Combo Spinning Incepator HELP

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Combo Spinning Incepator HELP

Mesaj de lenovo » 22 Dec 2015, 16:07

Salut,

Un prieten ar dori sa se apuce de spinning. Specii tinta in principiu stiuca/salau.

Buget undeva la 500/550 de lei (bat,mulineta poate si fir). Nu trebuie neaparat noi, sunt ok si cu scule second dar intretinute.

Astept pareri si oferte in caz ca aveti de vanzare :).

Mersi

Claudiu Garlea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 26 Feb 2014, 23:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Combo Spinning Incepator HELP

Mesaj de Claudiu Garlea » 23 Dec 2015, 14:09

Buna ziua,

Ca si mulinete in bugetul dumneavoastra, va recomand: (acestea au galetul titanizat, presupunand ca va pescui cu fir textil).

Mulineta Shimano Solstace 2500 FI
Mulineta Shimano Exage 2500 FD



Iar ca lansete, care sa se incadreze in bugetul dumneavoastra si sa fie cat de cat potrivite pentru stiuca si salau:


Lanseta Shimano Catana Spinning DX 210 M
Lanseta Mitchell Avocet Powerback Spin 2,20m/10-40gr

Lanseta Shimano Vengeance BX Sea Bass 210MH - o vom primi in curand.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Combo Spinning Incepator HELP

Mesaj de goodmans » 23 Dec 2015, 14:28

Salut,
Stiuca si salaul nu se impaca cu aceeasi lanseta.

Tot incepator sint si eu dar am ajuns sa detin 5 lansete si 3 mulinete pentru rapitor.

Ii recomand sa cumpere cu foarte mare incredere un bat de salau: Siweida Stalker 2.13m actiune 5-25gr Fast costa la reprezentanta Siweida fix 104 lei.
Chiar acum 2 zile l-am cumparat eu pe al doilea,de rezerva,ca mi-era frica sa nu dispara de pe piata.

Pentru stiuca am un formax de 2.7m actiune 5-25gr pret 140 lei

mulineta Ryobi Ecusima 3000 180lei + tambur rezerva 40 lei
Pe un tambur isi pune fir de stiuca pe celalalt de salau 0.10-0.12

Am bete si mulinete mai scumpe decat acestea dar cu astea ma impac cel mai bine si cu ele am prins cel mai mult rapitor,asa ca pe ele le iau la pescuit.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Combo Spinning Incepator HELP

Mesaj de valeriu28 » 23 Dec 2015, 14:47

te impaci bine cu ele pentru ca sunt ieftine si pentru ca nu ti-e mila de ele...:) cred...
pe de alta parte sunt foarte de acord cu parerea ta. initiatorul topicului nu e chiar incepator, si sunt convins ca poate oferi la randu-i recomandari.

Siweida mi se par niste bete ff senzitive in banii lor, foarte bune de inceput. insa au 2 probleme. o sa-ti faci firul praf in timp pt ca au niste inele groaznice, si daca folosesti un fir mai scump decat lanseta... si sper ca asa e, o sa te doara inima putin.
a 2a problema, e ca senzitivitatea la aceste lansete e data strict de economie la material. sunt foarte subtiri in carne si nu au nici lac pe ele. pipaie una mai atent, si roaga-te sa nu-ti intre vreo captura sarita de 4-5kg, ca atunci o sa inceapa emotiile cele mai mari.

Cu ryobi subscriu si eu, nu stiu frate ce fac astia la mulinete, dar sunt piese de rezistenta. redarc-ul meu (copie) e o mulineta absolut geniala, din toate punctele de vedere. asezare fir, forta, recuperare, wormshaft, tot...

pt stiuca nu mi-as lua 2.7, cel mult 2.4, singurul motiv e ca 2.7m cere mulineta de 4000 si chiar dupa 2-3 ore nu-ti mai simti mana, indiferent de cat de echilibrata e...
spor la cumparaturi !
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Combo Spinning Incepator HELP

Mesaj de lenovo » 23 Dec 2015, 15:24

valeriu28 scrie:te impaci bine cu ele pentru ca sunt ieftine si pentru ca nu ti-e mila de ele...:) cred...
pe de alta parte sunt foarte de acord cu parerea ta. initiatorul topicului nu e chiar incepator, si sunt convins ca poate oferi la randu-i recomandari.

Siweida mi se par niste bete ff senzitive in banii lor, foarte bune de inceput. insa au 2 probleme. o sa-ti faci firul praf in timp pt ca au niste inele groaznice, si daca folosesti un fir mai scump decat lanseta... si sper ca asa e, o sa te doara inima putin.
a 2a problema, e ca senzitivitatea la aceste lansete e data strict de economie la material. sunt foarte subtiri in carne si nu au nici lac pe ele. pipaie una mai atent, si roaga-te sa nu-ti intre vreo captura sarita de 4-5kg, ca atunci o sa inceapa emotiile cele mai mari.

Cu ryobi subscriu si eu, nu stiu frate ce fac astia la mulinete, dar sunt piese de rezistenta. redarc-ul meu (copie) e o mulineta absolut geniala, din toate punctele de vedere. asezare fir, forta, recuperare, wormshaft, tot...

pt stiuca nu mi-as lua 2.7, cel mult 2.4, singurul motiv e ca 2.7m cere mulineta de 4000 si chiar dupa 2-3 ore nu-ti mai simti mana, indiferent de cat de echilibrata e...
spor la cumparaturi !
Din pacate tipul a vrut ceva nou. Nu am reusit sa ii fac eu un combo second de pe forum. Putea sa prinda un bat si o mulineta superba de aici de pe forum dar a insistat ca vrea nou ( aceeasi greseala am facut-o si eu cand am inceput spinning-ul ). Prin urmare am ramas la astea 2 :
Bat : http://www.totalfishing.ro/lanseta-rapt ... 38114.html (sper sa mearga la guma)
Mulineta : http://www.totalfishing.ro/mulineta-tic ... 37447.html (mi-a fost recomandata de catre cineva ca fiind foarte buna la banii astia, ramane de vazut)

Astept pareri despre cele alese :) :respekt:

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Combo Spinning Incepator HELP

Mesaj de goodmans » 23 Dec 2015, 15:32

captura de 4-5kg la rapitor? sa fim seriosi,mai ales la salau,a devenit o raritate.E un bat bun la banii aia,am scos salau de 3kg fara emotii.Legat de inele iti dau dreptate ca sint slabe.Fir,am gasit un fir rusesc foarte bun si la bani putini.Il folosesc de 2 ani si nu ma plang de el de la 0.10 la 0.18.Daca o sa trebuiasca sa-l schimb la 10 partide nu-mi pare rau.
Pentru formax de 2.7 am un Spro BlackArc Tuff Body 8400 dar la ultimele partide la stiuca am preferat Ryobi aia,nu stiu de ce imi place atat de mult.
Am un ryobi wild aspagus de 2.4 pe care vroiam sa-l imperechez la stiuca cu ryobi ecusima.E un bat prea moale si nu il recomand.Il tin ca bat de rezerva.pentru salau e moale iar pentru linguri peste 9grame iar e moale,nu le joci/simti cum trebuie.

Scrie răspuns