pescuit la somn cu artificiale

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 06 Sep 2004, 13:59

Nu esti indiscret, danielT, despre Mures-ul anului 2003 este vorba, ca cel de anul acesta parca ar fi alta apa... Un singur somn am avut in cirlig, prin iulie, dar mi l-a scapat un prieten din mina. In rest, 2-3 atacuri si am incercat toata cutia de voblere, cicade, twistere etc. Eu tot mai sper...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 01 Aug 2008, 08:34

ceva noutati/experiente noi? pe dunare ce ar merge mai bine?

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 01 Aug 2008, 19:26

salut avand in vedere ca s-au mai schimbat apele cu ploile astea baga putermic acuma, ca eu maine la 4.00 am sper sa le dau la mustatzi :)
be smart be silent be deadly.....

dancj
junior
junior
Mesaje: 44
Membru din: 25 Oct 2006, 21:18
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de dancj » 12 Aug 2008, 11:34

am fost vineri seara pe mures( zona teius) (data 08.08.08 :P )in aprox 4 ore am prins un salaut la juma de kil si un somotei la un kil juma,apa a fost mizerabila curent puternic, f multa mizerie
pesti au fost prinsi la un vobler mepps de 5cm si eliberati conform standardelor UE :)))
amator de spinning
_____________________________
1 sau 2 potzi sa duci acasa
sa ai ce pune pe masa
dar la restu sa le faci c&r
ca sa primesti un sarut de la o miss

Avatar utilizator
CataZander
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 19 Aug 2008, 09:41
Localitate: Timisoara/Deva

Mesaj de CataZander » 19 Aug 2008, 10:12

Salut tuturor! Eu pescuiesc la somn pe mures in zona orasului DEVA, momeala folosita cu predilectie p aici de pescarii la somn e compozitul(o lingurita oscilanta-ondulanta realizata din ceva aliaj de plumb si altele nu stiu exactce...) avantajul e ca pot fi lansate la distante mari si cu fire mai groase pt ca apa nu e foarte adianca. in ultimii ani insa nu au pre fost perioade in care sa manance doar capturi intamplatoare
Pe langa clasicele compozituri eu am luat somn la rotativa mare(5)si am scapat la shad iar un prieten a prins la ratling. in general somnii sau luat seara sau dimineata existand si exceptii
:D

Scrie răspuns