recomandare bat spinning

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
maryus84
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 25 Ian 2016, 06:17
Localitate: Arad

Re: recomandare bat spinning

Mesaj de maryus84 » 27 Ian 2016, 08:40

Asta am sa si fac.La mulineta mam hotarat.O sa merg prin magazine sa o pun pe cateva bete sa vad pe care ar merge mai bn pentru mine.
Momentan mam gandit la mai multe bete si nu mam oprit la unul.
Va multumesc la toti pentru sfaturi si recomandari.
Calmar Marius

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: recomandare bat spinning

Mesaj de grizzly » 29 Ian 2016, 00:05

la inaltimea ta nu sari de 2.40 la bat. ti-ar fi tare incomod. lansete versatile si la preturi bunicele sunt cele de la rapture.

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: recomandare bat spinning

Mesaj de Gardos » 29 Ian 2016, 00:19

ia-ti una chiar mai scurta de 2.4 la inaltimea ta. o luremania de 2.23 si 10-30 de grame e vreo 120 de lei, noua. greu de batut la bani pentru cat ofera. trage de ea un sezon, rezista la tentatia upgradeului si scoate maxim din ea. iarna viitoare, vezi daca intr-adevar ai nevoie sau vrei altceva. fii mai degraba atent la ce e in apa, nu pe mal dpdv al echipamentului. la fel face si pestele. intre o lanseta de 100 si una de 400 de lei diferenta nu e de 4 la 1. abia daca e de 10-20%. vezi ca apa curgatoarea iti toaca firele, e abraziune mare. nu lua fire japoneze, baga americane. o rola de power pro de 10lb - din state- iti va ajunge trei ani. daca pescuiesti rar, probabil dublu. neaparat leader de fluorocarbon de 1,1.5 metri. kopyto si shadurile mann's sunt arhisuficiente sa prinzi orice. doua plicuri chartreuse, cu glitter, sunt arhisuficiente pt inceput. Cheltuieste-ti banii pe experiente misto, nu pe scule. Cum ar fi minim o excursie pe an in Delta, la pescuit.
Eu nu fac deloc asa, insa as fi putut :)

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare bat spinning

Mesaj de valeriu28 » 29 Ian 2016, 00:37

lasa ca faci si tu... ... :) moama deci cu textu asta m-am dus in timp vreun an jumate in spate si inca stau traznit si ma gandesc ca toate sfaturile pe care le primeam ca si "newbie" nu erau DELOC de lepadat ..!!..
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: recomandare bat spinning

Mesaj de sorinB » 29 Ian 2016, 00:41

Gardos scrie:ia-ti una chiar mai scurta de 2.4 la inaltimea ta. o luremania de 2.23 si 10-30 de grame e vreo 120 de lei, noua. greu de batut la bani pentru cat ofera. trage de ea un sezon, rezista la tentatia upgradeului si scoate maxim din ea. iarna viitoare, vezi daca intr-adevar ai nevoie sau vrei altceva. fii mai degraba atent la ce e in apa, nu pe mal dpdv al echipamentului. la fel face si pestele. intre o lanseta de 100 si una de 400 de lei diferenta nu e de 4 la 1. abia daca e de 10-20%. vezi ca apa curgatoarea iti toaca firele, e abraziune mare. nu lua fire japoneze, baga americane. o rola de power pro de 10lb - din state- iti va ajunge trei ani. daca pescuiesti rar, probabil dublu. neaparat leader de fluorocarbon de 1,1.5 metri. kopyto si shadurile mann's sunt arhisuficiente sa prinzi orice. doua plicuri chartreuse, cu glitter, sunt arhisuficiente pt inceput. Cheltuieste-ti banii pe experiente misto, nu pe scule. Cum ar fi minim o excursie pe an in Delta, la pescuit.
Eu nu fac deloc asa, insa as fi putut :)
Ai spus in cateva cuvinte cat au incercat altii in topicuri intregi :lol:
Foarte la obiect, bravo ;)

Avatar utilizator
maryus84
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 25 Ian 2016, 06:17
Localitate: Arad

Re: recomandare bat spinning

Mesaj de maryus84 » 29 Ian 2016, 06:37

Multumesc pentru sfaturi am sa tin cont de ele.Sunt incepator al pescuitului la spinning.Pe delta da normal mas duce.
Cine nu ar vrea o experienta de pescuit pe delta.Distanta cam mare de la mine din Arad.Dar poate ne strangem mai multi amici si mergem.Ca lungime bat ma-m oprit la 2.40 si actiune 10-30g.Am primit anul trecut un bat de spinning de la abu garcia 2.70 lungime si 14-40g actiune. Cotorul era prea lung ,si nu prea am fost multumit de bat.La-m dat acum in iarna .Si ma gandeam sa imi iau ceva mai ok pentru spining.Din aceat motiv am apelat la forum.
La.spining am sa pescuiesc mai rar,dar am sa pescuiesc.
In legatura cu firul power pro citisem pe forum aici la rapitori si un user nu era multumit de el.
Calmar Marius

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare bat spinning

Mesaj de valeriu28 » 29 Ian 2016, 08:48

am citit si eu topicurile alea... si mi-am luat numai japoneze. am zis ca power pro ba e prea subtire, ba tine apa, ba nu e teflonat, ... pana cand am reusit (cu multumiri unui user de-aici:) sa-l vad la treaba. l-am luat si acum o sa am alta siguranta la partidele de pescuit.
e printre cele mai bune dupa parerea mea. discuta cu sorinb, te poate ajuta cu o comanda din state. cel european e inferior. Dupa parerea mea pt pescuit cu gume si voblere pana-n 20 grame e alegerea optima
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: recomandare bat spinning

Mesaj de fishmaster56 » 29 Ian 2016, 10:22

Cu toata convingerea iti recomand firele Momoy. Pana in prezent sunt de departe cele mai bune din cate am incercat. De pilda Daiwa Tournament m-a dezamagit. Il folosesc inca dar il schimb cat de curand.

Avatar utilizator
maryus84
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 25 Ian 2016, 06:17
Localitate: Arad

Re: recomandare bat spinning

Mesaj de maryus84 » 29 Ian 2016, 13:45

Atunci am sa imi iau firul recomandat de voi.
Calmar Marius

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: recomandare bat spinning

Mesaj de lenovo » 30 Ian 2016, 11:41

valeriu28 scrie:am citit si eu topicurile alea... si mi-am luat numai japoneze. am zis ca power pro ba e prea subtire, ba tine apa, ba nu e teflonat, ... pana cand am reusit (cu multumiri unui user de-aici:) sa-l vad la treaba. l-am luat si acum o sa am alta siguranta la partidele de pescuit.
e printre cele mai bune dupa parerea mea. discuta cu sorinb, te poate ajuta cu o comanda din state. cel european e inferior. Dupa parerea mea pt pescuit cu gume si voblere pana-n 20 grame e alegerea optima
Valeriu,adevarul este ca tine apa dar, eu am pescuit sezonul trecut cu un Powe Pro american, sunt chiar multumit de el...parerea mea e ca la banii aia este ok. Anul acesta schimb un pic placa, am sa incerc un POwer Eye PeeWee care iti spun sincer la rezistenta, pe hartie este la fel ca PP dar la diametru este mult mai subtire. Chiar sunt curios cum se comporta in pescuitul cu voblere..

Scrie răspuns