Despre schimbatul betelor - motive

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de tdum » 12 Feb 2017, 08:15

@ magaru39
magaru39 scrie:spune-mi te rog frumos ce fel de bat ai rupt
Cu siguranta era de la GIPO, un NO NAME, daca imi amintesc bine, cred ca era Cobra sau alt brand al lui Gipo. Oricum, a fost singurul bat pe care l-am rupt in zeci de ani de pescuit. Inedit este ca l-am rupt in lansare, nu in drill sau in agatatura si asta, dupa ani buni de utilizare cu monofilament. Cand am trecut la multifilament, am mai facut 3-4 partide si poc. N-am mai vazut bat rupt in atatea bucati.
Rew.

magaru39
senior
senior
Mesaje: 306
Membru din: 16 Mar 2013, 17:58
Localitate: arad

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de magaru39 » 12 Feb 2017, 09:09

tdum scrie:@ magaru39
magaru39 scrie:spune-mi te rog frumos ce fel de bat ai rupt
Cu siguranta era de la GIPO, un NO NAME, daca imi amintesc bine, cred ca era Cobra sau alt brand al lui Gipo. Oricum, a fost singurul bat pe care l-am rupt in zeci de ani de pescuit. Inedit este ca l-am rupt in lansare, nu in drill sau in agatatura si asta, dupa ani buni de utilizare cu monofilament. Cand am trecut la multifilament, am mai facut 3-4 partide si poc. N-am mai vazut bat rupt in atatea bucati.
Rew.
multumesc

Laurentiu Andronic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 16 Mai 2007, 16:49

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de Laurentiu Andronic » 13 Feb 2017, 09:31

Am citit in urma cu cativa ani un articol din Statele Unite foarte bine documentat, care continea si o statistica, in care se spunea ca lansetele din grafit pierd cam 10% din putere si implicit din viteza de revenire dupa aproximativ 500 de solicitari serioase adica driluri cu pesti care sa solicite lanseta . Este clar ca in timp rasinile care " leaga" straturile de grafit lucreaza , isi mai pierd din proprieteti si apar microfisuri in structura lor lucru care duce la scaderea proprietatilor elastice initiale si in anumite cazuri si la deformarea blancurilor . Am observat asta la mai multe lansete folosite mai multe sezoane la care trebuiau schimbate inelele , dupa ce am dat jos inelele vechi se vedea clar o curbura nefireasca pe linia inelelor provenita din flexarea puternica preponderent pe acea directie in timpul luptelor cu pestii .

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de tdum » 13 Feb 2017, 15:18

Laurentiu Andronic scrie: Este clar ca in timp rasinile care " leaga" straturile de grafit lucreaza , isi mai pierd din proprieteti si apar microfisuri in structura lor lucru care duce la scaderea proprietatilor elastice initiale si in anumite cazuri si la deformarea blancurilor . Am observat asta la mai multe lansete folosite mai multe sezoane la care trebuiau schimbate inelele , dupa ce am dat jos inelele vechi se vedea clar o curbura nefireasca pe linia inelelor provenita din flexarea puternica preponderent pe acea directie in timpul luptelor cu pestii .
O deformare plastica asemanatoare cu cea descrisa de domnul Laurentiu Andronic am observat-o si la betele din fibra de sticla. Batranele Germine care inca starnesc pasiuni printre pescarii care hotarasc reinelarea acestora, sunt mai toate strambe. Chiar si asa, am vazut ca sunt multi care inca le folosesc cu incredere. Rew.

magaru39
senior
senior
Mesaje: 306
Membru din: 16 Mar 2013, 17:58
Localitate: arad

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de magaru39 » 13 Feb 2017, 15:36

"strambe" sunt blancurile de noi :oops:

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de zvic » 13 Feb 2017, 17:54

:D Cu alea noi e la deruta, defapt aia cu betele strambe prind pestani, deja se cunoaste pescarul bun dupa strambatura. Astia le fac acuma de noi asa ... stii tu, impresii :D

Eu unul cred ca le schimb mai mult din curiozitate si moft decat din nevoie.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de Musti » 19 Feb 2017, 00:03

La inceput am schimbat lansetele pt. ca speram sa gasesc lanseta perfecta. Apoi le-am schimbat de curiozitate. Sa vad cum sunt altele. Mi-am respectat mereu principiul de a nu ma exprima despre un bat pana nu l-am pescuit cu mana mea.
Pe masura ce a trecut timpul, insa, am inceput sa le schimb din ce in ce mai rar. De ce? Mi-am tras concluziile: lanseta perfecta oricum nu exista, iar tendinta de a alerga dupa ea te face sa cauti placerea pescuitului numai in echipament. Ori, de fapt, ea nu-i acolo...
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de costi » 22 Feb 2017, 00:10

Musti scrie:lanseta perfecta oricum nu exista, iar tendinta de a alerga dupa ea te face sa cauti placerea pescuitului numai in echipament. Ori, de fapt, ea nu-i acolo...
AMIN!!!!

Asta as face-o sticky.
Imagine

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16151
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de adrian99 » 22 Feb 2017, 09:08

:respekt:

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de lenovo » 25 Feb 2017, 11:51

Nu neaparat schimbat in sensul rau, doar in sensul de upgrade :)

Scrie răspuns