Trusa rapitor

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Trusa rapitor

Mesaj de valeriu28 » 30 Mar 2015, 19:20

Fratilor, eu vreau sa cumpar, sa mi fac o trusa!!! Nu stiu ce sa cumpar, asta e problema !!![/quote]

Problema este , ca tu nu vrei sa te informezi , sa citesti , vrei totul mur in gura , pai de ce mama naibi si-ar pierde cineva timpul sa-ti faca un rezumat asa cum ai cerut : pe specii de rapitori , pe perioade ale anului , ale zilei , ale noptii , pe adancimi , praguri , turbiditate a apei , perioade de menstruatie la broaste sau mai stiu eu ce iti tuna prin cap , de ce sa facem noi asta pentru tine , ai TOT FORUMUL la dispozitie , pe bune cred ca esti un caz singular , multi au intrebat la inceput , inclusiv eu , am mai primit cate o indrumare , am mai intrebat de un bat , un fir , o giugea , dar am mancat pe paine forumul asta , l-am citit din scoata in scoarta , nu inteleg , e vorba de o pasiune , si o pasiune se face cu placere . Din partea mea , poti sa nu mai astepti o saptamana , poti sa-ti stergi contul acum !![/quote]


nu ma pot abtine: LIKE !!:))
pe bune, omul e economist, are pesti cu 2 cifre, stie sa pescuiasca, are "scule" , pana mea, eu, dupa 7-8 luni de pescuit, ma simt ca un c***t... omul stie ce stie si isi cere drepturile. in fata unor... forumisti....
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Re: Trusa rapitor

Mesaj de keymaker » 30 Mar 2015, 19:26

in mod clar e prea tehnic pentru mine.
.....si sa stii ca e destul de greu mai ales la inceput.
pai am fost apostrofat de la inceput ca de ce dau contra curentului(la deal) si am raspuns:"lasa-ma sa fac totul (bun sau rau)ca sa inteleg mecanismele care duc la un atac......si se poate prinde salau si daca jiguiesti la deal....
perioada cea mai buna sa prinzi salau e poate toamna dar daca te lasi acum nu ai sa mai stii la anu' la ce sa te astepti(pe primavara)
......si nu va mai asteptati la moca ca putini sunt cei care dau din casa...cum face Zamfi... ;)
asta era ptr Valeriu (ca tot ma luase la ochi)deci scuze de off topic .
in principiu nimeni nu e contra sa intrebi(oricine ai fi) dar in prealabil cititi ce s-a scris inainte in arhiva.subiectele sunt "expirate" de atunci iar acu ar trebui sa fie ABC-darul incepatorilor.
asta este efortul care se cere ptr ca sa nu fie nevoit nimeni sa se repete

Goldelian
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 21 Feb 2012, 18:01

Re: Trusa rapitor

Mesaj de Goldelian » 30 Mar 2015, 19:35

Tovarase , daca nici pe forumul asta nu gasesti informatii despre ce te intereseaza , apai........
Pune mana tovarase si cauta ,citeste topic-uri de pe acest forum ca informatie este destula ...Partidul nu te vrea puturos.
Numai prin sudoarea fruntii tovarase ai sa ajungi sa ai si dumneata o ''trusa rapitor'' decenta .
Si acum...la munca tovarase!!!!

Traiasca Partidul!!!!!!! Uraaaaaaa!!!!!! Uraaaaaaaaa!!!! Uraaaaaaaaa!!!!!

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Trusa rapitor

Mesaj de Pif. » 30 Mar 2015, 19:52

Goldelian scrie:Tovarase , daca nici pe forumul asta nu gasesti informatii despre ce te intereseaza , apai........
Pune mana tovarase si cauta ,citeste topic-uri de pe acest forum ca informatie este destula ...Partidul nu te vrea puturos.
Numai prin sudoarea fruntii tovarase ai sa ajungi sa ai si dumneata o ''trusa rapitor'' decenta .
Si acum...la munca tovarase!!!!

Traiasca Partidul!!!!!!! Uraaaaaaa!!!!!! Uraaaaaaaaa!!!! Uraaaaaaaaa!!!!!

Frumos spus! :D

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Trusa rapitor

Mesaj de valeriu28 » 30 Mar 2015, 19:54

keymaker scrie:
in mod clar e prea tehnic pentru mine.
.....si sa stii ca e destul de greu mai ales la inceput.
pai am fost apostrofat de la inceput ca de ce dau contra curentului(la deal) si am raspuns:"lasa-ma sa fac totul (bun sau rau)ca sa inteleg mecanismele care duc la un atac......si se poate prinde salau si daca jiguiesti la deal....
perioada cea mai buna sa prinzi salau e poate toamna dar daca te lasi acum nu ai sa mai stii la anu' la ce sa te astepti(pe primavara)
......si nu va mai asteptati la moca ca putini sunt cei care dau din casa...cum face Zamfi... ;)
asta era ptr Valeriu (ca tot ma luase la ochi)deci scuze de off topic .
in principiu nimeni nu e contra sa intrebi(oricine ai fi) dar in prealabil cititi ce s-a scris inainte in arhiva.subiectele sunt "expirate" de atunci iar acu ar trebui sa fie ABC-darul incepatorilor.
asta este efortul care se cere ptr ca sa nu fie nevoit nimeni sa se repete
keymaker, te-am luat asa de tare la ochi incat ma gandesc sa ne vedem in weekend, ca ajung pe acolo ( daca vrei bineinteles ).. tot ajung pe
"acasa" (Galati) si am un amic care vrea sa-mi arate cum se prinde stiuca din barca pe insula brailei. ce zici? vorbim in privat eventual...:)
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Trusa rapitor

Mesaj de grey-wolf » 30 Mar 2015, 20:06

Salut Ionut

Pt stiuca-
linguri
dolingher 6/16 grame ( cele mai bune Gipo cele vechi . Misu si TV )
piscot
delta
felie de pepene
frunza
irlandeza
atom
Daca vrei ceva mai cu nume si renume : Onduspoon , Daredevil , Eira ( originalul nu copiile ) ….
Voblere :
Zalt , Halco , Big O , Salmo slider ETC

Gume
Multe si mari 12/16 cm cam toate culorile si formele
Kopito, Manns , Sandra , Bass Assassin, Savage Gear.Yum , Gamblers Lure ETC pt ca mai sunt citeva kg de enumerat (toate prinzacioase ) Nu naluca este neaparat prinzatoare Mana care o conduce conteaza enorm . La toti pestii !

Rotative ,Spinere, Floace si alte maimute … nu mai scriu (de strune nu cred ca e cazul sa iti mai amintesc )

Salau
Gume multe si bile de asemenea in cit mai multe forme diferite si gramaje diferite
Gramajele le stabilesti tu in pescuit in functie de conditiile locului deci ai nevoie de cit mai multe gramaje macar la inceput . Cit vei injura carind kg de plumb in spinare pe malul apei …. vezi tu in functie de cit exagerezi .
Culori : Toate culorile sunt in general bune . Alb , verde , rosu , albastru , negru , si combinatii . Gliterul face de multe ori diferenta
Dimensiuni 6/10 cm .
Relax, BBB,Manns,Orka, Savage Gear …. Etc



Mai multe mai incolo . Deocamdata sunt mai mult decit suficiente astea ca sa iti gauresti bine de tot bugetul . Fi convins ca nu o trusa foarte bogata iti pune pestele in lanseta . Cunoasterea locului , tipicului apei , pestelui ,a echipamentului si folosirea corecta a acestuia +MULTE ore pe apa sunt conditii necesare pt a avea rezultatele scontate . Stiu cu certitudine ca unele naluci recomandate nu vor avea rezultate la tine ( ce merge pe ,,apele mele” nu e musai sa mearga si pe ,,apele tale “ si invers ) Doar in timp se va vedea care sunt cele bune pt tine .

Pentru alte specii mai incolo putin .
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Trusa rapitor

Mesaj de grey-wolf » 30 Mar 2015, 20:28

Mai fratilor : pina luati omul la 11m inutil ( atitudinea inradacinata si firea omului nu se schimba ) mai bine puneti mina si recomandatii ce aveti voi mai prinzacios in cazul fiecarei specii . Nu il veti face un om fericit cu siguranta . In schimb il bagati bine de tot in faliment , il faceti sa nu mai poata noaptea dormi linistit linga muiere de grija pestelui care acusi acusi ar fi trebuit sa traga daca era pe apa sau mai rau il umpleti de ginduri ca de unde face rost de naluca minune si de bani pentru ea ( -plus cine o aduce din state sau japan ) . Lasati-l sa isi rupa spatele carind dupa el kg de giugele prin boscheti noaptea pe ploaie ... Chestii de genul asta ne bintuie pe toti mai devreme sau mai tirziu . De ce sa pastram aceste senzatii unice doar pentru noi ?

ALIN IONUT asta te asteapta ! Bine ai venit in lumea spiningului unde totul este pe bani grei :wallbash: Nu e custom , megabas , JDM.... nu existi . Poate deja ai ,daca nu mai incolo vei dori o barca un motor , sonar ....... alte nimicuri .... pesti de doua cifre .... recorduri ...

Fi fericit ca nu primesti foarte multe rasunsuri si nici recomandari . Ai fi in cea mai densa ceata din viata ta Trusa ta de inceput ar avea 200kg si tot ti sar parea ca nu ai tot ce trebuie .

Hai baietii BAGATI OMUL IN CEATA :headbash: :lol: :lol: eu am fost sincer cu ambele parti :!:
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Re: Trusa rapitor

Mesaj de keymaker » 30 Mar 2015, 20:51

imi placeau forumurile mai vechi ca te citeam mai des Grey....
Valeriu Week end-ul meu e "vandut"...fir intins totusi!
oricum la cat de mult vorbesti tu(scrii) si la cat de putin Vb eu sa nu fie necaz la pesti ma gandesc....

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Trusa rapitor

Mesaj de johnnybravo » 30 Mar 2015, 21:04

@alin, informatia mura-n gura mai ales dupa atitudinea afisata e clar ca doar cu bani o mai poti scoate de la mine, cu twisterele ai rezolvat, pt voblere, pui 500ron in cont si iti dau o lista de voblere cu dovezi poze sau filmari ca sa nu zici ca-ti dau informatie falsa.

lucifier1986
senior
senior
Mesaje: 435
Membru din: 24 Feb 2013, 13:02

Re: Trusa rapitor

Mesaj de lucifier1986 » 30 Mar 2015, 21:11

mare/i foamea in Timisoara!!

Scrie răspuns