Pescuit cu naluci top water

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1471
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de chuby man » 26 Ian 2016, 22:27

-avati se mai gasesc pe raurile mari (Siret, Mures, Olt, Somes sa) si in Dunare
-poate ca este cel mai interesat de nalucile TW care nu trebuie sa fie neaparat scumpe (peste 50 RON)
-un vobler TW care nu este scump si prinde avati este Prey Glider (21 RON)
-pot fi interesante discutiile gen: ce putem face noi unditarii ca sa avem mai multi pesti prin apele publice... :)

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de valeriu28 » 26 Ian 2016, 22:58

ca sa visez cu ochii deschisi, sincer, un ONG spre care sa directionez cei 2% din impozitul pe venit anual, sa se ocupe de populari si de apele romane.. n-ar fi o idee rea. pe de alta parte as fi de acord cu o cotizatie anuala, sa se infiinteze un BGS al pescarilor... si sa mai combatem putin braconajul..

sunt convins ca s-ar gasi vreo 10.000 adeziuni... si suficienti bani cat sa avem mai mult peste.. Sunt multi de daca, (daca braconaj, daca plase, daca curent) dar momentan nu se face mare lucru...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de boistean » 27 Ian 2016, 11:44

am cotizat, candva, la un astfel de ONG, care pana la urma s-a dovedit a fi un alt mijloc de a face bani usor, pe spatee naivilor pescari :censored:

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1471
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de chuby man » 27 Ian 2016, 19:56

-deoarece C&R pare ceva din viitorul foarte indepartat, ce-ar fi sa ne multumim momentan cu un singur peste la sfarsitul unei zile de pescuit; daca ar fi vorba despre o stiuca de exemplu, aceasta sa aiba o greutate cuprinsa intre 1-5 Kg
-daca am elibera pestii mari si ne-am multumi cu un singur exemplar/zi, efectul ar fi mai important decat popularile la care visam
-oare cate icre pot depune doar 10 femele de peste 5Kg?
-nu cred ca numarul pestisorilor care sunt introdusi prin populari intr-un rau pot atinge aceeasi valoare... :)
-de asemenea ar fi important sa se interzica excavatiile in perioada prohibitiei :respekt:

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de tito » 31 Ian 2016, 18:04

chuby man scrie:-deoarece C&R pare ceva din viitorul foarte indepartat, ce-ar fi sa ne multumim momentan cu un singur peste la sfarsitul unei zile de pescuit; daca ar fi vorba despre o stiuca de exemplu, aceasta sa aiba o greutate cuprinsa intre 1-5 Kg
-daca am elibera pestii mari si ne-am multumi cu un singur exemplar/zi, efectul ar fi mai important decat popularile la care visam
-oare cate icre pot depune doar 10 femele de peste 5Kg?
-nu cred ca numarul pestisorilor care sunt introdusi prin populari intr-un rau pot atinge aceeasi valoare... :)
-de asemenea ar fi important sa se interzica excavatiile in perioada prohibitiei :respekt:
Pot elibera pescarii toti pestii prinsi si rezultatul va fi acelasi. Pe timpul impuscatului se baga tot la traista si erau pesti in toate ochiurile de apa. De cand au aparut electricienii s-a imputinat dramatic si sistematic populatia piscicola. Din pacate acest "sport" ia ampluare si in curand vom pescui precum in baltile din fata blocului.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de adrian99 » 01 Feb 2016, 09:01

stefane,n-ai specificat si ce pateau cei care braconau pe vremea....impuscatului

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de tito » 01 Feb 2016, 11:36

adrian99 scrie:stefane,n-ai specificat si ce pateau cei care braconau pe vremea....impuscatului
Se duceau la "mititica", dar ce mai conteaza asta, s-a ales praful de tara asta si din pacate nu vad sa se indrepte lucrurile pe viitor.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de adrian99 » 01 Feb 2016, 15:59

stefane,s-a ales "praful"intrucat asta a fost si scopul...

democratie,societate dezvoltata...de unde....

speram sa nu fie mai rau...

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1471
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de chuby man » 02 Feb 2016, 21:56

-poate ca ar trebui sa deschidem un alt topic cu solutii (idei) de combatere a braconajului
-si eu am trait vreo 20 de ani in comunism si pot spune ca se bracona mai ceva ca acum insa prin alte metode decat "electrice"(chimice,devieri de cursuri cu buldozerul sau excavatorul,fel de fel de plase varse sau "undite de noapte")
-in comunism erau pescari profesionisti care pescuiau cu acordul tacit al organelor de partid, acestia aveau barci personale si multiple metode (momentan au disparut)
-otravirile repetate (cea mai grava datand din comunism:Ocna-Mures) si excavatiile excesive au dus la reducerea drastica a pestilor pe o mare parte a cursului raului Mures
-dar ce-ar fi sa ne intoarcem totusi la nalucile de suprafata, chiar daca nu suntem in sezonul lor... :respekt:

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de sorrynblue » 15 Feb 2016, 00:08

adrian99 scrie:avat-poper:atacuri spectaculoase,dar si multe rateuri.sunt cateva branduri care produc modele adecvate acestui peste.nu spun aici,nu facem reclama
stiuca:orice naluca de suprafata incepand cu cele de tip sanie(broaste,soareci si alte vietati),continuand cu walkbaituri de toate felurile.eficienta maxima in zonele cu apa mica si multa vegetatie
clean-popere de mici dimensiuni(3,5cm),eficienta maxima pe raurile ale caror maluri sunt marginite de copaci aplecati spre apa(salcii,arini,etc)
biban-in anumite conditii popere(tot de mici dimensiuni)si walkbaituri
Daca poti detalia problema popper-elor prinzatoare de ce nu dai niste firme, se practica pe acest forum asa ceva. Altfel despre ce am vorbi? Ca am prins si eu avat; bine la ce?; La ceva la un oblete. Ce ar mai fi asta.
Catch and release is another type of fishing.

Scrie răspuns