diferenta mulinete

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: diferenta mulinete

Mesaj de George1985 » 04 Aug 2016, 11:04

asa functioneaza orice bine, mai in gluma vorbind.
cine se pricepe si are rabdarea necesara, nota 10 :)

Avatar utilizator
wily91
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 283
Membru din: 25 Iul 2016, 22:58
Localitate: Timisoara

Re: diferenta mulinete

Mesaj de wily91 » 04 Aug 2016, 18:30

Multumesc mult de sfaturi baieti! Am cumparat un spro red arc de la valeriu :D

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: diferenta mulinete

Mesaj de buzias » 05 Aug 2016, 00:07

George1985 scrie:asa functioneaza orice bine, mai in gluma vorbind.
cine se pricepe si are rabdarea necesara, nota 10 :)
Eu nu pot sa imi bat joc de banii mei ... cand cumpar un lucru , acest lucru este cumparat cu timp din viata mea .. muncind . Timp pe care il pot petrece cum vreau ... nu muncind , intretinera lucrului cumparat este mai mica ca timp ... ca si timpul consumat pentru cumpararea din nou a lucrului respectiv.
Stiu ca pare a teoria chibritului ... dar daca se pun lucrurile cap la cap... da socoteala .

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: diferenta mulinete

Mesaj de valeriu28 » 05 Aug 2016, 23:12

intentia initiala nu era sa ti-o "cedez"...:)...am reactionat la impuls..oricum, deja am comandat pt mine un redarc de 4000...
cu pestii mari nu-i de gluma, desi in ultima vreme, ii vezi doar in poze...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

vladdracu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 164
Membru din: 22 Iun 2014, 20:57

Re: diferenta mulinete

Mesaj de vladdracu » 08 Aug 2016, 15:47

Nu recomand Zalt arc!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: diferenta mulinete

Mesaj de tdum » 08 Aug 2016, 16:35

pentru wili91 :
Salut.
Iata ce probleme am intalnit la red arc:
1) Cel mai des am vazut defecta articulatia pickupului. De obicei se pierde siguranta de pe axul bratului de pickup, situata pe interiorul aripii de rotor. Se pierde in acesta situatie arcul de pickup si parghia de comanda.
2) Pe locul 2 de deranjament este soclul manivelei. Adica piesa prin care manivela se sprijina pe butucul angrenajului. (Piesa dintre fusta manivelei si butucul pinionului) Aceasta piesa am gasit-o sparta in cateva situatii.
3) Destrans sau cazut surubul care tine axul tamburului in angrenaj. (Surubul acesta care conecteaza axul tamburului cu angrenajul wormshaft trebuie asigurat cu vopsea pe filet.)
Aceste situatii nu le-am intalnit la modelul vechi, cel cu manivela cu buton, de Ryobi Zauber. Cu putina grija vei evita aceste situatii. Numai bine si viata lunga Red Arcului tau. Rew.

Avatar utilizator
wily91
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 283
Membru din: 25 Iul 2016, 22:58
Localitate: Timisoara

Re: diferenta mulinete

Mesaj de wily91 » 08 Aug 2016, 21:24

tdum scrie:pentru wili91 :
Salut.
Iata ce probleme am intalnit la red arc:
1) Cel mai des am vazut defecta articulatia pickupului. De obicei se pierde siguranta de pe axul bratului de pickup, situata pe interiorul aripii de rotor. Se pierde in acesta situatie arcul de pickup si parghia de comanda.
2) Pe locul 2 de deranjament este soclul manivelei. Adica piesa prin care manivela se sprijina pe butucul angrenajului. (Piesa dintre fusta manivelei si butucul pinionului) Aceasta piesa am gasit-o sparta in cateva situatii.
3) Destrans sau cazut surubul care tine axul tamburului in angrenaj. (Surubul acesta care conecteaza axul tamburului cu angrenajul wormshaft trebuie asigurat cu vopsea pe filet.)
Aceste situatii nu le-am intalnit la modelul vechi, cel cu manivela cu buton, de Ryobi Zauber. Cu putina grija vei evita aceste situatii. Numai bine si viata lunga Red Arcului tau. Rew.
Multumesc Tdum pt sfat. Eu o sa incerc cat mai mult sa am grija de ea. Sper sa nu am probleme pe viitor cu ea. Am incredere mare in Valeriu :respekt:

Scrie răspuns