echipament baitcasting

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: echipament baitcasting

Mesaj de valeriu28 » 26 Aug 2015, 17:58

Dragilor, multumesc pentru replici, mi se pare inca foarte complicata ideea de cast si m-am decis sa preiau toate sfaturile voastre, inclusiv sa le aplic, din decembrie. o sa stau mai mult timp in casa, o sa ma mai informez, si o sa-mi iau un echipament de inceput cu care sa exersez prin "parc" probabil. Pana atunci am spinningul...si aici presimt ca inca sunt multe de invatat :)
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Re: echipament baitcasting

Mesaj de valy_pike » 29 Aug 2015, 15:16

Berkley whiplash 0,15 lb .

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: echipament baitcasting

Mesaj de George1985 » 29 Aug 2015, 22:59

E aproape sufa firul ala.
O fi mai putin pretentios pescuitul casting cu diametrele firelor, dar berkley-ul ala e aiurit rau.
Un sunline de 15lbs sau un fir mai molicel, care sa nu traga apa deloc, te ajuta mult, foarte mult!

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: echipament baitcasting

Mesaj de Qnyx » 01 Sep 2015, 23:17

Valeriu iti dau eu împrumut un ansamblu de cast daca ai chef de teste si poate mergem si la pescuit.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: echipament baitcasting

Mesaj de valeriu28 » 02 Sep 2015, 17:32

Qnyx, merci !! mai degraba un pescuit, cu mare drag (ca de teste m-am saturat, de 2 luni fac teste si nu mai prind nimic) :))
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Re: echipament baitcasting

Mesaj de valy_pike » 20 Sep 2015, 12:53

Am luat Wisplash de la Aroow de 0,008 si cred ca ma fac ....frizer de la descurcat peruci....

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: echipament baitcasting

Mesaj de cristian.ene » 01 Noi 2015, 10:50

Shimano este nr.1 la introducerea plasticului chiar pe mulinete dedicate pescuitului cu fire groase/forta. o generatie relaiv veche si apreciata are deja ambele capace deci inclusiv si cel care sustine angreneajele din plastic!
in foamea de banii si dorinta de a fi nr.1 conduce clar la taieri de pret si direct si ce fiabilitate la inca o generatie adica Curado G Shimano a inlocuit star dragul de aluminiu cu unul de plastic si a redus numarul rulmentilor cu 2 ( 5 la G in loc de 7 la G) .

Curado E5 http://www.tackletour.com/reviewshimanocuradoe5.html

Curado G http://www.tackletour.com/reviewshimanocuradoe5.html

Scaderea notarii a fost de la Editor Choice la Good oricum niste note mult prea mari pentru niste multiplicatoare cu capace din plastic.

Shimano a mutat productia in Malaezia mai devreme de 2010 si pentru mulinete ca Stradic dupa care a urmat si Curado in 2012 si sunt mulinetele lor cu cel mai bun raport calitate /pret. Nu-i o problema tara unde se produc cat este calitatea matarialelor folosite.
Am cautat despre Daiwa si SOL spinning era produs din 2005 in Thailanda, dar era inca o mulineta complet metalica http://www.tackletour.com/reviewtdsolspin.html

Thailanda si Zaion http://www.tackletour.com/reviewdaiwafuegoaspin.htm

Concurenta in reducerea preturilor nu va aduce nimic bun pentru pescari.

a... si mulineta cu jocuri mai mari decat Sustain nu am vazut in clasa 200-300$ si nici in gama low cost a firmelor consacrate. Jalnic Shimano!

X Ship exista pe Daiwele de top cu mult inainte( TD Z, X,S sau Certate, Exist) si pe toate multipliatoarele care au free Folating Spool adica la inceptul anilor 2000 :lol:




Se pot vedea aici schemele http://daiwafishing.com.au/services/rea ... chematics/

http://daiwafishing.com.au/services/low ... chematics/

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: echipament baitcasting

Mesaj de zvic » 07 Noi 2015, 00:10

Si totusi ... ce mulineta?

Acum vreo 7 ani am avut prima tentativa. Daiwa advantage si un bat cabelas xxx eagle H. Mergea cat de cat, mai ales la naluci grele. Dupa o vreme am inlocuit advantage cu un abu c3 4601. Apoi mi-am luat un kistler grafit plus crankbait si un abu revo stx. Mergea acceptabil, din amintiri lansam aproape ca la spin cu naluci de la 7gr in sus dar ... in 2-3 ocazii am avut momente penibile, in momentul in care incepeau sa pape pestii ma grabeam sau faceam ceva aiurea si ... peruca. Pana le descurcam si reglam iar, trecea momentul. La ultima, am ajuns sa fug la cel mai apropiat magazin ca facusem o peruca de am taiat mai tot firul si uitasem rezerva acasa - evident ca am ratat momentul si n-am mai prins mai nimic. Atunci m-am suparat si le-am dat toate.

Pe la incwputul anului asta am facut din nou o tentativa. Am luat un curado 51e (rulmenti boca) si un basspara M de 6'6", sunline super pe 15lb. Am iesit de test la jig pe lac, cateva partide. Oricat m-am chinuit nu am reusit sa obtin o distanta acceptabila, lanseuri maxime de cca 20m, chiar si cu greutati de 15gr. Nu stiu ce n-am facut bine, poate am avut eu asteptari prea mari... Iar le-am dat.

Acuma iar revin, de data asta cu echipament H de crank. Vreau sa folosesc castul pentru reactive mari, crankuri, spinnerbait in zona 10-40 grame. Batul e deja pe venite, un LTB magnum cranker. Am nevoie de o mulineta care sa lanseze grozav (40m) alea 10gr care pot fi o lingura, o rotativa, un jig+guma sau un vobler. Nu am bani de "avioane", vreau cel mai bun raport pret/performanta. Recomandari?

wdec252002
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 21 Aug 2015, 21:28

Re: echipament baitcasting

Mesaj de wdec252002 » 07 Noi 2015, 08:47

Si eu caut un combo pentru baitcast la somn. Adica xxh. Lanseta in jurul a 2.4-2.6 metri sa pot da de pe mal cu năluci chiar si peste 100 gr si o mulineta foarte strong dar sa nu treacă de 600 grame si sa tina 180 metri de fir de 0.45 -0.50. Astept idei!

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: echipament baitcasting

Mesaj de Dan Stefan C. » 07 Noi 2015, 10:10

wdec252002 scrie:Si eu caut un combo pentru baitcast la somn. Adica xxh. Lanseta in jurul a 2.4-2.6 metri sa pot da de pe mal cu năluci chiar si peste 100 gr si o mulineta foarte strong dar sa nu treacă de 600 grame si sa tina 180 metri de fir de 0.45 -0.50. Astept idei!
Cred ca va fi destul de greu sa gasesti o lanseta de baitcast de 2,4 - 2,6m. Majoritatea sunt pana in 2,2m. Daca te hotarasti la o lanseta mai scurta, poti incerca Colmic Black Weapon Big Bait.

Scrie răspuns