Intrebari de incepator...

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

cristi_matache
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 05 Noi 2016, 12:03

Re: Intrebari de incepator...

Mesaj de cristi_matache » 05 Noi 2016, 12:12

Salutare domnilor. Sunt si eu nou in D-ale răpitorilor si ma bucur ca am găsit forumul asta.
Pentru început, marea mea întrebare este pe unde se poate pescui langa Bucuresti, daca știți ape sălbatice, care sa-ți ofere clipe frumoase de pescuit.
Pe la pod Grozăvești ati mai fost careva in ultima vreme? Se prinde ceva? Dar pe Lacul Morii?
Mulțumesc

CristianC82
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 12 Iun 2015, 13:57
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari de incepator...

Mesaj de CristianC82 » 05 Noi 2016, 22:34

La pod la Grozavesti am inteles ca nu mai e apa :) au secat portiunea respectiva...

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Intrebari de incepator...

Mesaj de adrianc » 07 Noi 2016, 18:36

Ca incepator (si nu numai) :D esti tentat sa iti cumperi sute de gume, voblere si alte dracovenii pe care o sa le cari dupa tine si cu care n-o sa apuci sa dai.
Revenind, pentru biban pe lacuri/garle gen Dambovita:

- lanseta UL, pana in 300 de lei, se poate si mai ieftin. O sa vezi ca una mai moderate-fast e mai placuta decat alea xfast, arunci si voblerele mai bine, etc.
- fir 6 lbs, ai de unde alege. Personal folosesc nanobraid, cauta ceva galben/verde fluo ca e mai usor de urmarit, mai ales daca o sa iesi noaptea pe Dambovita.
- mulineta sa echilibreze cat de cat joarda, la fel...nu te gandi ca fara vanquish sau luvias nu prinzi bibani si strapi :)
- microjiguri #4, iti alegi gramajele in functie de apa. Vei avea nevoie de 2 si 3.5 grame, mai rar 5.
- gume: dupa cum ziceam, limiteaza-te la maxim 10 plicuri. O sa dai cu 2-3 feluri, prinzi cu alea, le termini, le inlocuiesti si o iei de la capat :)

Pe Lacul Morii mai mult iti faci sange rau decat pescuiesti.

CristianC82
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 12 Iun 2015, 13:57
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari de incepator...

Mesaj de CristianC82 » 07 Noi 2016, 22:06

Am observat ca toate gumele alea iti fac cu ochiul cand sunt in magazin.
M-am axat pe Manns Grub (1 si 2), Big Bite Baits Paddle Tail (1.75) si Bass Assassin Tiny Shad (1.5) - 3 tipuri diferite de actiuni si marimi...
Microjiguri de 6 si de 4.

Ca lanseta am ceva Light (3-14g) cu actiune rapida. Mulineta de 1000. Deja am inceput cautarile pentru o lanseta UL rapida (si sensibila) - cred ca e buna la toate si la fel de proasta la toate :)

Am cu ce incepe.

dermacultura
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 24 Noi 2016, 10:39

Re: Intrebari de incepator...

Mesaj de dermacultura » 24 Noi 2016, 10:58

Din perspectiva personala, raspund inline:
A) Pentru grub-uri - care ar fi culorile preferate? si cum ar trebui folosite in functie de apa (limpede / murdara) perioada a zilei - dimineata / amiza / dupa amiaza / seara / noapte
- verde/chartreuse cu si fara glitter
- alb
-motoroil
Dimensiuni 4-6 cm, virgule, uneori si cele cu 2 cozi ajuta.

B) Pentru shaduri (mici) - la fel ca si mai sus...
Kopyto mici de 5 cm pentru ape adanci. Culori ca cele de mai sus.
Uita-te si la shadurile iedftine de la big bite baits. Gri cu negru.

C) La rotative se prinde? (dupa ce ar trebui sa ma uit)?
Se prinde. Dar iti rasucesc firul. Si nu progresezi ca pescar. Baga jig, bibanul la gume e cea mai buna scoala.

D) La voblere (3-4 cm) - am luat niste Salmo Hornet... Ce modele (culori) sunt mai ok pentru pescuitul la biban?
Cele mai bune sunt alea pe care le-ai luat deja.
Sunt niste modele care seamana cu firetiger, alea sunt cam all roundere. Dar tot mai bine te-ai uita dupa jiguri:)

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Intrebari de incepator...

Mesaj de Gyorg » 10 Mar 2017, 09:00

Si cand nu merge la jig bagă și un vobler între ape, s-ar putea să ai o surpriză ;)
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

tanase_raduus
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 03 Iul 2011, 23:51
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Intrebari de incepator...

Mesaj de tanase_raduus » 05 Mai 2017, 10:48

Gyorg scrie:Si cand nu merge la jig bagă și un vobler între ape, s-ar putea să ai o surpriză ;)
Confirm, cel putin pentru mine a mers. Dupa 40 de minute de batut locul cu plastice (un singur traseu cu 4-5 structuri) am schimbat pe un vobler care mergea la 15 cm adancime in apa de 1-1,2 m. La primul lanseu am avut un atac nefinalizat iar la cel de-al doilea, primul salau al zilei.

mirciulicai
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 30 Oct 2017, 06:55

Re: Intrebari de incepator...

Mesaj de mirciulicai » 06 Noi 2017, 12:26

Salutare tuturor!

De asemenea incepator, primul contact cu spinning-ul.

Am o lanseta Daiwa Exceler, 2.4m, 10-40g si o mulineta Okuma Ceymar CXT-30 echipata cu Daiwa Jbread X8 0.13, 8kg.

Va rog sa-mi spuneti la ce anume se preateza aceasta combinatie si cu ce dimensiuni de naluci(voblere, jiguri, etc) ar merge folosita.

Mi s-a spus ca aceasta lanseta nu e tocmai potrivita pentru rauri mai serioase(Mures, Dunare).

Ce lanseta s-ar preta la un pescuit pe Mures/Dunare? Buget cam 300 RON.
Fii incepator nu cred ca voi viza o specie anume. As incerca cu "de toate".

Dar mulineta? Se recomanda Zauber ca fiind foarte bune/rezistente. De 3000 sau 4000?

Multumesc mult!

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Intrebari de incepator...

Mesaj de stefanflorin » 06 Noi 2017, 15:52

salut,

comboul pe care il ai sunt de parere ca e "pt. detoate", adica poti da cu lanseta aia dupa stiuci si avati linistit.
Mai bine investesti banii in ceva mai specializat pe jiguri, ceva mai puternic, gen http://www.totalfishing.ro/lanseta-fenw ... 82377.html
Urasc atarnatorii!

mirciulicai
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 30 Oct 2017, 06:55

Re: Intrebari de incepator...

Mesaj de mirciulicai » 06 Noi 2017, 18:14

Din păcate nu înțeleg in ce fel e mai puternica lanseta Fenwick.
Adevărul e ca Exceler-ul, folosit doar 2h pe baltă, se cam îndoaie de vârf la recuperarea simpla a unei rotative Anglia nr. 4. Nu pare ok pe râuri cu curent mai puternic cum e Mureșul.

Fenwick-ul cum ar fi? Ce se întâmplă dacă, accidental, prind un somn de 4-5 kg? Ca pe Exceler nu-l vad bine în cazul ăsta.
Evident lipsa de experiență ma încurcă în a avea o apreciere corectă.
Și cum e cu mulineta? Ar merge cu un Zauber? De care?De 3000, 4000?
Apreciez ajutorul și va mulțumesc pentru înțelegere.

Scrie răspuns