Sfat Achizitie Barca Gonflabila

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de valeriu28 » 04 Ian 2017, 09:20

albert.C scrie:valeriu astepta asta de mai bine de 1 an,acum clar se va decide,nu cred ca s-a grabit :))
Lol :)) merci de info. Oricum deja imi fac configuratia pentru fibra de sticla. In 26 zile o ridic. Acum...siguranta inainte de toate. Fibra/aluminiu - (barca rigida) desi cere sacrificii, ofera multe satisfactii peste gonflabile.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de kleniacul » 04 Ian 2017, 09:30

Care satisfacţii?Aţi mers cu fibra de sticlă în suficiente situaţii pentru a vă forma o părere? Cum ar fi pe valuri laterale mari? Să o folosiţi cu plăcere şî cu prudenţă.Dacă e de tip Laguna, lotcă , ca formă, veţi avea multe surprize neplăcute.

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de keymaker » 04 Ian 2017, 19:44

pe valuri taiati valul cu prova cat mai perpendicular.de obicei vantul nu e costant si cand mai slabeste mai cotesti stanga dreapta cum ai nevoie si apoi sari peste val in acelasi fel.
motorul peste 5 cai sa te ajute la nevoie dar sunt cazuri cand il slabesti sa nu-ti intre apa in gura (rezultata din taierea valului) cand bate vantul din fata tare.
cand bate din spate ai senzatia ca faci surf cu barca :D
recomand cu tarie vestele de salvare,bagajul si persoanele bine echilibrate in barca mai pe spate ca prova sa fie usoara si s-o ridice valul nu sa intre in el si apa sa patrunda prin stropire in barca
cand plecati de acasa la pescuit cercetati netul cu taria si directia vantului(estimate)ca sa stiti la ce sa va asteptati si sa puteti evita asemenea situatii.
am intalnit asemenea situatii pe Dunare dar incerc sa le evit pentru siguranta sau randamentul placerii unei plimbari cu barca.
Vant din pupa!

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de valeriu28 » 04 Ian 2017, 20:02

kleniacul scrie:Care satisfacţii?Aţi mers cu fibra de sticlă în suficiente situaţii pentru a vă forma o părere? Cum ar fi pe valuri laterale mari? Să o folosiţi cu plăcere şî cu prudenţă.Dacă e de tip Laguna, lotcă , ca formă, veţi avea multe surprize neplăcute.

Niciodata nu sunt suficiente situatiile pentru a-ti forma o parere, mai ales pe apa. mereu te adaptezi si inveti. Totul e sa nu inveti cu un pret mare.
Laguna e o barca buna, atata timp cat e incarcata cat si cum trebuie, si nu e abuzata de necunoscatori. Intai de toate se face scoala, apoi se da examenul, si cunostintele deja incep sa te ajute pe apa, apoi urmeaza practica si instinctul de auto-conservare.

valuri laterale nu exista atata timp cat esti la carma si poti directiona barca in val (perpendicular sau la 45grade).

Nu, nu am luat Laguna, din simplul considerent ca mi-a parut usor instabila pentru spinning si cu bordurile cam joase. Cred ca am luat cea mai buna barca pentru dimensiunea asta.


*** multumesc Keymaker pentru completare.

Topicul chiar nu-si mai are rostul. multumesc colegilor pentru ajutor in postarile anterioare.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de goodmans » 04 Ian 2017, 22:04

Valeriu ce ai cumparat pana la urma? fibromarine?
ceva specificatii si pret?
Peridoc ai gasit?

Am avut si eu frustrarea asta cu gonflabilele.Am facut rost de un zodiac cu fundul dezlipit+ 2 petice si fara podina.L-am dus la kingfisher pentru reparatii,lipit si confectionat podina undeva la 450 lei reparatia.Nu am primit raspuns nici in ziua de azi ca ar fi gata.Posibil sa o fi mancat sobolanii pe acolo.Nici eu nu am mai insistat la telefon dupa 5 discutii.

Am adus din Olanda un trimaran de 3.60.Belea barca,mai cu frica mai fara tot am bagat cu ea 20 partide pe Valea Argovei chiar si pe valuri mari.Nu cred ca se poate rasturna de scufundat nici atat ca e dubla.
N-am avut bani decat de-o yamaha de 5cp in 4 tp si ar avea nevoie de minim 8cp.

Fara peridoc,am lasat-o pe garla si acum are buba de la o furtuna care a izbit-o de ponton in repetate randuri.Asteapta doua petice si o vopsea.

Sint curios ce-ai luat si sa o stapanesti sanatos.
Eu acum urmaresc un peridoc ca nu mai vreau sa o abandonez asa.

Stima.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de valeriu28 » 04 Ian 2017, 22:25

Salut.

M-am orientat catre un Romcraft. stiu, sunt mai scumpe, dar sunt lucrate impecabil. Motor inca nu am luat, iar peridoc, o sa iau pana la urma de la navio (calarasi). inca mai caut, dar saptamana viitoare decid.

In functie de zona in care naviga fiecare isi ia barca necesara. trimaranele sunt ideale pe lacuri interioare, dar eu o sa merg 99% in delta cu ea. Evident, exista si optiunea "aluminiu" deloc de neglijat, dar ajungeam chiar mai scump. (peste 3000 eur)
Prin urmare, aveam nevoie de o barca stabila, usoara, rezistenta la abuzuri, cu borduri inalte pentru valuri, si cu chila putin in V, pentru viteza. - si nu in ultimul rand, frumoasa.
Am studiat mult piata de profil din Ro, Fibromarine, Bratesul, Black sea, Lotus, Nufar, Lotca, Laguna, etc... si pana la urma, dupa ce m-am dat cu cateva, comparat pareri si dotari... am ales-o pe asta.

barca are in jur de 130kg, 1.61 latime, 4.78 lungime si 0.62 inaltime, suplimentar i-am pus o protectie de inox in prova, balustrade, prelata, sistem de autodrenare, si coca este intarita cu inca un strat de fibra.
Toate astea cu un motoras de 30caluti nervosi, si sa zburam cu ea. (teoretic atinge cam 60km/h cu o persoana in barca si bagaj la wot, intr-un comportament nautic exceptional, inclusiv pe vreme capricioasa). pret, inca nu stiu final, dar ma pregatesc cu 2300-2500...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de goodmans » 05 Ian 2017, 00:25

Buna asa.Misto Romcraft,sa o stapanesti sanatos.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de sosoktm » 06 Ian 2017, 10:25

ai sa vezi cum e cu viteza ;) daca treci de 50 kmh la gol, cu 30 curat (nu 30 pe bloc de 40/50) sa fi bucuros. Pe barca aia doar cu 40 cai ai sanse sa depasesti 60 kmh. Orientativ, exista si motoare care au omologare 25 cai, dar pe acelasi bloc au si de 75.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de valeriu28 » 06 Ian 2017, 17:20

Sorin, merci. Nu-mi permit mai mult 70kg-75kg pe spate. cel mai usor e tot honda de 30 (bloc de 25/30)...
yamaha de 30 e identic cu 40 la 100 kile...

ai vreo idee? :)
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de albert.C » 07 Ian 2017, 00:50

daca cauti in 2 t,e un tip si-mi scapa exact numele,yamaha ceva an 2000 de 15 cp are doar 32 kg...

Scrie răspuns