Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

degeneratu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 24 Dec 2014, 15:30

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de degeneratu » 06 Mar 2016, 02:29

Salut! pescuiesc la salau si somn,la somn toata vara ,si din experienta daca as lua cu mine 3 voblere ,ar fi ...primul,pt pescuit la suprafata Rapala X-Rap Jointed Shad XJS13 46g,culoarea clown, pt pescuit la adincime pina la 6m STRIKE PRO Supersonic 8cm/27.4gr EG-081C ,din astea as lua m multe pt ca sunt consumabile ,pierzi multe,si trebuie schimbate triplele sau si inelele despicate,uneori cind sunt frunze pe fund pun doar o tripla m mare la capat,si tot pt adincime STRIKE PRO Flap jack 9cm/31.6gr cam orice culoare,mai ales noaptea si la fel o tripla si schimbate inelele,batul de 270 e ok .putere ok ,dupa parerea mea mai bine sa fie ranga decit finete,finete faci la salau ,la somn e care pe care.pe linga astea sunt altele cu care am mai prins sporadic ,dar cele ce ti le-am scris sunt no 1,pt mine,am DT,10,14,16,20, dar nu dau cu ele ,Supersonic sta bine in orice tip de curent ,f rezistent,si pescuit cu batul sus am pescuit si pe apa de 3-4 m,deci din punctul meu de vedere nr1 la deep divere.

degeneratu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 24 Dec 2014, 15:30

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de degeneratu » 06 Mar 2016, 02:39

Si bete,am dat cu 7.6 dar nu poti sa dai pina pe partea cealalta cum zicea Zamfi ,asa ca de 2 ani am trecut la 2,6 si apoi la 2.7 si chiar 2.9m cu putere pina la 10oz,asta-i cel mai puternic dar si cel mai greu 320g,iar lansarile ,,,,,pina in boschetii de pe malul celalalt chiar si cu 50lb sau 65lb.minim 40lb la deep divere, iar la lipless 30lb,la cele de suprafata 65lb ..si doar Power Pro USA. 8)

tutu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2006, 23:17

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de tutu » 13 Aug 2016, 02:29

[quote="zander22"]O lanseta rigida e OK la pescuitul cu soft-uri(gume), una moderate sau moderate-fast e OK la pescuitul cu voblere.
Cu a lanseta foarte rigida nu poti pescui OK cu reactive(voblere) pentru ca nu se incarca OK in lanseu.[/quote] ...ai experimentat, sau asa crezi ??????

tutu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2006, 23:17

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de tutu » 13 Aug 2016, 02:36

[quote="johnnybravo"]problema betelor rigide si mai ales fast consta in faptul ca rata rateurilor e mai mare in momentul atacului iar drillul este unul istovitor. Incarcarea e la fel sau chiar mai buna decat in cazul jigului, depinde de greutatea voblerului... Mai mult, lanseurile lungi ca in cazul avatului, de multe ori nu-si au sensul cand vorbim de somn... Un bat fast iti poate si dezdoi triplele mult mai usor corelat cu setarea franei... avantajul major totusi il consider doar la capitolul control mai bun in drill iar asta uneori e crucial daca locul respectiv e dificil.[/quote] .... da ,.. daca dai dupa avat si-ti intra somn ..asta e .dar daca dai dupa somn cu triple 4x e altceva, faza cu lanseurile lungi ,,,,... ma faci sa rad ,sincer ,poate n-ai cu ce , atunci te inteleg . ai experimentat asa ceva in moment ce scrii asa ceva????? Eu da si ce scrii aici cu parere de rau... sunt abureli ..Scuze daca te simti jignit dar cred ca asta e .

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de johnnybravo » 13 Aug 2016, 22:10

crezi ca scriu din experientele altora sau din ce visez noaptea? :lol1:

asta nu a luat 1cm de fir, ca sa vezi si tu cat de departe am lansat si cat de "departe" mi-a dat

https://youtu.be/4cjfqNlMNSQ

tutu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2006, 23:17

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de tutu » 14 Aug 2016, 16:37

Unde ai lansat ... n-am văzut..dar cred că cu Sonicul ăla de 28g mai mult de 45 m nu ai lansat, depinde ce fir ai folosit, era si culmea ca somnicul ăla să-ți ia fir ☺☺☺

tutu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2006, 23:17

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de tutu » 15 Aug 2016, 11:02

Da ai dreptate....cel mai bun băț pt .somn ☺☺☺☺☺ic !

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de johnnybravo » 16 Aug 2016, 21:47

pp de 50lbs dar nu asta e relevant ci distanta fata de mal a atacului (motivul pt care ai zis ca aburesc), lucru ce se vede in filmulet iar daca nu, o zic explicit: langa mal

tutu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2006, 23:17

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de tutu » 21 Aug 2016, 00:22

Nu era vorba de fir .
Dacă nu te-ai prins de ce m-am băgat în seamă , mai citeşteți comentariul şi de abia după aceea şi mai ales după ce mai testezi nişte chestii dăți cu părerea . Salut !

tutu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2006, 23:17

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de tutu » 21 Aug 2016, 00:23

Dă-ți !

Scrie răspuns