avat la salmo thrill

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Busta
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 204
Membru din: 17 Aug 2007, 19:36
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: .......................................

Mesaj de Busta » 20 Mai 2008, 19:13

hegedusalin scrie:E facut pt avat???? dak faci ceva cu un scop nu inseamna neaparat ca o sa iti si iasa. In legatura cu thrilul Salmo tot ce pot sa zic e ca pt a avea un joc cat de mic trebuie tras in susul curentului plus sa bati suta la ora mulinand. S-au concentrat atata pe lungimea lanseului ca i-au luat orice joc woblerului. E un esec total. E posibil sa se prinda cu el intamplator pt simplul fapt ca e reproducerea fidela a obletelui, avatul sarind si pe plumburi goale cateodata. dar wobler nu e.
Salmo iti recomanda o mulineta cu o recuperare cel putin 6:1 ca voblerul sa functioneze .

Thrill

Asp, that exclusive salmon of fresh waters. Fast and beautiful like silver lightning. The apear like ghosts causing sprays of water and angler''s heart attacks. It is always hard to admit thet there are xxx that are impossible to catch, especially the big ones. The new Salmo Thrill is the new answer to that problem. It casts a like a bullet so you''ll easily reach places where asp feed even as far as 70 metres away, but only if you cast there...

"How to xxx with Thrill"
Thrill is a special lure for asp fishing. Despite of its heavy weight to size ratio, and despite of the fact that it''s a sinking lure, your Thrill should be retrieved just under the surface. After making a long cast we start to retrieve the line immediately while keeping rod tip high. The speed of line recovery needs to be very high. This is where you''ll find high geared reels come in handy (gear ratio at least 6:1)


Lure type - Crank bait
In the Salmo offer since - 2007
Available sizes - 7cm
Available versions - Sinking
Available colours - 3
Recommended method of fishing - casting / fast retrieves under surface
Recommended for - asp [/list]

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 22 Mai 2008, 06:58

oare daca modific unghiul barbetei va evolua si la o viteza de recuperare mai mica ?

liviu_v
senior
senior
Mesaje: 313
Membru din: 18 Aug 2004, 10:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_v » 22 Mai 2008, 08:19

taicanoe scrie:oare daca modific unghiul barbetei va evolua si la o viteza de recuperare mai mica ?
E de incercat! Daca reusesti sa il faci sa lucreze mai evident , da de veste!

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 22 Mai 2008, 08:20

Am modificat eu, nu prea se vede efectul. am pus o barbeta verticala, dubla ca si suprafata..si tot in curent recuperat, abia bate marunt..
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

lucipetrescu
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 28 Mar 2007, 02:33
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 22 Mai 2008, 12:21

Nu am pescuit cu Salmo Thrill dar apropo de viratii, intr-un an am prins avat in delta cel mai bine dupa ce am taiat jumate din barbeta unui Rapala Original de 7 cm, la viteza mare de recuperare. La modelul cu barbeta intacta atacurile erau de 10 ori mai rare. Sunt convins ca nu asta-i reteta universala la avat si cred ca un model poate sa dea rezultate extraordinare in anumite conditii. Suntem tentati sa pescuim cu acelasi vobler si in acelasi stil de recuperare cu care am prins cel mai bine si de multe ori reuseste strategia. Cand nu reuseste ii momentul sa schimbi ceva si poti avea surprize. O sa-mi iau si eu Salmo Thrill... cine stie, poate intr-o zi ... :lol:

aZu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 217
Membru din: 31 Dec 2004, 14:53
Localitate: Iasi

Mesaj de aZu » 22 Mai 2008, 16:05

Super vobler. Am prins o multitudine de avati cu el. Trebuie recuperat in viteza din momentul in care atinge suprafata apei. Cu gandul la viteza d recuperare mi-am luat pt spining o Ryobi Ecusima 6000, e grea de-mi rupe mana, in schimb THRILL-ul baga o viteza...

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 22 Mai 2008, 16:21

fratilor...vorbim de viteze hiperluminice???

acu' una e sa prinzi avatei si alta avati de peste 2kg. vreau si eu sa insist la avat pe dunare, si urmaresc parerile despre thrill, ca baga sau nu 50-60m o fi bine? o fi rau? dar daca nu lucra ... cred ca nu e bine.

@aZu: cat de mari avati ai impuscat cu thrill-ul?
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
Petru B.GD.N
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 20 Sep 2006, 11:17
Localitate: Bucuresti (B.RC.NI)/Baia Mare

Mesaj de Petru B.GD.N » 22 Mai 2008, 16:47

nu viteze hiperluminice, insa tre recuperat in asa fel incat naluca sa fie la max. 30 de cm adancime (eu am prins cu el si la 1,5m).
Cu voblerul asta nu am prins decat un singur copil de avat (vre-o 500 de grame), in rest bucati intre 40 si 70 de cm (e relativa treaba cu greutatea, mi-a intrat avat de 60 si ceva de cm la 1,5 kg si avat de 40 si ceva de cm de 2.2-2.5 kg).
Faptul ca acest vobler nu "lucra" ma determinat sa il achizitionez, pt ca si obletele este ca o sageata.
Sunt multe tipuri de naluci special pt. avat facute din foita de plumb, mult mai grele decat thrill-ul, dc le-ai vedea pe alea ce evolutie au in apa ai zice despre thrill ca face balet in apa.
In concluzie: faptul ca "arata" ca un oblete, "evolueaza" ca un oblete este cel mai bun lucru, cel putin pt mine anul trecut a fost voblerul nr.1.
Sector 4, contingent SUD, aria Periferie, Made in B.RC.NI.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 22 Mai 2008, 17:13

pai pt a tine un vobler pe suprafata, nu ttrebuie neaparat mulinete 6000.
si cu 3000 tin la superafata si o bucata de plumb de 30g, de zici ca-i poper. :D

o sa bag si eu in trusa mea saraca in voblere un thrill.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 22 Mai 2008, 17:27

ovidiu scrie: o sa bag si eu in trusa mea saraca in voblere un thrill.
...daca e sa iei doar unul,macar sa fie un RBL... :wink:

Scrie răspuns