Este recomandabil ?...

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 02 Mar 2007, 14:52

nu are relevanta, daca exista acel plastic sau nu. Unele linguri dedicate nu au asa ceva, in schimb de exemplu kuusamo are o margea rosie la mijloc ca trigger de atac.
http://img259.imageshack.us/my.php?imag ... rbtyj1.jpg

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 02 Mar 2007, 21:25

atatea inimoare; atatea margele; atatea accesorii .....daca i foame manca si pe masa...scuzatimi expresia ....dece nu i puneti si un mobil acolo k sa va dea un sms sa spuna ce i place....... dumnezeule mare....pffff :lol:

mikebazga
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 30 Oct 2006, 22:12
Localitate: MAIERU- BN

Mesaj de mikebazga » 02 Mar 2007, 22:18

Badie,cred ca fiecare are dreptul sa-si dea cu parerea,nu?Cu totii avem ani buni de experienta(sau nu) in care am facut observatii,poate am luat chiar notite,am trait momente de neuitat,si vrem sa impartasim si altora.Ce ti se pare asa deplasat aici?

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 03 Mar 2007, 12:38

Multzumesc tuturor celor care au raspuns ,astept in continuare si alte sfauri (pareri,exemplificari). O mentziune aparte pentru Badie,care prin omniprezentza lui,da o" pata de culoare"...mai deosebita,acestui forum... FIR INTINS ! TUTUROR

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 03 Mar 2007, 14:47

mike mai inteles gresit nu am fcaut aluzie la experientza voastra (a ta ) dar ati incercat sa simplificati un pic momelile??? dece sa ia crap( de exemplu) la rame mici rosii?? dece se prinde stiuca atunci cand dai dupa caras cu rama??? (asta am vazut cu ochii mei) dece poate daca AM INCERCA o simplificare a lucrurilor poate vom avea rezultate mai bune ....voi ce ziceti din experientza voastra suna plauzibila chestea??/ :wink:

mikebazga
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 30 Oct 2006, 22:12
Localitate: MAIERU- BN

Mesaj de mikebazga » 03 Mar 2007, 17:55

Badie,stai linistit,nu m-am simtit lezat in vreun fel;fiecare are dreptul la opinia proprie,daca am spus un lucru,il spuneam pt ca mi s-a intamplat mie,nu generalizam,nu dadeam "reteta magica".Cineva a postat o intrebare,eu i-am raspuns.La mine s-a intamplat sa mearga cu semnal tinta rosu,la tine n-a mers.Asta e pescuitul,oricand vine o chestie care-ti da peste cap,tot ce stiai pana la momentul respectiv.Exemple,cate vrei:dand la scobar,cu rama rosie,am prins stuk,si ditamai pastravul;cu coropisnita am prins biban de 800 gr,la coada de oblete,in Dunare,am prins crap de 8 kile,la bomba am prins salau,samd.Aia ziceam,nici o regula nu-i batuta in cuie,deci sa nu fim sceptici,doar pt ca nu ni s-a intamplat noua.Cu toate ca-s in varsta ma bucur cand mai aud lucruri pe care nu le stiam,cand ma intalnesc cu noi provocari carora trebuie sa le fac fata.Nu-s un suparacios,nici cu nasul pe sus,sunt doar..un pescar! :D.apropos,mie de ce nu-mi merg zambilicii? Gresesc eu ceva?Nu-i suficient sa dai clic pe iconul respectiv?Sunt alte comenzi?Va rog,invatati-ma si pe mine! :oops:

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 05 Mar 2007, 13:54

eu unul nu folosesc linguri ascilante. cu o singura exceptie: pastravul.
la pastrav folosesc oscilante groase, inguste si ceva mai lungi. diferente de eficienta nu am remarcat la oscilantele cu sau fara codita/ dressing.
dar acum ceva timp am schimbat toate ancorele. daca tot eram la acest capitol am adaugat pe ancora (intre ochet si brate) un varnes rosu.
Lipsa de concluzii persistain continuare.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 07 Mar 2007, 15:55

Conform unora, da rezultate bune la biban cele rosii...
Am incercat si nu am vazut vreo diferenta majora daca au sau nu....
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 16 Mar 2007, 15:57

test
Michael:fara teste...discutia va continua on-topic.
Tnx.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 18 Mar 2007, 17:03

adi777 scrie:test
Michael:fara teste...discutia va continua on-topic.
T nx.
Astept traducerea,decodarea,decriptarea...sau "culoarea" mesajului are o semnificatie aparte :?: :roll:

Scrie răspuns