Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de Dan Stefan C. » 11 Mai 2015, 08:58

Pentru avat nu cred ca te va deranja un fir dedicat pescuitului la crap insa pentru salau firul trebuie sa aiba elongatie cat mai mica pentru a putea transmite ce este pe substrat / atacurile fine.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de old_radu » 11 Mai 2015, 17:57

Dan Stefan C. scrie:...pentru salau firul trebuie sa aiba elongatie cat mai mica pentru a putea transmite ce este pe substrat / atacurile fine.
...si aici mi-as permite o mica completare : ... dar si pentru o intepatura ferma !

Avatar utilizator
ppscslv123
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 04 Sep 2014, 09:36
Localitate: Harsova
Contact:

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de ppscslv123 » 12 Mai 2015, 00:56

George1985 scrie:Un fir de crap pt spinning...nu prea se potriveste.
Firul de crap este elastic, cel de spinning este cu elasticitate redusa.
Ce tamburi folosesti de pui 300m pe fiecare?
1) Sa zicem ca m-am invatat sa pescuiesc cu fire elastice si sa apreciez elasticitatea in cazul pestilor de la 2kg in sus (cu alte cuvinte: elasticitate fir + varful lansetei + frana slabita destul de mult = aproape niciodata fir rupt, sau cel putin nu mi s-a rupt pana acum, chiar si la 0.20).

2) un tambur are 3000 (200 si ceva metri fir) si altul 2500 (mai putin de 200), dar prefer sa-mi raman fir.
Dan Stefan C. scrie:Pentru avat nu cred ca te va deranja un fir dedicat pescuitului la crap insa pentru salau firul trebuie sa aiba elongatie cat mai mica pentru a putea transmite ce este pe substrat / atacurile fine.
Adevarat, dar eu nu pescuiesc pe substrat. In cel mai rau caz la vreun metru sub luciul apei: zona mea are f multe stanci, iar daca dai pe substrat din 10 aruncari 7-8 sunt agataturi definitive (nu se merita). Din cauza asta caut salaul noaptea spre dimineata si seara spre noapte (are el o perioada de 15-45 minute cand rapeste in pelicula ca nebunul).

Cat despre fermitatea intepaturii asigurata de textil si nu de monofilament... m-am adaptat si la asta: incerc sa-mi stapanesc instinctul de a intepa la primul semn de atac, iar dupa ce o inghite e al meu (cand apreciez ca are cam la kg sau poate mai mult, intep de 2 ori - de multe ori salaul prinde naluca si langa mal ii da drumu daca nu s-a intepat - am patit-o de multe ori).
Jurnal Pescuit pe Dunare: writing about passion, reviews & tips

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de DEM » 12 Mai 2015, 10:15

Amnesia. :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de George1985 » 12 Mai 2015, 13:22

Pescuitul intre ape la salau este mult mai fain decat cel pe fund.
Cei care au ocazia sa dea peste salai frumosi intre ape stiu ce zic :)

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de Pif. » 12 Mai 2015, 14:28

George1985 scrie:Pescuitul intre ape la salau este mult mai fain decat cel pe fund.
Cei care au ocazia sa dea peste salai frumosi intre ape stiu ce zic :)
Mi e i mi place la fel de mult ambele stiluri,si la fund :D si intre ape ,,pana acum cel mai mare salau l am prins intre ape la vobler,dar noa depinde de anotimp cum cautam salaul.

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1450
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de chuby man » 14 Mai 2015, 18:16

daca nu-ti place firul multifilament, de ce nu incerci ceva intermediar intre mono si braided? adica fluorocarbon...fc sniper

GUERLAIN
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 16 Sep 2018, 11:25

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de GUERLAIN » 23 Mai 2022, 06:56

old_radu scrie:
11 Mai 2015, 17:57
Dan Stefan C. scrie:...pentru salau firul trebuie sa aiba elongatie cat mai mica pentru a putea transmite ce este pe substrat / atacurile fine.
...si aici mi-as permite o mica completare : ... dar si pentru o intepatura ferma !
Mai studiază stimate domn. Ai destul de multe de aprofundat. Vrei să pari, ceea ce nu este defapt. Nu o spun cu răutate, dar am văzut multe intervenții în necunostiinta de cauză de multe ori, sau ma rog - E PUNCTUL DUMNEAVOASTRĂ DE VEDERE.

Mai era un domn de pe lângă Alba Iulia, care bătea câmpiile cu arahide, pe aproape toate forumurile 😨🤭😨

oane2
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 16 Apr 2017, 20:12

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de oane2 » 21 Feb 2023, 00:55

GUERLAIN scrie:
23 Mai 2022, 06:56
old_radu scrie:
11 Mai 2015, 17:57
Dan Stefan C. scrie:...pentru salau firul trebuie sa aiba elongatie cat mai mica pentru a putea transmite ce este pe substrat / atacurile fine.
...si aici mi-as permite o mica completare : ... dar si pentru o intepatura ferma !
Mai studiază stimate domn. Ai destul de multe de aprofundat. Vrei să pari, ceea ce nu este defapt. Nu o spun cu răutate, dar am văzut multe intervenții în necunostiinta de cauză de multe ori, sau ma rog - E PUNCTUL DUMNEAVOASTRĂ DE VEDERE.

Mai era un domn de pe lângă Alba Iulia, care bătea câmpiile cu arahide, pe aproape toate forumurile 😨🤭😨
Ce sa aprofundeze bai ametitule,nu vezi ca esti afon! Va treziti cate unu care a prins 2 pesti toata viata,si aia la japca,sa va contraziceti voi.

Scrie răspuns