Sfat Achizitie Barca Gonflabila

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de sosoktm » 07 Ian 2017, 14:24

Da!
Yamaha 40/50 2t , blocul de 700 cmc:) Sau etec 30 , va face casa buna cu romcraft ;)
@albert...iar vorbesti din auzite? Yam 15 2t (enduro e cuvantul cautat) de care zici are 37 kile pe cizma scurta

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de albert.C » 07 Ian 2017, 14:48

ai inteles cumva din ce am zis ca am/avut asa ceva ?!?
eu am dat ca exemplu pt ca stiu pe cineva care a avut un astfel de motor si sunt la mare cautare deoarece sunt ceva mai usoare decat cele obisnuite..sau asa ca sa creem polemici putem contunua.dar nu's genu.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de valeriu28 » 07 Ian 2017, 19:01

Merci Albert. Am avut un suzuki de 15 cp in 2 timpi si nu-mi mai trebuie. Motorul era ok dar ... cu multe dezavantaje.

32-35-37 kg nu e chiar usor. asta avea 42 kg si ma termina chiar si carat in 2. Mare, greu, mirosea a benzina peste tot, greu de bagat in masina, de manevrat, de pus pe barca, etc. Marele avantaj a fost pretul foarte bun.
Nu cred ca e mare afacere sa vii cu motorul tau in portbagaj si sa inchiriezi barca.
Nea Gheorghe cu care ai vorbit la telefon, dupa ce faci 300 kg, nu-ti raspunde la telefon. Apelezi la planul B, ala nu are decat o lotca de 6m (de deplasament) si nu ti-o da cu mai putin de 50 lei pe zi. Cauti pe la localnici care incep sa te cantareasca, sa vada cu ce masina ai venit, ce haine ai pe tine, ca sa stie cat sa-ti ceara...

Asa ca cea mai buna varianta e independenta totala !

15 cp... e cam la limita de jos...
daca barca are 200 kile, motorul cu rezervor vreo 60, si eu cu bagaje 100 kile, sunt la limita de sus. (25kg / cal x 15 cp = 375 kg)
daca mai iau pe cineva cu mine........ dupa 10 minute deja ma uit urat la el, si-mi vine sa-l dau jos din barca sa merg mai repede.

O sa merg pe 30 cai si nici un magar mai putin.


@Sorin, merci, la E-Tec ma gandesc si eu. E cea mai piesa de piesa, cu 2 "mici" probleme.

1. Sunt cele mai cautate de hoti in delta... Sansele de a ramane fara el sunt mari (mai ales ca barca o s-o las intr-o parcare)
2. Costa aproape 4.000 eur
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de goodmans » 07 Ian 2017, 23:08

cum adica sa o lasi intr-o parcare?

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de valeriu28 » 08 Ian 2017, 09:17

Pai sunt parcari amenajate special pentru depozitarea barcilor. Cred ca o s-o las in tulcea. Preturile variaza... cam 80-100lei pe luna.
Au paza, camere video... dar niciodata nu poti sti.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de adrian99 » 08 Ian 2017, 11:45

valeriu,bagi "o caruta" de bani doar pentru cateva partide pe an in Delta Dunarii...? :roll:

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de Gardos » 08 Ian 2017, 14:03

cred ca baga bani in linistea mentala. cu cat intri mai putin in contact cu "oamenii" deltei, cu atat ai mai multe sanse sa te intorci acasa cu mintea ok, nu plin de draci.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de goodmans » 08 Ian 2017, 14:07

Gardos scrie:cred ca baga bani in linistea mentala. cu cat intri mai putin in contact cu "oamenii" deltei, cu atat ai mai multe sanse sa te intorci acasa cu mintea ok, nu plin de draci.
Asta e un raspuns de nota 10.
Foarte adevarat.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de valeriu28 » 08 Ian 2017, 14:37

chestia cu banii e relativa. depinde cat de multa importanta si prioritate dai unui subiect/hobby. un tac de biliard poate ajunge si 100.000 eur... (doar un exemplu)
Pe langa ce-a zis Dragos, ceea ce e foarte adevarat, e si siguranta. un motor mai puternic si o barca bine construita iti ofera alta siguranta pe apa, si doar o viata avem.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de adrian99 » 08 Ian 2017, 15:50

in Delta pe langa localnici se gasesc foarte multi "fitosi"cu barci si motoare de sute de cai care colinda orice canal,japsa.
nu tin cont de cei din jur,au lanturi cu troite la gat,fetite etalandu-si formele, retin orice peste iar cand sunt luati la intrebari(uneori de cei de la ARBD)scot arma si ameninta fara niciun fel de jena..

asa ca degeaba ai barca si cauti linistea oferita de singuratate si salbaticie....si ei au...iar acolo unde mergi tu ajungi si ei
cam asta este delta reala...nu cea utopic prezentate de multi de pe aici

nu fac afirmatii gratuite,merg in Delta destul de des(e drept nu atat de des ca deltaic) :)

Scrie răspuns