clean la artificiale pe ape tulburi

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Mesaj de dan_81 » 10 Mar 2007, 20:30

Acum m-am intors de la pescuit(am fost pe crisul negru) .Nimik.Debitul cam mare,dar totusi in scadere, apa putin tulbure si rece.Am inteles de la un pescar ca s-a topit zapada la munte si asta ar fi motivul.Am dat toata dupa-amiaza cu tot felul de naluci si nimik.Colegu a luat un clean la rama neagra si atat.Probabil ca racirea brusca a vremii nu i-a placut.
Apropo de voblere pe apa tulbure.Incercati la voblere cu bataie mai mare si cu evolutie mai la adancime(2-2,5m)-pe rau ma refer.Eu anii trecuti am prins cativa asa(apa nu era kiar cafea cu lapte dar totusi tulbure).

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 10 Mar 2007, 21:01

Salutare !...din Baia Mare.Am patit la fel ca Dan.De dimineata, in aceleasi conditii de temperatura si "claritate" ale apei,pe raul Lapus,(la 5km de oras) dupa ce am incalzit bine rulmentii din mulineta si am schimbat aproape tot arsenalul de naluci,rezultat zero.Cred ca la cat de tulbure era apa,in perioada de vara,ar fi ideala pentru "metalice"si pentru voblere cu o bataie mai dinamica.In consecinta de vina este temperatura apei si bioritmul cleanului in aceasta perioada."Parerea mea"...

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Mesaj de dan_81 » 10 Mar 2007, 21:13

Apa putin tulbure e perfecta.Numa ca azi era prea rece si in scadere.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 10 Mar 2007, 21:16

consecinta de vina este temperatura apei si bioritmul cleanului in aceasta perioada."Parerea mea".......ai spuso cel mai bine asa cred si eu dar.......se va incalzi apa si sa vezi tui zile lipsa de la servici si concedi medicale doar sa dau de dintzoasa aia si de clean k sa nu mai spun de avat k mor de nu prind anu asta asa ceva si vreau sa il iau la popper cik adrenalina multa ...eu is dependent de ea :twisted:

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Mesaj de dan_81 » 10 Mar 2007, 21:33

Referitor la bioritmul cleanului:cel putin in bihor am observat ca mai intai mananca bine la momeli naturale(rama,vierme,lipitoare,etc.) .Apoi daca se mai incalzeste apa-peste o sapt. sau doua incepe la naluci(o sa fiu pe faza :lol: )-problema e ca incepe prohibitia.
Am inteles azi de la niste prieteni din Salonta ca toata sapt. asta a mers la momeli naturale si tot ei m-au sfatuit sa nu incerc la vobler inca.Se pare ca au avut dreptate. :cry:

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 10 Mar 2007, 22:27

avand in vedere ca, cleanul nu-i rapitor 100% posibil sa inceapa mai intai sa manance la naturale la iesirea din iarna :?
be smart be silent be deadly.....

paul.
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 17 Sep 2004, 19:25
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de paul. » 10 Mar 2007, 23:33

Posibil dar nu cred ca asta l-ar impiedica sa isi manifeste un instinct bine definit.

Avatar utilizator
srb
veteran
veteran
Mesaje: 757
Membru din: 06 Mai 2006, 14:12
Contact:

Mesaj de srb » 15 Mai 2007, 15:38

merge shi p tulbureala!depinde de vizibilitate,temperatura apei..etc.cel mai bine p apa tulbure am prins cu Salmo Hornet cod culoare YD.pe langa maluri,viteza de recuperare mica,sau vara pe apa tulbure la rotativa tinuta in curent!

Scrie răspuns