Solunarul - valabil doar pentru anumiti pesti?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
ppscslv123
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 04 Sep 2014, 09:36
Localitate: Harsova
Contact:

Re: Solunarul - valabil doar pentru anumiti pesti?

Mesaj de ppscslv123 » 13 Aug 2015, 00:43

Eu merg aproape zilnic la peste (seara tarziu sau dimineata f devreme) si am observat pe Dunare ca:
- pe Luna plina nu se prinde rapitor (poate accidental), insa merge de minune platica;
- pe Luna noua e perioada de glorie a somnului;
- in ultimul patrar rezultatele sunt moderate si la rapitor si la pasnic;
- in primul patrar se prinde rapitor la greu, in special salau, avat si stiuca.

Eu nu tin cont de solunar, insa am observat ca fazele Lunii au un impact major asupra vietii pestilor. Cred ca ar trebui exceptate de la regula baltile private, unde se prinde sau nu peste in functie de frecventa hranirii pestilor (de catre angajati), racirea apei cu ingrasaminte, sau cresterea ori scaderea nivelului apei artifificial (tot de angajatii patronilor).
Jurnal Pescuit pe Dunare: writing about passion, reviews & tips

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Solunarul - valabil doar pentru anumiti pesti?

Mesaj de SF » 29 Aug 2015, 15:41

Solunar in teorie are de-a face cu fazele lunii , cand ii luna plina ii cam in toata Europa de ex. , deci coordonatele nu prea conteaza . Cum am prins peste in orice conditii , mai mult sau mai putin , nu m-am legat de fazele lunii....dar , anu asta , cam din octombrie trecut , am bagat de seama niste chestii...

Sardina ii paiinea marii ca sa zic asa , insa calmaru nu-i cu mult mai jos , il halesc toti , de la baracuda la casalot , aia umbla lipiti de fund si la adancime , in timp ce sardina ii pe sus mai mult . Ei , in zilele dinaintea lunii pline calmaru devine tot mai activ , avand maximu cu o zi inainte de luna plina ! Evident , aia care halesc calmar profita , deci is mai mari sanse sa prinzi un rapitor in perioada aia , daca gasesti unde se aglomereaza calmarii , in rest ii ca in orice zi . Tentativele de a prinde calmar imediat dupa luna plina s-au terminat in partide cu unu sau doi si cateva gherle , dealtfel ii destul sa privesti marea de pe vreun tarm inalt , in zilele dinaintea lunii pline in zonele din larg unde se prinde calmaru (un fel de jigging cu naluci specifice la 35-40 m adancime sau mai mult ) is barci , ori la calmari ori la rapitorii acestora , in rest nu prea sant , s-o prins lumea de faza cu luna .

Pe de alta parte , la atat de putin peste si ecosisteme atat de dereglate , in speta chimic , chiar daca la nivele in care inca mai este peste , ii greu de tras concluzii cred eu , ar fi de vazut in ceva zone nepoluate si cu peste asa cum l-o lasat mama natura .

Scrie răspuns