Textil-best of !

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Textil-best of !

Mesaj de tito » 01 Mar 2020, 14:20

nicknolteanu scrie:
29 Feb 2020, 23:11
Nu vreau sa bag dihonia , vreau un argument clar , nu vreau sa aud ca ala e mai bun , sau ca ala e mai prost , fiecare este fan "ceva " , vreau ceva concret , am scos somn de 18 kg cu textil de la firma mai sus mentionata .(punct)
PS . Nu fac reclama pt nicio firma anume , am participat cu o opinie la subiectul lansat pe acest topic , firul de la aceasta firma a fost peste asteptarile mele , scroe ca scoate 11,9 kg , pina la 18 kg e ,,,,,,distanta , aproape dubla .
Cu ce naluci pescuiesti firul respectiv si cu ce gramaje ? Aici nu e vorba ca esti "fan" al unui produs sau altul ci de calitatile unui fir comparativ cu altul, asa ca nu inteleg ce vrei sa auzi ? Un fir bun e ala care respecta ceea ce scrie pe ambalaj, care nu ia apa, care se lanseaza bine si nu face zgomot prin inele . Pe langa asta e foarte important unde si cu ce gramaje il pescuiesti. Iar firul despre care vorbesti tu , nu e unul de fineturi, retine apa...e bun pe gramaje mari si se remarca la tractiune, tocmai datorita faptului ca are diametrul cel putin dublu fata de cat spune producatorul. Vrei un fir mai bun ca asta, sa tragi fara emotii de somni si sa indrepti carlige, ia-ti un Power Pro (ala facut in State) .

nicknolteanu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 19 Dec 2019, 21:24

Re: Textil-best of !

Mesaj de nicknolteanu » 02 Mar 2020, 21:27

Cum masurati grosimea firului ? , cu un micrometru as putea sa-l masor ?

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Textil-best of !

Mesaj de tito » 03 Mar 2020, 00:25

nicknolteanu scrie:
02 Mar 2020, 21:27
Cum masurati grosimea firului ? , cu un micrometru as putea sa-l masor ?
Ochiometric. Iei un fir japonez de aceeasi grosime (bine nu Momoi sau pseudo japoneze) cu cel pe care il ridici tu in slavi si vei vedea diferenta. Cu sublerul sau micrometru nu poti masura diametrul firelor textile.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de albert.C » 05 Apr 2020, 18:15

feriti-va de Varivas Avani Jigging Premim PE X4,e JALE MARE

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Textil-best of !

Mesaj de tito » 07 Apr 2020, 00:41

Daca l-ai pescuit pe Dunare, acolo tot PP-ul sau firele asemanatoare fac legea.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de albert.C » 07 Apr 2020, 06:01

tito,nu conteaza unde folosesti firul ala,e tot slab calitativ,se rupe in lanseu.
dupa ani de zile eu tot tind sa incerc diferite tipuri de fire,dar tot la pp si wft ajung....

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: Textil-best of !

Mesaj de lau_bau » 09 Iun 2020, 22:44

Salutare
Am pățit o și eu week endul asta cu Varivas Max Power 8X, desi recomandat că un fie ok am dat cu grosimea 1.2#, 26lb parca....jalnic.....
Am rupt din contra, cu înaintaș, fara înaintaș, cu diverse noduri legate direct la jig și la înaintaș....
Nu am explicație, cel mai prost fir ce l am pescuit in ultimii 3 ani de zile.
Nu recomand !!!!😠😠😠

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Textil-best of !

Mesaj de tito » 12 Iun 2020, 07:18

Eu pescuiesc de mai bine de un an cu Avani Sea Bass PE Max Power Tracer de #0,8 si nu am avut nicio problema, ba as spune ca e un fir excelent. Il pescuiesc doar pe balta cu inaintas de 1,5m. Pentru mine cea mai mare dezamagire a fost YGK x8.Si am avut mai multe role, cumparate din locuri diferite. Ma gandesc ca poate era copt de zici ca se rupea ca ata de papiota...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de johnnybravo » 12 Iun 2020, 07:45

incearca si YGK WX8, am tras de el cam 3-4 ani pe Dunare, mi-am mai luat o rola intre timp dar astept sa se uzeze Sufix 832 Performance ce-l am acum.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de albert.C » 12 Iun 2020, 15:39

eu acum folosesc de mai bine de 2 luni sufix 832 fr 20lb 0.15-in afara faptului ca s-a decolorat nu am ce sa-i reprosez,are multe partide pana acum,folosit numai pe dunare in agataturi-pietre....fata de wft si pp ce foloseam pana acum,are avantajul ca aluneca mult mai bine prin inele si este cel putin la fel de rezistent.
Il folosesc cu nodul palomar si fara inaintas.

Scrie răspuns