Textil-best of !

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de albert.C » 27 Ian 2016, 14:24

lau_bau scrie:alberc C , cat ai pescuit cu acest fir intr o luna de zile in care
a fost iarna si mai toate apele bocna ???
Parerea mea ca un feed back ok poti sa dai dupa macar o jumate de sezon in care ai pescuit firul in diverse conditii....
Multam oricum.
am precizat ca "1 luna" pt a nu se subantelege ca e perfect.tocmai ca eu am experiente cu multe alte fire care dupa 2-3 luni sau chiar 1 saptamana s-a ales prafu de ele...

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de albert.C » 27 Ian 2016, 14:26

Alex-BAV scrie:
lau_bau scrie:alberc C , cat ai pescuit cu acest fir intr o luna de zile in care
a fost iarna si mai toate apele bocna ???
Parerea mea ca un feed back ok poti sa dai dupa macar o jumate de sezon in care ai pescuit firul in diverse conditii....
Multam oricum.
Jur ca m-am gandit si eu la asta, dar apoi ar fi zis albert C ca am ceva cu el si postarile lui :wallbash: :wallbash:

Poate pe Dunare, dar totusi intr-o luna....., cam repede ti-ai facut o parere.

Si daca citim topicul ai schimbat firele ca sosetele, iar luna viitoare descoperi altul :lol1: :lol1: :lol1:
exact asta m-am gandit si eu..dar nu stiu cum pescuiesti tu..eu de la inceputul decembrie 4 zile/saptamana sunt la pescuit..consider ca-l pescuiesc intr-o saptamana mai mult decat pescuiesti tu intr-un an..acum sa nu te superi pe mine ;)

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de albert.C » 27 Ian 2016, 14:29

Gogol scrie:Omu posteaza si el sa se afla in treaba; daca ii atragi atentia, te injura pe p.m. N-ai cu cine... :headbash:
vb despre tine aici..uita-te la ce injurii mi-ai adus mie acolo unde am postat..
vin-o cu argumente cand postezi ceva..nu doar caterinca si injurii..ca numai asta se vede la cat de des scrii pe forum..

Alex-BAV
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 270
Membru din: 21 Ian 2013, 13:15
Localitate: Pitesti

Re: Textil-best of !

Mesaj de Alex-BAV » 27 Ian 2016, 14:39

Doamne fereste albert.c, n-am cum sa ma supar :headbash: :headbash: :headbash:
Do it with passion or not at all !

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: Textil-best of !

Mesaj de lau_bau » 27 Ian 2016, 17:05

lau_bau scrie:http://www.totalfishing.ro/fir-textil-v ... 45326.html

Pentru ca am un nou combo as vrea sa incerc sezonul asta firul de mai sus la jig.
Mi ar fi de ajutor cateva pareri de la cei ce l ai folosit.
Multam.
Sa revenim....
Alte pareri ???

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Textil-best of !

Mesaj de TheFly » 01 Feb 2016, 20:50

din experienta mea cu varivas, sunt fire bune.
Am pescuit vreo 3 sezoane (la mine un sezon = martie-mai sau octombrie-noiembrie) cu un varivas grande pe de 15 lb (un fir nu foarte scump) si s-a comportat foarte bine, pescuind doar pe balti.
Depinde pana la urma la ce vrei sa il folosesti. Senzitiv, sa lansezi cu toata rola si sa tina si la abraziune, sigur nu vei gasi niciodata.

Amaruk
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 228
Membru din: 15 Sep 2015, 11:20

Re: Textil-best of !

Mesaj de Amaruk » 02 Feb 2016, 08:14

Sezonul trecut pentru salau atat pe dunare cat si pe lacuri am folosit Daiwa Shinobi http://www.totalfishing.ro/fir-textil-d ... 43638.html . Firul este matasos si curge foarte bine prin inele, nu ia apa. Am avut probabil 20-25 de iesiri si am gasit doua probleme:

- Se decoloreaza, din verde fluo devine alb :).
- Pentru dimensiuni mici (10lb)chiar daca producatorul zice ca e perfect rotund mie mi se pare ca e mai mult banda, daca vrei sa pescuiesti in ape adanci cu jiguri usoare face burta la scufundare si pierzi din senzitivitate.

Anul trecut am fost multumit de el si o sa il folosesc si anul asta, nu e un fir scump insa isi face treaba foarte bine.

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Re: Textil-best of !

Mesaj de nasolu » 07 Feb 2016, 01:36

albert.C scrie:
Alex-BAV scrie:
lau_bau scrie:alberc C , cat ai pescuit cu acest fir intr o luna de zile in care
a fost iarna si mai toate apele bocna ???
Parerea mea ca un feed back ok poti sa dai dupa macar o jumate de sezon in care ai pescuit firul in diverse conditii....
Multam oricum.
Jur ca m-am gandit si eu la asta, dar apoi ar fi zis albert C ca am ceva cu el si postarile lui :wallbash: :wallbash:

Poate pe Dunare, dar totusi intr-o luna....., cam repede ti-ai facut o parere.

Si daca citim topicul ai schimbat firele ca sosetele, iar luna viitoare descoperi altul :lol1: :lol1: :lol1:
exact asta m-am gandit si eu..dar nu stiu cum pescuiesti tu..eu de la inceputul decembrie 4 zile/saptamana sunt la pescuit..consider ca-l pescuiesc intr-o saptamana mai mult decat pescuiesti tu intr-un an..acum sa nu te superi pe mine ;)
Bati campii omule,chiar nu ai nimerit-o cu Alex-BAV :lol1: :lol1: !

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de albert.C » 07 Feb 2016, 05:30

ideea e sa vb despre fire nu pareri offtopic.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de boistean » 27 Mai 2016, 11:24

Tocmai am primit cadoul de mai jos si pentru ca nu l-am folosit niciodata, astept cateva pareri pro/contra:
Imagine

Scrie răspuns