La clean, fără rezultate.

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
payti
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 14 Iun 2009, 20:08
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de payti » 01 Aug 2015, 08:00

Nu compara tulbureala de la ploi cu cea de la balastiere! La cea din urma suntdoar particule de nisip, ceea ce nu le prea place pestilor!

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de lenovo » 01 Aug 2015, 17:13

payti scrie:Nu compara tulbureala de la ploi cu cea de la balastiere! La cea din urma suntdoar particule de nisip, ceea ce nu le prea place pestilor!
Eu sincer nu am avut treaba, am prins indiferent de situatie. Vorba lui Pif, avatul il pacalesti mai bine pe apa tulbure....

jean3107
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 14 Apr 2015, 13:49

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de jean3107 » 01 Aug 2015, 19:27

Astazi am prins pe neajlov un clean de 39cm la un vobler care nici nu ma asteptam STRIKE PRO FLAP JACK 6,5cm 13,5g.
Eu de obicei foloseam acest vobler pentru stiuca.

Nu stiu de ce nu ma lasa sa pun poza...

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de RAFYYY91 » 01 Aug 2015, 19:29

depinde de situatie, eu pe unde merg e o ferma de vaci in amonte, cand intra in apa si fac tulbureala cleanu nu prea mai pune botu, doar dupa ce trec de vaci in amonte e mai ok... in schimb avatu da, pe apa tulburica ai cele mai mari sanse sa-l prinzi

@jean baga poza pe http://postimage.org/ si copiaza linku de ti-l da aici

jean3107
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 14 Apr 2015, 13:49

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de jean3107 » 01 Aug 2015, 19:45


Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de andreifishing » 02 Aug 2015, 22:07

lenovo scrie:
payti scrie:Nu compara tulbureala de la ploi cu cea de la balastiere! La cea din urma suntdoar particule de nisip, ceea ce nu le prea place pestilor!
Eu sincer nu am avut treaba, am prins indiferent de situatie. Vorba lui Pif, avatul il pacalesti mai bine pe apa tulbure....
Vreti sa spuneti ca ati pescuit pe apa tulbure, cand probabil lucra balastiera, si ati reusit sa prindeti?
Puteti detalia va rog cum ati reusit, intr-un mesaj privat daca vreti, oricum. Am fost de vreo 4 ori si abia daca am reusit sa prind maxim 8 cleni... va rog mult, sunt incepator :(

alinirimia
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 16 Dec 2009, 10:51

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de alinirimia » 05 Aug 2015, 09:15

In Strei, in zona superioara nu gasesti avat, cleanul nu are acelasi comportament pe apa trecuta prin balastiera, poate colegii nu stiu cite sunt pe Strei si ce culoare are apa plina de particule de nisip si foarte multa argila in suspensie. Pe linga asta, cleanul e " amenintat" de urcarea masiva a scobarului din baraj, pe unde vezi acea lucire specifica a bancului de scobar, uita de clean.Streiul a fost un riu minunat cindva, poate cazul celor mai multe din tara, zona de la Rusor o stiu de copil, nu cred povestea clenilor de 4kg acolo, nu numai pt ca n-am vazut niciodata acolo ci pt ca exista o corelare a dimensiunilor pestelui cu apa in care traieste, ceea ce ar fi absurd pentru citeva dorne mai adinci si in rest apa pina la genunchi. Daca vrei sa vezi clean la dimensiunea asta in zona noastra du-te pe Riu Mare la baraje si vei vedea cite un exemplar solitar de categorie grea, se mai si prind citeodata dar mai ales se scapa, pentru ca pt ca la vobler lovitura data e fenomenala si ambreiajul nu prea apuca sa lucreze, simti ca cineva vrea sa-ti smulga batul din mina si apoi " pleosc".Acolo poti sa intelegi cu adevarat ce inseamna toanele cleanului, sa vezi cit de usor se schimba preferintele lui dar mai ales ai un loc bun de teste pentru ca este clean mult, de toate dimensiunile si cel mai mult asta conteaza, sa stii ca ai prima cerinta indeplinita pentru a prinde peste: sa existe intr-o cantitate decenta in acea apa.

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de lenovo » 05 Aug 2015, 16:47

alinirimia scrie:In Strei, in zona superioara nu gasesti avat, cleanul nu are acelasi comportament pe apa trecuta prin balastiera, poate colegii nu stiu cite sunt pe Strei si ce culoare are apa plina de particule de nisip si foarte multa argila in suspensie. Pe linga asta, cleanul e " amenintat" de urcarea masiva a scobarului din baraj, pe unde vezi acea lucire specifica a bancului de scobar, uita de clean.Streiul a fost un riu minunat cindva, poate cazul celor mai multe din tara, zona de la Rusor o stiu de copil, nu cred povestea clenilor de 4kg acolo, nu numai pt ca n-am vazut niciodata acolo ci pt ca exista o corelare a dimensiunilor pestelui cu apa in care traieste, ceea ce ar fi absurd pentru citeva dorne mai adinci si in rest apa pina la genunchi. Daca vrei sa vezi clean la dimensiunea asta in zona noastra du-te pe Riu Mare la baraje si vei vedea cite un exemplar solitar de categorie grea, se mai si prind citeodata dar mai ales se scapa, pentru ca pt ca la vobler lovitura data e fenomenala si ambreiajul nu prea apuca sa lucreze, simti ca cineva vrea sa-ti smulga batul din mina si apoi " pleosc".Acolo poti sa intelegi cu adevarat ce inseamna toanele cleanului, sa vezi cit de usor se schimba preferintele lui dar mai ales ai un loc bun de teste pentru ca este clean mult, de toate dimensiunile si cel mai mult asta conteaza, sa stii ca ai prima cerinta indeplinita pentru a prinde peste: sa existe intr-o cantitate decenta in acea apa.
In legatura cu barajele de la Riu Mare, mai merge ceva acolo? Eu sunt plecat de acasa de vreo 5 ani si nu am mai fost in acea zona. Merg doar la Gura apei unde pastravul merge destul de bine dar in rest pe celalalte baraje nu am mai pescuit de mic copil si parca as vrea sa incerc odata acolo...

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de andreifishing » 05 Aug 2015, 16:51

Dacă îmi răspunde un prieten la telefon și îmi spune că Streiul este iarăși praf, ca de obicei, atunci cred că o să fac o încercare la coada barajului de la Sântămărie sau chiar Păclișa.

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de lenovo » 05 Aug 2015, 17:02

andreifishing scrie:Dacă îmi răspunde un prieten la telefon și îmi spune că Streiul este iarăși praf, ca de obicei, atunci cred că o să fac o încercare la coada barajului de la Sântămărie sau chiar Păclișa.
La Santamarie prindem cleni frumosi cand eram copil.

Scrie răspuns