Sfat Achizitie Barca Gonflabila

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de misulica70 » 28 Mar 2015, 18:00

Stk fiind cu chila gonflabila clar are podea rigida.
Cumnatu are ss300 la care a dat jos lamelele pe care stateai ca naiba,a luat o foaie de tego de 10mm si a facut o podea rigida de toata frumusetea,doua persoane pescuiesc lejer in picioare.Problema e ca barca sta unflata non-stop si la balta vine la fix pe un wv break,ca daca stai si dai tego jos la fiecare pescuit e nasol.
Eu cind am luat in 2013 barca mea habar nu aveam de ele,am luat de 3,20m cu balon mare de 46 dar fara podea,cind sa stai in picioare canci si am facut si eu podea fixa din tego,dar la mine se pune usor ca e cu placa motor.
Daca ai pasoport da o fuga la fata locului[ Dnepropetrovsk city]si alegi care iti place.Pacat de panarama asta de $ ca e sus tare.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de valeriu28 » 29 Mar 2015, 06:07

multumesc mult de info !!!

o sa merg STORM, 2.80m, balon 40cm, 3 camere, 280kg, podina din scanduri, chila nu e gonflabila.
strict referitor la pret fac alegerea, cea cu chila gonflabila si cu podina rigida integral e dubla la pret...
oricum sunt incepator, si mi-e cam teama sa pescuiesc din picioare... ideea e sa fie o barca cat de cat sigura.

Despre acumulatorii pentru motorul electric am inteles eu bine sau se pot lua si baterii de masina? am auzit ca se practica.
baterie, redresor, si lumea se descurca...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de Gardos » 30 Mar 2015, 03:05

Intex Mariner 4 nu e bun? chila gonflabila, podea tego, alea alea...1350 lei, la dedeman...o garantie, o atentie?

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de valeriu28 » 30 Mar 2015, 06:15

Dragos, am vorbit ieri cu cineva care a avut STORM. Mi-a zis ca este o diferenta enorma intre o barca scumpa (gen zodiac) si una de-asta...
Pe scurt, cati bani ai, atata face...
Avantaje la o barca ieftina: pliabila, usoara, de "travelling"
Avantaje la o barca scumpa: mult mai rezistenta, panza groasa, posibilitate montare motor benzina, echilibrata

eu unul mai astept. o sa merg cu barci inchiriate pana cand am banii de o barca serioasa, chiar daca are 45-50 kg, vreau ceva rezistent cred...
am nevoie de siguranta pe apa, mai ales in zone necunoscute, si fara sonar.

Pe scurt mi-a zis ca sunt barci foarte fragile, care se manevreaza la vasle, cel mult la motor electric. si sa stau sa car acumulator de 30+ kg dupa mine si etc...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de andriipopa75 » 30 Mar 2015, 21:53

avand in vedere titlul topicului, in afara de a va recomanda citirea postarilor userului mihaif99 (http://www.rapitori.ro/forum/member3555.html), cateva precizari :

o gonflabila poate fi din 3 categorii principale :
1. material de colac, pentru folosinta accidentala, rezistenta minima la intepare, cel mai mic pret de achizitie;
2. material pvc (densitate 600-1100) , un compromis intre durabilitate~ 10 ani si pret ;
3. hypalon (sau cauciuc) rezistenta maxima pt gonflabila, durata de viata ~ 25 ani daca e pastrat in conditii corecte, mai scumpe la achizitie;

ca design
1. fara placa motor sau cu placa motor electric atasabila extern;
2, cu placa de motor

ca dimensiune
1)pana in 2,4 m; - pt o persoana
2)pana in 3,6m - pt 2, max 3 pers
3) peste 3,6 m - pt 3+ pers si motor mare

Pentru cei care merg singuri, o varianta de luat in calcul este si belly boat https://www.google.ro/search?q=belly+bo ... 24&bih=677

Pentru deplasari pe Dunare, obligatoriu motor termic, 4-5 cp pt o pesoana / 8-10 cp pt doua persoane, ca sa glisezi, respectiv pentru a te deplasa macar cu 20 km/h.

O barca pana in 30kg te joci cu ea, pana in 50kg trebuie ceva muschi si tehnici de apucare, peste 50kg cam trebuie 2 persoane sa o pui la apa.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de valeriu28 » 31 Mar 2015, 07:26

Multumesc !!!
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

junior x
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 30 Dec 2016, 14:45

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de junior x » 30 Dec 2016, 14:51

uita-te si dupa barca Elling, eu folosesc un Patriot de la ei si e mai mult decat ok sau Pilot tot de la Elling dar is ceva mai scumpe, granttia barcii este 5 ani
http://www.probarca.ro/anunt/83286/101/ ... ANTIE-.htm

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de albert.C » 30 Dec 2016, 16:35

valeriu astepta asta de mai bine de 1 an,acum clar se va decide,nu cred ca s-a grabit :))

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de dudugatea » 31 Dec 2016, 16:17

Salut. Eu am cumparat un Aqua Storm STK 330 evolution cu [podina rigida si chila gonflabila de la Romeo . Este intradevar o barca solida si profesionala. Materialul este foarte gros, pare foarte rezistenta. Eu unul sunt super incantat de cum arata, acum astept sa dea caldura sa o pun la apa.

jenel
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 07 Feb 2006, 19:20
Localitate: timisoara
Contact:

Re: Sfat Achizitie Barca Gonflabila

Mesaj de jenel » 31 Dec 2016, 19:21

eu din ce am vazut si am mers mare avantaj este chila sta mai bine pe apa aguri la un tarm mers cu un zodiac e scumpa dar e si calitate in materiale

daca ai un partener sa te ajute sunt si in plastic am vazut la unguri la un targ de pescuit din acelea gen cataraman mi se par cele mai stabile.

Scrie răspuns