18:47
Localitate: oradea

Mesaj de sanyi » 12 Iul 2005, 20:24

salut
pt lac la mine voblerul cel mai "harnic" este un salmo imitatie biban
din care am mai multe modele si marimi pe care le scimb in functie de locul in care pescuiesc
salut si FIR INTINS

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 12 Iul 2005, 20:51

@muffintop:


Complexul Leahova nu e inchis pescuitului?
Stiam ca e zona strict protejata!

Daca poti da si alte amanunte in leg cu pescuitul in zona iti raman vesnic recunoscator! :D
near the beer

muffintop
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 22 Mar 2005, 23:50
Localitate: bucuresti
Contact:

pescuit in leahova

Mesaj de muffintop » 13 Iul 2005, 11:44

ce sa spun, teoretic e zona strict protejata. dar, ptr ca e si un dar, pe canalul care pleaca de la portita spre leahova e pe stanga cam la 1-1,5 km o japsa mica acoperita cam 50-60% cu iarba unde te lasa sa pescuiesti. aia se cheama leahova mica si e si ea protejata. daca stai la ei ("portita), nu retii pestele si ai si tu o fata de om cu bun simt, nu de infractor notoriu :twisted: , iti taie baiatul bon de 90k pe zi si te lasa sa te duci acolo sa dai. in leahova mare oricum nu are sens ptr ca e tulbure apa, nu se vede nici la juma de metru adancime. am incercat, dar nu a mers nimic acolo. si nici nu prea are iarba sau alt fel de vegetatie acvatica, deci si cu stiuca mai incet....

in asta mica e chiar o chestie de cum vb cu baietii de acolo de la receptie la portita, eu am insistat vreo 2 zile cu pescuitul, m-am plans ca nu am unde da, ca am carat scule de pomana etc. si au spus intr-un final ok, du-te. asta dupa ce le explicasem ca eu nu retin nici un peste de felul meu...


cam asta e. daca va mai intereseaza ceva, sunt pe aici....

Avatar utilizator
blackmind
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 06 Sep 2004, 14:30
Localitate: pitesti

Mesaj de blackmind » 19 Aug 2005, 11:54

de la rapala rattlin,jointed,countdown mai apar prin trusa si niste yo-zuri salmo hornet,boxer care-l recomand ca sa zic asa incepatorilor are o bataie destul foare pronuntata in schimb cel mai mare succes l-am avut la mann's thin crankbait redcrow ce e interesant la acest model(fata de ce am in trusa) ca il recuperezi la ce adancime vrei cu o bataie destul de marunta
sEe yOu aGaIn wHeN I dIe

Avatar utilizator
Eraser
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 31 Mai 2005, 16:56
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de Eraser » 20 Aug 2005, 17:02

care ar fii marimile cele mai potrivite la voblere?
7-9 ?
la cele de 4 nu ii nici o sansa?

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 20 Aug 2005, 18:36

Eraser scrie:care ar fii marimile cele mai potrivite la voblere?
7-9 ?
la cele de 4 nu ii nici o sansa?
Desi nu prea aveam incredere la inceput, am prins bine (cat a mers :wink: ) la vobler Salmo Minnow de 9 cm, floating. Si sa nu credeti ca este prea mare.. Am prins chiar si marle de 2-300 grame
Cele mai de succes naluci cred ca ar fi pike-urile de la Salmo.

Scrie răspuns