Sfaturi pentru lansetă/mulinetă/fir

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Sfaturi pentru lansetă/mulinetă/fir

Mesaj de DEM » 13 Apr 2018, 11:44

Ma uitam acu dupa localizare,ce locuri misto,....acolo numai la musca,..e pacat de locurile alea frumoase sa dai la altceva. :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: Sfaturi pentru lansetă/mulinetă/fir

Mesaj de andreifishing » 13 Apr 2018, 15:39

DEM scrie:Ma uitam acu dupa localizare,ce locuri misto,....acolo numai la musca,..e pacat de locurile alea frumoase sa dai la altceva. :respekt:
Niciodată nu am reușit să aflu concret cum se face un combo de fly, de la A la Z. Și aici nu mă refer doar la mulinetă și lansetă ci și la gir, backing, leader (tippet?) etc. Așa că am lăsat-o baltă. Spinningul pare mai simplu și mai fain cumva.
Probabil aș da cu șnurul prin toți copacii :lol:
Apoi vine bătaia de cap cu muștele. Acum câțiva ani pescuiam cu varga și două muște făcute de mine. Eu le făceam din ață simplă și pene de la cocoșul din curte,(aveam eu grijă să nu se atingă nimeni de el). După 3-4 ani cocoșul avea penele tari și strălucitoare, plus culoarea potrivită = deadly. Fiind la liceu și fără job vindeam muște pentru diferiți oameni, îmi dădeau cam 30-40 lei pe 7 muște. Am făcut asta vreo 4-5 ani până într-o zi când a venit unul și mi-a zis că a încercat tot felul de muște dar când le-a folosit pe ale mele a prins ~20 lipeni dintr-un loc și că.m mai vrea să-i fac. Atunci a fost și ultima dată când am mai vândut eu muște cuiva... NU susțin asemenea porcării sub nicio formă.
So... long story short, acu' pescuiesc exclusiv spinning, și îmi place :D

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Sfaturi pentru lansetă/mulinetă/fir

Mesaj de lenovo » 14 Apr 2018, 08:48

Ca fir iti recomand POWER EYE PEE WEE WX4 de 5 sau 6 livre, mai jos ai detalii legate de grosime si rezistenta :
0.3 – 5 lb / 2,27 Kg – 0.094 mm
0.4 – 6 lb / 2,72 Kg – 0.108 mm

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Sfaturi pentru lansetă/mulinetă/fir

Mesaj de DEM » 16 Apr 2018, 15:25

cocoșul din curte,(aveam eu grijă să nu se atingă nimeni de el). După 3-4 ani cocoșul avea penele tari și strălucitoare, plus culoarea potrivită = deadly. Eee, ala e secretul :respekt: , ce bat, ce fir, daca ai muste potrivite :mrgreen: , cu un bat Tenkara, este de 1000 de ori mai misto. :)
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: Sfaturi pentru lansetă/mulinetă/fir

Mesaj de andreifishing » 21 Apr 2018, 14:52

DEM scrie:cocoșul din curte,(aveam eu grijă să nu se atingă nimeni de el). După 3-4 ani cocoșul avea penele tari și strălucitoare, plus culoarea potrivită = deadly. Eee, ala e secretul :respekt: , ce bat, ce fir, daca ai muste potrivite :mrgreen: , cu un bat Tenkara, este de 1000 de ori mai misto. :)
Da, o să-mi cumpăr o tenkara dar prin România nu găsesc. Aparent ar fi ceva pe flysofishing dar e prea scumpă, pe aliexpress o găsești la nici jumătate de preț.
Mai am un împenat acasă, plus vreo câțiva la niște prieteni. La munte sus prin Retezat e o adevărată relaxare cu așa ceva :)

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Sfaturi pentru lansetă/mulinetă/fir

Mesaj de Spring » 21 Apr 2018, 19:48

Sa vezi ce specialiști sunt pe acolo la tenkara. Varga de 4-5m cu rama de gunoi sau incre. O da direct la bolovan.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: Sfaturi pentru lansetă/mulinetă/fir

Mesaj de andreifishing » 22 Apr 2018, 01:24

Spring scrie:Sa vezi ce specialiști sunt pe acolo la tenkara. Varga de 4-5m cu rama de gunoi sau incre. O da direct la bolovan.
Fomiștii nu știu ce înseamnsă pescuitul recreativ sportiv, din păcate.

Scrie răspuns