pipait

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

pipait

Mesaj de MihaiV » 27 Oct 2004, 10:43

Am vazut intr-o poza din galerie un salau prins la "pipait". Ce inseamna asta? Stiu de pipait in pescuitul cu musca artificala, dar m-as mira sa fe luat la musca.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 27 Oct 2004, 10:59

Asa-zisul "pipait" este un pescuit pe fundul apei, cu montura cu peste mort. Montura aduce cu "texas rig" sau "carolina rig".
Cel mai mult conteaza evolutia imprimata pestisorului. Aici apare diferenta intre pescari. :wink:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 27 Oct 2004, 11:17

Am incercat metoda cu montura Drachkovic la Dunare si a functionat. Din pacate, experienta mea insuficienta in pe ape cu curent mare, a produs numai exemplare mici ( salau (300-500gr) si moace de somn.
Combinata cu texas rig/carolina rig cred ca este mai buna. Elimina mare parte din agataturi

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 27 Oct 2004, 12:54

Merge pipait si la suprafata,nu numai la fundul apei.La noi se merge "la pipait" mai mult cu broscuta,la clean.Sau cu lacusta.Din auzite,ca eu nu practic.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 27 Oct 2004, 14:07

Michael,

De-aia-i zice pipait, ca pipai fundul :oops: apei cu obletele, obletele merge tarait pe fund si-i dai tu miscarile din varful batului (oricum se si roteste el ca o lingurita cjiar daca-l tragi drept) , eu pesuiam cu carlig si plumb mai usor pus direct pe fir la vreo 50 cm deasupra carligului, carligul se introduce prin gura obletelui si se scoate printr-o branhie, apoi se infige prin spatele obletelui dar trebuie in asa fel potrivit incit tija carligului sa mai inte cativa mm inapoi sub branhie ca obletele sa stea mai tzeapan si sa nu se rupa asa repede) E un pescuit productiv sa stii

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 27 Oct 2004, 14:15

Eu stiam ca pescuitul "la pipait" este pescuitul cu insecte (in special) lasate la suprafata apei (pescuit gen P.M.A.). fara pluta si plumb.
Insecta este miscata din cand in cand pentru a atrage atentia pestelui.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 27 Oct 2004, 14:48

La stilul descris de Paul, pe la noi ii zice "biciuit" sau "pleazna". Nu am incercat niciodata desi stiu ca merge la clean.
La pipait nu pescuim cu carlig simplu ci cu triplu. Iar firul il tragem prin pestisor cu croseta pentru boilies.
Ultima oară modificat 27 Oct 2004, 15:05 de către razvan m., modificat 1 dată în total.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 27 Oct 2004, 15:01

Razvan,

Aia-i varianta originala, cea descrisa de tine cu tripla, dar tinand cnt de faptul ca pecuiam in locuri cu multe agataturi si pierdeam cam multe triple am adaptat-o eu un pic, asa se agata mult mai greu

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 27 Oct 2004, 15:08

@ BogdanS
Pescuiesti des la metoda asta? Rezultate?
Pe la noi circula legenda ca ar fi adus-o cindeva de la Dunare.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 27 Oct 2004, 15:20

Tot de pe Dunare am preluat-o si eu ani buni in urma cand inca pescuiam mai mult la viu decat la plastice dar cand nu merge la plastice inca o mai folosesc, si doar pe Dunare, Pe Timis, Bega n-am incercat niciodata
A dat rezultate bune pe Dunare de cele mai multe ori mai ales ca e o combinatie intre stationar la viu si pescuitul de cautare la plastice, asa ca daca nu merge la una din astea, la pipait trebuie sa mearga

Scrie răspuns