Solunarul - valabil doar pentru anumiti pesti?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Solunarul - valabil doar pentru anumiti pesti?

Mesaj de shimano » 02 Aug 2015, 14:30

Am citit mai-nainte un topic de mai jos, cu pescuit pe luna plina, un topic ruinat de prostia si frustrarea unor persoane, apoi am ajuns la final si pe cand sa comentez, am vazut ca-i inchis :twisted:
Anyways, eu fac parte (aparent) din clubul snobilor (din Tg-Mures de data asta, nu din Bucuresti) ce-si arunca toti banii pe scule scumpe, dintr-o singura filosofie: "Daca tot ai un hobby atat de interesant, de ce sa nu-ti faci din aceasta pasiune o joaca cat mai comoda, reducand la minim nervii si problemele ce pot aparea la sculele de doi bani, adica peruci, rupturi, fisuri, etc,?". Niciodata nu i-am inteles pe cei ce-si iau un telefon nou nout si imediat pun folie pe ecran, chiar daca asta inseamna o rezolutie mult mai proasta, doar in ideea ca "vezi tu, cand vand telefonul, sa nu aiba vreo zgarietura pt noul client", etc. La fel cu tiplele de pe lansete sau chiar foliile de pe bordul autoturismului. Pai ori cumperi ceva pentru tine, sa te bucuri de el, ori nu mai vad rostul. Adica nu mi-e rusine sa-mi iau scule bune, daca-mi permit. Aici, pe forum, din cauza frustrarii unora, am impresia ca trebuie sa ma simt prost si sa-mi fie rusine daca-mi iau vreo scula mai buna.
Am deviat, ideea era urmatoare:
Solunarele de prin reviste de pescuit sunt (sau nu) corecte pentru o anumita categorie de pesti, adica pestii pasnici. Vad ca solunarul indica sanse maxime pe luna plina, in schimb, la mine si la colegii mei, luna plina inseamna, cu mici exceptii, zile destul de slabe la rapitori (la stiuca mai ales). Poate ca la pasnici chiar functioneaza, insa am impresia ca pentru rapitori trebuie sa "citim" invers solunarul. Voi ce ziceti?

Lyrical
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 236
Membru din: 20 Sep 2014, 13:42
Localitate: Sannicolau Mare

Re: Solunarul - valabil doar pentru anumiti pesti?

Mesaj de Lyrical » 02 Aug 2015, 17:30

Ieri, dupa ora 16:00 ,cand am ajuns la Mures , zona Cenad , nici un atac , nici o saritura , "ca-n vana" . Daca tot am batut drumul pana acolo am gasit un loc plin de crengi si pomi cazuti in apa si am inceput sa dau cu voblere topwater. La al treilea sau al patrulea lanseu deja am avut atac si a tinut tot asa , atac dupa atac tot la al patrulea lanseu . Dupa doua ore m-am uitat sa vad daca am ancore la voblere ca nu am avut nici o captura doar atacuri , care mai de care mai spectaculoase.Azi am fost pe Mures in zona Periam sareau avati de parca le smulgea solzi careva . Eu aruncam in stanga , el sarea in dreapta , eu aruncam in dreapta el sarea in stanga .Orice aruncam in apa dupa ei era tratat cu acceasi indiferenta . Clar influenteaza luna plina avati de pe Mures ....nu se mai impaca nicicum cu voblerele .
PS. Mie mi-a placut balacareala aia de pe primul topic .

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Solunarul - valabil doar pentru anumiti pesti?

Mesaj de Gogol » 02 Aug 2015, 17:36

Nu prea dadeam doi bani de solunar cu ani in urma, cel putin faza cu luna plina cum ca trage pestele in draci, iar nu s-a aplicat la mine cel putin la stationar.
Insa de cateva luni am achizitionat cu 10 lei (parca) un solunar pt android de pe google store. Se pare ca are o acuratete destul de buna.
O poti incerca si tu pt cativa banuti, macar vezi daca se aplica si la tine. Eu de ceva timp chiar am mers la pescuit in functie de solunar si nu am dat gres. Sau daca nu am prins eu, au prins partenerii. :mrgreen:
https://play.google.com/store/apps/deta ... arforecast

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Solunarul - valabil doar pentru anumiti pesti?

Mesaj de albert.C » 02 Aug 2015, 18:25

Cum am mai explicat si in topicul trecut,solunarul are "mare" legatura cu fazele lunii..
Mi-am dovedit ca se poate prinde peste si pe luna plina,patrar fie el ultimul sau primul..intr-adevar nu am prins asa de bine ca pe alte faze/luna noua..dar a fost..

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Re: Solunarul - valabil doar pentru anumiti pesti?

Mesaj de shimano » 02 Aug 2015, 19:08

Intrebarea si problema topicului este daca solunarul functioneaza egal la fiecare soi de peste, sau mai dergaba la pestii pasnici? Eu, cel putin, asa presimt. La stiuca nu am putut niciodata merge dupa niciun solunar, pe cand colegii mei stationari au facut treaba buna la caras/crap/etc.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Solunarul - valabil doar pentru anumiti pesti?

Mesaj de johnnybravo » 02 Aug 2015, 21:28

am studiat un pic teoria solunarului, ce-i important e faptul ca solunarul depinde de locatia unde vrei sa pescuiesti (coordonate), fazele lunii, ora rasaritului si a apusului a soarelui si lunei, raportul dintre nr de ore al zilei comparativ cu al noptii. Dar, solunarul poate fi dat peste cap de starea vremii asa ca nu stiu daca se merita sa te iei dupa el. Sunt diverse solutii pe net gratuite sau contra cost, dati o cautare pe google.

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: Solunarul - valabil doar pentru anumiti pesti?

Mesaj de Gardos » 02 Aug 2015, 22:35

cei mai mari pesti pe care i-am prins au venit parca in ciuda solunarului. m-am uitat acum pe datele unor poze si pe solunarele lor. in afara unei singure exceptii, cele mai tari zile ale mele (7 din 8, care au si meritat si niste poze) au fost anti-solunar. la cat de rar pescuim, mi se pare bun solunarul doar cand imi da un extramotiv sa merg la peste, invers nu :)
usor offtopic, tot in ciuda lunii, ca sa zic asa, mi-am tras un curado e7 :D

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Re: Solunarul - valabil doar pentru anumiti pesti?

Mesaj de shimano » 03 Aug 2015, 15:03

Gardos scrie:cei mai mari pesti pe care i-am prins au venit parca in ciuda solunarului. m-am uitat acum pe datele unor poze si pe solunarele lor. in afara unei singure exceptii, cele mai tari zile ale mele (7 din 8, care au si meritat si niste poze) au fost anti-solunar. la cat de rar pescuim, mi se pare bun solunarul doar cand imi da un extramotiv sa merg la peste, invers nu :)
usor offtopic, tot in ciuda lunii, ca sa zic asa, mi-am tras un curado e7 :D
Bravo!!! Curado rupe tot, doar sa faci setarile potrivite. :respekt:

chubi
veteran
veteran
Mesaje: 631
Membru din: 20 Apr 2014, 05:53

Re: Solunarul - valabil doar pentru anumiti pesti?

Mesaj de chubi » 08 Aug 2015, 04:13

Domnule Doctor (shimano),asa cum au spus si antevorbitorii..nu-i o regula valabil universala pe toate apele,eu prind f.bine stiuca-n ziua precedenta aparitiei fazei luna plina....trebuie-ncercat...si verificat...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Solunarul - valabil doar pentru anumiti pesti?

Mesaj de old_radu » 08 Aug 2015, 16:48

...solunarele sunt facute pentru cei care cred in...horoscop :headbash:

Scrie răspuns