Rotative de adancime

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
wily91
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 282
Membru din: 25 Iul 2016, 22:58
Localitate: Timisoara

Rotative de adancime

Mesaj de wily91 » 11 Sep 2016, 22:09

Dupa o caruta de voblere incercate, am inceput sa pescuiesc din nou si la rotative. Am zis sa incerc sa dau cu un mepps de 3 in curent si direct un avat de 1,5 kg. Problema e ca nu prea reusesc sa o tin in curent si sa evolueze cum trebuie. Are rezistenta prea mare la inaintare. Ce rotative evolueaza la adancime mai mare? ( ma intereseaza deoarece am vazut un om care prinde zi de zi mreana MARE cu o rotativa dar nu vrea sa imi zica ce model e :)), Ce merge in curent mai puternic? Ce brand/model dau rezultate (ex daca se poate si de ce)? :respekt:

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Rotative de adancime

Mesaj de Spring » 12 Sep 2016, 07:46

Matiseaza niste plumb pe corpul ei. :mrgreen:
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rotative de adancime

Mesaj de tdum » 12 Sep 2016, 09:16

pt. wily91:
Salut. Rotativele cu masa mare (grele) si cu portanta mica (corp alungit si paleta mica) sunt cele care evolueaza la adancime mai mare. Eu insa, am lestat cu succes rotative normale (si chiar voblere) cu o alica despicata din plumb, pe fir, in fata nalucii sau a agrafei. Dimensiunea acestui lest aditional este in functie de nevoi. Sunt preferabile alicele lunguiete in locul celor sferice. Daca se confectioneaza (bricoleaza) un astfel de lest din ,,folie" (placa) de plumb, este util sa decupam un cerc pe care apoi sa-l pliem in doua peste fir in fata rotativei, obtinand astfel un lest excentric (semicerc) care are un rol suplimentar important: Previne rasucirea firului (atat de suparatoare la pescuitul cu rotativa). Numai bine. Rew.

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Rotative de adancime

Mesaj de Dan Stefan C. » 12 Sep 2016, 09:17

Pentru curent puternic ar fi bune rotative gen Mepps Lusox. Acestea sunt concepute pentru stiuca, insa lestul suplimentar poate fi folosit si la alte rotative.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Rotative de adancime

Mesaj de boistean » 12 Sep 2016, 10:55

La avat, in curenti puternici, cele mai bune rezultate le-am avut cu Blue Fox Strobe Spinners, care evolueaza optim la recuperari rapide sau in curenti puternci.
Fata de ceea ce s-a spus mai sus, as adauga si faptul ca modelele "axat" (cele de la Panten Martin sunt de exceptie, dupa parerea mea) opun de obicei mai putina rezistenta in curent decat linguritele care au atasata paleta pe "calaret".

Avatar utilizator
wily91
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 282
Membru din: 25 Iul 2016, 22:58
Localitate: Timisoara

Re: Rotative de adancime

Mesaj de wily91 » 12 Sep 2016, 14:13

multumesc baieti pt sfaturi. Mai demult am vazut la vanzare plumb sub forma de banda adeziva... acela se putea lipi usor de corpul rotativei. Din pacate nu mai gasesc pe nici un site.

CTB76
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 28 Noi 2015, 22:35
Localitate: Timișoara

Re: Rotative de adancime

Mesaj de CTB76 » 12 Sep 2016, 17:14

wily91 scrie:Dupa o caruta de voblere incercate, am inceput sa pescuiesc din nou si la rotative. Am zis sa incerc sa dau cu un mepps de 3 in curent si direct un avat de 1,5 kg. Problema e ca nu prea reusesc sa o tin in curent si sa evolueze cum trebuie. Are rezistenta prea mare la inaintare. Ce rotative evolueaza la adancime mai mare? ( ma intereseaza deoarece am vazut un om care prinde zi de zi mreana MARE cu o rotativa dar nu vrea sa imi zica ce model e :)), Ce merge in curent mai puternic? Ce brand/model dau rezultate (ex daca se poate si de ce)? :respekt:
Întrebarea ta mi-a adus aminte de începuturile mele într-ale spinningului (în urmă cu exact 28 de ani), imediat după 89 au apărut primele rotative Mepps în magazinul AJVPS din Timișoara. Lângă, un catalog în lb. franceză pe care l-am citit de-l țin minte și acuma. Dânsul recomanda (pe bună dreptate) Mepps Aglia Long pt curent foarte puternic, Mepps Comet (ca și nouveaute) pentru curent puternic și Aglia în condiții normale. Mărturisesc că până-n 1996 n-am avut alte năluci în afară de rotative (și aveam de ordinul kilogramelor la un moment dat) așa că știu ce spun. Cu Aglia Long de 1 și 2 luam clean foarte frumos în curent puternic pe Timiș (între ape mărturisesc) și cu Aglia Long 3 și 4 am prins primii mei avați și o crocoștiucă de 4 kg pe Bega în plin centrul Timișoarei (la nr. 3 argint mai exact). Martorii spuneau că eram alb la față și bolboroseam inconștient în timpul drill-ului cu știuca respectivă. Atunci eram cam la o palmă de albie că acolo mușca avatul în toamna aia. La rotative mulinate foarte lent. Joacă-te și tu cu viteza de recuperare și o să ai multe surprize, în funcție de viteză la rotativă se dă adâncimea. Voila! Poți liniștit să folosești și copii ale modelelor amintite în esență forma paletei contează eu am dat modelele de la Mepps ca referință dar tu poți folosi orice e similar (de la no-name-uri la ce vrea mușchiul tău) peștele n-are habar de marcă ci de felul cum evoluează năluca.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Rotative de adancime

Mesaj de George1985 » 12 Sep 2016, 21:55

Cum zice si colegul, Aglia Long este varianta buna pt curent, marimile 2 si 3 sunt bune pt avat, dar si pt stiuci.
Daca ai curenti foarte puternici incearca salmo thrill sau un jig mai greu cu guma.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Rotative de adancime

Mesaj de zvic » 14 Sep 2016, 21:27

http://www.totalfishing.ro/lingura-rota ... -p-71.html

A mele erau fara smocul ala, am prins clean si avat in curent puternic. Nu as putea spune ca au fost cele mai productive, dar au mers.

Am mai folosit la rotative obisnuite cu paleta alungita o alica de plumb de la jiguri tocite, taiata tija carligului si agatata in agrafa de care prind rotativa. Merge si asa.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Rotative de adancime

Mesaj de old_radu » 15 Sep 2016, 11:36

...se pot improviza supra lestari cu diferite modele de plumbi sau
...se pot atasa lesturi cum sunt la jigurile articulate (vezi prima pagina ):
http://www.rapitori.ro/forum/vand-jigur ... 29540.html

Scrie răspuns