Berkley Pulse Evo Spin sau Dragon team Zander jig

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
atlantiqqq
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Dec 2013, 13:52

Berkley Pulse Evo Spin sau Dragon team Zander jig

Mesaj de atlantiqqq » 19 Noi 2015, 09:46

Va cer parerea in legatura cu achizitia unei lansete pentru jig pe care vreau sa o folosesc din barca
pe lacuri si rauri. Am ajuns la concluzia ca una :) din lansetele de mai jos ar fi ideala pentru pescuitul din barca.
Berkley Pulse Evo Spin 2.18cm 15-40g.
Dragon Team Dragon Zander Jig 2.13m 14-35g
Ma intereseaza sensibilitatea si rezistenta in timp nu neaparat designul.
Pareri pro/contra sau recomandari in acelasi buget?

Cu stima si :respekt:

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Berkley Pulse Evo Spin sau Dragon team Zander jig

Mesaj de Dan Stefan C. » 19 Noi 2015, 09:57

Lanseta Dragon nu o cunosc, insa Berkley Pulse 2,18 si 2,40 sunt cele mai vandute lansete pentru Dunare la noi in magazin. Au actiune rapida, sunt foarte puternice si senzitive. Cred ca este destul de greu sa gasesti o lanseta noua cu un raport calitate/pret mai bun.

hook4ever
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 08 Sep 2015, 07:35

Re: Berkley Pulse Evo Spin sau Dragon team Zander jig

Mesaj de hook4ever » 19 Noi 2015, 12:57

Am vazut berkley rupte destule nu cred ca sunt foarte rezistente mai ales daca sunt abuzate pe rau sau dunare
dragoanele sunt bune dar nu ce ajunge la noi

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Berkley Pulse Evo Spin sau Dragon team Zander jig

Mesaj de stefanflorin » 19 Noi 2015, 18:41

orice lanseta se rupe daca utilizarorul e imbecil...io am exact pulsul ala de vreo 6 ani, ce i drept modelul vechi, si e intact.
dragonul ala are varf blectorizat, e x-fast, da nu duce 35g in viata lui, poate un 7-21 sa fie mai apropiat de realitate. bat bun de balta sau pe curent moderat cu apa nu f. adanca.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Berkley Pulse Evo Spin sau Dragon team Zander jig

Mesaj de stefanflorin » 19 Noi 2015, 18:45

stefanflorin scrie:orice lanseta se rupe daca utilizarorul e imbecil...io am exact pulsul ala de vreo 6 ani, ce i drept modelul vechi, si e intact.
dragonul ala are varf blectorizat, e x-fast, da nu duce 35g in viata lui, poate un 7-21 sa fie mai apropiat de realitate. bat bun de balta sau pe curent moderat cu apa nu f. adanca.
am confundat dragonul cu favorite:)))
Urasc atarnatorii!

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Berkley Pulse Evo Spin sau Dragon team Zander jig

Mesaj de rine » 19 Noi 2015, 20:30

Cred că oricine a avut un pulse a abuzat aceasta lanseta la um moment dat.cine si-a achizitionat această lanseta n-a luat-o pentru un pescuit delicat,eu n-am vazut sau auzit de pulse rupte decat din accidente

atlantiqqq
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Dec 2013, 13:52

Re: Berkley Pulse Evo Spin sau Dragon team Zander jig

Mesaj de atlantiqqq » 19 Noi 2015, 21:39

Fiind incepator ma asteptam la sfaturi / opinii din partea celor cu experienta.....

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Berkley Pulse Evo Spin sau Dragon team Zander jig

Mesaj de stefanflorin » 19 Noi 2015, 22:17

pai daca iti iei pulse sau o lanseta de genul ei pt. pescuit pe lac, o sa fie cam tare pt. asta, ideal ar fi sa ai doua bete de puteri diferite...un medium si un heavy de genul pulsului. daca stii ca nu depasesti 28g atunci cand dai pe rauri poti opta pentru o lanseta de mijloc, cu un varf ceva mai permisiv. in 500 de ron ai o gama larga de bete, iar daca ai posibilitatea mergi prin magazine si pipaie cateva modele ca sa iti faci o idee. eu as arunca un ochi si la un savage gear bushwhaker 2,28 9-32g (care merge si de mal) sau un daiwa exceler din gama aia cu maner split 702MHFS, ambele bete cu blancuri foarte faine, si bine lucrate (numai sa le gasesti in stoc)
ambele bete sunt importate de arrow care ofera garantie (pe bune) la ele. la dragon si la berkley e mai complicat cu garantia (zic eu).
Urasc atarnatorii!

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: Berkley Pulse Evo Spin sau Dragon team Zander jig

Mesaj de Robert517 » 20 Noi 2015, 09:01

Nici cu Dragonul nu cred ca poti sa dai gres .Nu stiu modelul de care esti interesat ...dar eu am modelul mult mai ieftin - Thytan Zander (vreo 200 lei) luat acum 4 ani parca ...inca mai dau cu el cand folosesc greutati mari (nu da senzatia ca s-ar putea rupe :D :D - am pescuit si cu jiguri mai grele decat trebuia)..... poate te ajuta ..... oricum cel mai bine -cauta un magazin unde sunt amandoua ...si alege ce-ti place /ce-ti vine mai bine in mana...

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Berkley Pulse Evo Spin sau Dragon team Zander jig

Mesaj de tito » 20 Noi 2015, 09:50

Robert517 scrie:Nici cu Dragonul nu cred ca poti sa dai gres .Nu stiu modelul de care esti interesat ...dar eu am modelul mult mai ieftin - Thytan Zander (vreo 200 lei) luat acum 4 ani parca ...inca mai dau cu el cand folosesc greutati mari (nu da senzatia ca s-ar putea rupe :D :D - am pescuit si cu jiguri mai grele decat trebuia)..... poate te ajuta ..... oricum cel mai bine -cauta un magazin unde sunt amandoua ...si alege ce-ti place /ce-ti vine mai bine in mana...
Cu betele de la Dragon e loterie, unele modele nu-si merita banii, altele ofera mult mai mult decat pretul platit.

Scrie răspuns