Concurs 23-24 oct

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 23 Oct 2004, 19:37

Mi se pare cam ciudat termenul de "antrenament",la pescuit.Cat o fi el de pescuit sportiv,dar deja parca vorbiti de sport de performanta :lol: Parerea mea este ca,orice scule,naluci,tehnica ai avea,tot e nevoie de ceva noroc ca acea naluca sa treaca prin fata rapitorului. :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 24 Oct 2004, 11:40

stiu ca iarasi cineva va fi nemultumit ca ma bag in vorba dar totusi .....
...nu e orect ca unii sa stie si alti sa afle in ultima clipa ...corect....
..e cat se poate de clar ca sunt interese in desemnarea celor ce fac parte din privilegiati ...clar ...se deduce din tot ce s-a postat ca nu e corect de loc
...am si o intrebare ...
...dar daca pleci la un concurs si vezi balta cu 2 zile inainte de start ce faci caci nu cred ca te poti compara cu cei din partea locului , nu? sa zicem ca pleci afara ..dupa "calificari"....
ramane norocul si mai ales priceperea voastra atunci nu ?
danr are mare dreptate , la fel si Michael cu partea cu norocul, la care imipermit sa spun ca adaptabilitatea pescarului dobandita pe marginea lacurilor in ani de munca isi spun cuvantul
intins sa va fie firul

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 25 Oct 2004, 07:01

SF, de ce vrei tu secret pana in ultima clipa? Daca omu e atat de determinat si de hotarat sa castige un concurs incat e dispus sa cheltuie pentru a pescui cateva zile in acel loc, atunci lasa-l sa o faca. Altfel favorizezi localnicii. Daca te uiti la concursurile internationale, Campionate Mondiale sau Europene, peste tot apa de concurs e cunoscuta cu un an sau mai mult inainte. Cum crezi ca au luat romanii locurile 4-5 la individual in Suedia la musca, anul asta? Au fost si au pescuit acolo in ultimii doi ani!


Ovidiu, e si adaptabilitatea o chestie f importanta. De-asta e bine ca selectia sa se faca prin insumarea mai multor concursuri, realizate in mai multe zone si pe mai multe specii. Cine iese la final cel mai bine inseamna ca s-a adaptat cel mai usor. Ideal ar fi ca daca e un concurs european la stiuca sa se faca mai multe concursuri de selectie la stiuca, dar deja e cam greu pentru posibilitatile actuale.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 25 Oct 2004, 08:20

Mihai,

Stii rezultatele ?

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 25 Oct 2004, 08:29

A castigat o echipa de 3 persoane din Cluj? A aratat aseara pe Antena 1 imagini din concurs. Cea mai mare captura a fost o stiuca de 8 kg, parca, sper sa nu ma insel. In echipa din cluj, era si un tip, Traian, parca. Oricum, nu a spus exact unde s-a desfasurat concursul.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 25 Oct 2004, 08:37

concursul era individual....
daca asa este si au luat clujenii primele 3 locuri ma bucur nespus
sa vedem acum daca o sa uzeze Dl. Teleianu de dreptul sau de veto ( concursurile fiind orientative in ceea ce priveste selectarea lotului national )

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 25 Oct 2004, 09:07

Ce a fost la TV o fi fost de la alt concurs.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 25 Oct 2004, 09:09

Poate Mihai stie mai bine... La stiri l-a aratat pe un tip, Traian, din Cluj capturand doua stiuci (una, banuiesc ca era sub limita legala, pentru ca i-a dat un pupic si a eliberat-o, iar a doua captura, la cateva minute de prima de cateva kg) Prinse la oscilanta argintie.
L-a sfarsit, el si inca altii doi, agitau o sticla de sampanie. :)
Acum, nu stiu unde este Caldarusani, din cele spuse la TV, concursul ar fi fost desfasurat in Delta. (sau poate e doar o impresie)

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 25 Oct 2004, 09:10

MihaiV scrie:Ce a fost la TV o fi fost de la alt concurs.
Am inteles... Multumesc!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 25 Oct 2004, 09:13

Am vorbit aseara cu baietii. Erau pe drum spre Cluj.
Locul 1: Paco (Ion Dumitru)
Locul 2: Florin Negretu
Locul 3: cineva din Pitesti
Sper ca n-am gresit.
Finala s-a hotarat sa nu se mai faca.
Atat am aflat deocamdata. Sper sa ma intalnesc cu careva astazi si sa aflu deciziile luate, pentru a nu vorbi pe presupuneri.

Scrie răspuns