Ce lanseta ati alege pentru pescuitul la plastice mici?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

existTM
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 27 Dec 2011, 00:34

Re: Ce lanseta ati alege pentru pescuitul la plastice mici?

Mesaj de existTM » 10 Aug 2016, 16:46

Daca vi pe acolo, cu siguranta... O sa ma recunosti destul de usor pentru ca, 99%, o sa fiu singurul cu masina de TM de pe acolo...

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1474
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Ce lanseta ati alege pentru pescuitul la plastice mici?

Mesaj de chuby man » 11 Sep 2016, 12:17

O solutie ar putea fi Major Craft Turel cu putere de aruncare 0,5-5g. Cea mai scurta e de 7ft(85g). Blanc Toray, inele Alconite de tip K mandrina tot de la Fuji.
Lanseta asta pare facuta in principal pt. gume mici, iar pretul este sub 100 euro!!!
Numai bine!

existTM
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 27 Dec 2011, 00:34

Re: Ce lanseta ati alege pentru pescuitul la plastice mici?

Mesaj de existTM » 11 Sep 2016, 15:25

Salut chuby!

Multumesc pentru recomandare, am verificat si intr-adevar pare a fi un bat bun. Dupa cum ziceam intr-un post anterior, deja am achizitionat un St Croix Avid x de 2.13 3.5-10g de care ma declar multumit... Ce e drept, pretul a fost dublu fata de batul mentionat de tine. Eu cautam ceva ML, sa poata arunca fara probleme chiar si jig-uri de 7g.

Daca tot am redeschis discutia cu Avid x-ul o sa las aici si 2-3 impresii personale despre bat, care poate vor fi utile celor care doresc achizitionarea pe viitor a unei astfel de lansete:

1. Avid X-ul are un varf rigid (extra-fast) ceea ce inseamna ca este foarte, foarte sensibil... Este atat de sensibil incat poti face diferenta intre namol si nisip, sa nu mai vobesc de pietris... Muscaturile fine sunt absolut sesizabile cand folosesc fir textil.
2. Are o rezerva foarte mare de putere pe cotor. Cea mai mare captura personala de pana acum (in prima luna de folosire) a fost un somn de aproape 4kg, nu a pus nici un fel de problema batului, care chiar daca este rigid pe varf, flexeaza foarte frumos pe sectiunea de mijloc. Personal cred ca nici macar un peste de 10-12kg nu ar creea probleme Avid-ului.
3. Pe langa pescuit-ul la jig, care este punctul forte al acestui bat, pentru mine a devenit un fel de all-rounder pe care il folosesc cu succes si la voblereala. Imi place datorita varfului rigid care nu se incarca excesiv atunci cand pescuiesc cu voblere crank in curent (de exemplu...).
4. Un oarecare minus ar fi pretul destul de ridicat. Isi merita banii? Eu cred ca da... daca ti-l permiti. Exista lansete mai ieftine care sa fie la fel de performante? Probabil ca si aici se poate spune ca da... Componentele de calitate, executia impecabila si garantia lifetime au fost suficiente ca sa ma convinga pe mine sa-l cumpar si nu imi pare rau ca am luat decizia asta.

Scrie răspuns