La clean, fără rezultate.

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de RAFYYY91 » 17 Iul 2015, 09:06

Ai incercat sa pescuiesti din apa lansand mereu in amonte? Eu asa prind cei mai multi, folosesc voblere imitatii de insecta de maxim 2.5cm si lansez scurt 5-15m fix la buza malului, pe sub copaci, pe langa cioate... De multe ori o ia la plesneala fix cand cade pe apa, prinzi mult maruntis asa dar intra si clean mai frumos :D

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de vampir » 17 Iul 2015, 09:21

Practici cel mai frumos pescuit la clean Raffy.

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de RAFYYY91 » 17 Iul 2015, 13:12

pana acum pescuiam doar de pe mal, dupa o partida de cateva ore din apa m-am indragostit 100% de stilul asta, deja ma gandesc la niste wadersi ca sa pot merge si pe timp mai rece 8)

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Cum să le folosesc!?

Mesaj de andreifishing » 17 Iul 2015, 20:47

RAFYYY91 scrie:pana acum pescuiam doar de pe mal, dupa o partida de cateva ore din apa m-am indragostit 100% de stilul asta, deja ma gandesc la niste wadersi ca sa pot merge si pe timp mai rece 8)
Eu tot de pe mal pescuiesc cu rotative. La voblere nu am încercat.
Eu lansez în jos, unde este apa puțin mai lină. Destul de lină încât să pot trage rotativa ușor prin apă și să se poată învârti.
A început să îmi placă stilul ăsta de abia de vreo două săptămâni, tot la muscă la păstrăv pescuiam înainte.
Uite ce năluci am eu:
(Dacă ar putea să îmi dea cineva niște indicații când și cum să le folosesc ar fi bine, în astea două săptămâni le-am luat :lol: )
Imagine

vasi67
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 27 Oct 2009, 11:47
Localitate: onesti

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de vasi67 » 18 Iul 2015, 10:02

RAfYYY am incercat si eu acest pescuit.
Cind arunci voblerul,datorita traiectoriei parabolice si mai ales a vintului, firul face burta. Cleanul ataca voblerul la cadere si din cauza firului in exces e greu de intepat in acel moment (mai ales ca trebuie coborit si galetul mulinetei). Cum reusesti RAFYYY sa-i intepi ? Te rog pentru toti cei interesati , mai ales pentru incepatori, sa ne spui 2-3 voblere pe care le folosesti mai des la acest tip de pescuit. Multumesc.

vasi67
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 27 Oct 2009, 11:47
Localitate: onesti

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de vasi67 » 18 Iul 2015, 12:21

Trebuia sa spun"pick-upul" in loc de "galet". Scuze

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de tito » 18 Iul 2015, 17:48

vasi67 scrie:RAfYYY am incercat si eu acest pescuit.
Cind arunci voblerul,datorita traiectoriei parabolice si mai ales a vintului, firul face burta. Cleanul ataca voblerul la cadere si din cauza firului in exces e greu de intepat in acel moment (mai ales ca trebuie coborit si galetul mulinetei). Cum reusesti RAFYYY sa-i intepi ? Te rog pentru toti cei interesati , mai ales pentru incepatori, sa ne spui 2-3 voblere pe care le folosesti mai des la acest tip de pescuit. Multumesc.
Iti raspund eu, atat cat ma pricep...
Trebuie sa lucrezi la tehnica de lansare, la clean cele mai uzuale metode de lansare sunt "pe sub mana" si "din lateral". Daca ai spatiu poti lansa si de deasupra capului (lanseul clasic) si stopezi firul inainte ca naluca sa atinga apa ,simultan coborand si pick-upul mulinetei, astfel incat atunci cand voblerul atinge apa sa poti intepa. Exersand vei deprinde miscarea si iti va iesi totul perfect.

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de fanelul » 18 Iul 2015, 21:10

Exact cum zise Tito, eu insa prefer sa lansez mai tare si sa franez firul cu stanga cocomitent cu coborarea pick-upului. Dupa 2, 3 ture de manivela fara atac sansele scad simtitor. Mai putin cazul cand puiutii din mijloc au chef de joaca. O mulineta care pune firul este esentiala pt ca firul este adunat si nu tractat de mulineta...
RX6 & Daiwa SS owner!

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de fanelul » 18 Iul 2015, 21:15

Scuze pt n-ul lipsa....
RX6 & Daiwa SS owner!

vasi67
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 27 Oct 2009, 11:47
Localitate: onesti

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de vasi67 » 19 Iul 2015, 00:13

Am inteles cum trebuie procedat si va multumesc pentru detalii. Urmeaza sa exersez.
Ce voblere si culori sunt favorite (exceptind cunoscutele salmo tiny)? Eu am albina de la dorado si un strike pro negru de 2cm, dar nu prea le-am pescuit ptr. ca nu stiam cum. La albina sareau mai des ,dar doar la strike pro am prins.

Scrie răspuns