Un sfat achizitie lanseta SPINNING

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

iulian37
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 16 Apr 2015, 11:12

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de iulian37 » 27 Apr 2016, 12:22

Cunoaste cineva lansetele urmtoare ?

- SAVAGE DROPSHOT XLNT2 2,28M/7-25G/2SEG
- SAVAGE MPP 2,51m soft lure 7-23 gr

Le-am gasit second la un pret bun, care ar fi mai potrivita pentru salau ?
Multumesc

iulian37
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 16 Apr 2015, 11:12

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de iulian37 » 27 Apr 2016, 14:55

valeriu28 scrie:mie mi-a placut (dintre cele de mai sus) Savage-ul ala de 2.50m si 5-21gr. Daca dai de pe mal te ajuta si lungimea, mi-a parut permisiva pe varf... cam cel mai ok pt ce ai tu nevoie. din pacate n-am pescuit-o sa-ti spun cum sta la senzitivitate. dar la prima vedere, e o lanseta destul de versatila, si poti s-o folosesti si la altceva in afara de gume. doar ca mi se pare cam grea, si o sa ai un ansamblu pe la 460gr... dupa 2-3 ore...o sa ai nevoie de o pauza.

Salut
Am mai gasit ceva :

- SAVAGE DROPSHOT XLNT2 2,28M/7-25G/2SEG
- SAVAGE MPP 2,51m soft lure 7-23 gr

Le-am gasit second la un pret bun, care ar fi mai potrivita pentru salau ?
Multumesc

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de fishmaster56 » 28 Apr 2016, 06:43

Gogol scrie:Acum serios fishmaster, cum ai masurat tu distanta de 40 m? Ai idee cat inseamna? Iti spun eu, cat un bloc cu 12 etaje.
Daca afirmai 14 gr plus o guma portanta, mai credeam, dar 5 gr si o gumita? Hai sa fim seriosi...
Pe uscat.Pe camp, fara vant. Pur si simplu din curiozitate dupa ce am cumparat lanseta. Posibil pe apa sa fie ceva diferente, dar mici. Era greu de intuit, nu? Am spus cu ce lanseta, ce fir, ce naluca si mulineta incarcata asa cum trebuie.

Pt. andreisavin: Prietene, new member nu inseamna obligatoriu si new fisherman. Sigur nu in cazul meu. Doar ca in ultima vreme am mai mult timp de pierdut pe aici ca deh...au trecut anii. :respekt:

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de andreisavin » 28 Apr 2016, 08:53

Prietene, citesti printre randuri si ratezi imaginea de ansamblu...Gogol a zis foarte bine:Stim, nu stim, ne bagam in seama si dam sfaturi...
PS: Din moment ce recomanzi lansetele Bokor promovate de energopish, asta spune tot despre experienta ta vasta in pescuit, sau daca recomanzi "anumite" branduri, nu iti da cu parerea despre branduri pe care nu ai pus mana vreodata...(parerea mea)

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de fishmaster56 » 28 Apr 2016, 18:51

Ce am recomandat pana acum sunt doar scule pe care le-am folosit sau le folosesc in prezent. Nimic altceva. Iar daca tie nu-ti place de un anumit distribuitor sau anumita firma, din motive pur xenofobe, te priveste. Chestie de educatie. Nu-i obligatoriu sa fie bun si pt. mine ce-i bun pt. tine si invers. De aia avem de unde alege. Cat despre experienta in ale pescuitului...pe a ta am vazut-o in poza de avatar :lol1: :lol1: :lol1: . A mea e ceva mai "modesta" :lol: Din partea mea subiectul asta e incheiat.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de zvic » 29 Apr 2016, 07:04

Gogol scrie:Acum serios fishmaster, cum ai masurat tu distanta de 40 m? Ai idee cat inseamna? Iti spun eu, cat un bloc cu 12 etaje.
Daca afirmai 14 gr plus o guma portanta, mai credeam, dar 5 gr si o gumita? Hai sa fim seriosi...
Vad ca va legati de Fishmaster, ca aveti sau ca nu aveti ceva de spus legat de topic. Si tu si altii. Si culmea ipocriziei, desi nu aveti nimic de spus pe subiect, voi jucati omul nu mingea, lupul striga "lupuuuu". Rusinica ...

Omul asta v-a dat fapte, nu povesti. A venit cu chestii gen "am aia", "am folosit alta", "am facut asa". Voi cu ce veniti, cu impresii si povesti si numar de posturi?
Voi mai mergeti si la pescuit? Sau stati si contabilizati experienta pescarilor dupa numarul de posturii? Domnilor profesori ... rusinica.

Sunt consatean cu fishmaster, ne stim bine, mergem uneori impreuna la pescuit. Noi asa pescuim pe unde mergem, asa cere locul, cu 5gr+guma la 40m sau mai mult. Nu e chiar un bloc cu 12 etaje dar nici nu lansezi in sus. Sau in jos. Ne-am luat in timp echipamentele cu care putem sa facem asta.
Daca voi nu puteti pescui la distantele astea, problema e la voi. Daca nu stiti, poate va ajutam ...

Ontopic:
Recomandarea de la inceput, echipament universal stiuca, salau, avat ... e Compre travel MH si zauber 2000. Am pescuit circa 1 an acest bat si merge. Eu l-am folosit cu daiwa 2500. Nu e cel mai senzitiv dar e suficient, destul de puternic pe cotor, nu e un par si are un varf destul de fin. Si are pret bun. Zauber 2000 e suficient pentru naluci pana in 21gr, chiar si voblere relativ portante.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de Gogol » 29 Apr 2016, 07:51

Zvic, nu am nimic cu nimeni, Doamne fereste. Insa cand se fac niste afirmatii false, gresite, aberante, pur subiective, ma simt dator sa intervin, asta numai daca sunt sigur pe mine.
Si eu sunt pescar de mal la salau, de mult timp incerc sa ating distane considerabile cu 5 gr plus o guma portanta. Singurele lansete, care mi-au trecut prin mana, si care mi s-au parut f bune pt distante mari au fost un megabass rcs 782 pana in 18 gr si un tiro de 792 pana in 21 gr (real 14). Nu contest ca si cu savagear nu atingi distante mari insa mi s-a parut ca nu cu 5 gr, poate ceva mai mult. Insa ce doream sa subliniez, degeaba lansam la distante mari pt salau, daca nu e hotarat nu-l intepi din varii motive. Si da, un bloc de 10 etaje are 33 m unul de 12 cam 40m.
Despre partide de pescuit, am mai scris, nu suntem asa privilegiati cu rauri ca voi unde oricand poti da o fuga de 2-3 ore fara niciun cost suplimentar privind taxa.
Insa tot ajung in medie de 2 ori pe saptamana si partide de dim pana seara ca daca tot ai platit min 50 lei (cam asa se invart taxele dar patronii nici nu stiu ce au in balata dar vor 50 lei) nu merita sa stai 2-3 ore. In fiecare saptamana dau turul magazinelor de pescuit din Bucuresti, si slava Domnului ai pe ce pune mana de la lansete, mulinete si naluci. Nu dau sfaturi la ce nu ma pricep, ex cast, clean, pastrav, avat, musca, etc.
Insa la salau si lansete imi pot permite sa dau cateva sfaturi. Nu prea multe ca poate si parerile mele sunt uneori subiective si nu coincid cu ale altora.

cristian herban
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 21 Mai 2014, 12:50

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de cristian herban » 05 Mai 2016, 19:32

bine ai afirmat Gogol ,eu unul nu cred ca nici cu cele mai profi lansete nu va reusii"CU 5GR -40 DE METRI" :lol: colegul de forum chiar cred ca exagereaza, un sfat este sa nu dai cu 12 gr deoarece chiar termini firul de pe tambur!!!

cristian herban
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 21 Mai 2014, 12:50

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de cristian herban » 05 Mai 2016, 19:42

sau ti-a batut vantul puternic din spate :?:

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Un sfat achizitie lanseta SPINNING

Mesaj de valeriu28 » 05 Mai 2016, 23:58

nu iau apararea nimanui dar cred ca unii aproximeaza pe aici cum fac femeile cu centimetri. (in fine, femeile de obicei aproximeaza mai mult)
maine imi vine counter-ul si incep testele. dupa firul pus pe mulineta si semne facute, am aruncat intre 80 si 85 m un jig de 28gr + guma 7cm cu o lanseta medium fast (2.60m) ... asta cu un fir destul de abraziv (PP 10lb)

nu cred ca 40m e imposibil. chiar daca e de 5g poate si guma era mica si nu punea rezistenta, etc. in fine, pun counter-ul si ma conving si eu :)

pt cine a pus mana pe finezze, pare o lanseta de aruncare .. atat la lungime cat si la actiune.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Scrie răspuns