salau la offset?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: salau la offset?

Mesaj de florin1948 » 03 Mar 2015, 14:24

Goldelian scrie:Au vreun rol cele 4 agrafe agatate una de alta inaintea monturii ? ...intreb pt ca vreau sa aflu mai multe despre pescuitul in agatatura.
Stiu ca se prind si am si vazut salai prinsi la offset , dar am incercat prea putin metoda asta.

Ca si stiuca, salaul se prinde foarte bine la offset iar functie de twisterul folosit, rata rateurilor este mai mare sau mai mica. E indicat sa folosesti cauciucuri cat mai subtiri ( gen worm,grub,etc.) sau din cele dedicate pescuitului la offset - cele care au pe burta o despicatura care permite carligului sa iasa din cauciuc la muscatura rapitorului. Asta e f. important : muscatura sa elibereze cat mai mult din carligul de offset, care altfel este tangential cu spatele cauciucului. Ca se folosesc ace de offset lestate, cu bulett sau bila articulata in fata carligului, monturi Texas sau Carolina, astea dupa ce le incerci pe toate, concluzionezi care unde se preteaza si cu care te impaci cel mai bine.
In ceea ce priveste agataturile si aici este mai multe posibilitati : fund cu pietroaie si bolovani ( de regula pe langa diverse amenajari hidrotehnice), agatatura de " cocioc" putred sau mai putin putred, copaci cazuti sau ramasi in urma amenajarilor cursului de apa, garduri si alte structuri "inundate" la creearea lacurilor de acumulare sau alte amenajari ale bazinelor mai mult sau mai putin piscicole. Fiecare tip de agatatura are caracteristicile ei si trebuie tratata separat, altfel rezultatele sant " nula na nula " cum spun vecinii nostri de peste Dunare. Degeaba folosesti offsetul intr-o zona cu pietroaie si bolovani, acolo se agata plumbul si mai rar carligul.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16149
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: salau la offset?

Mesaj de adrian99 » 03 Mar 2015, 15:44

ca si curiozitate-pe ce locatie s-a filmat pescuitul de salau?
sau este "top secret"?
ca se poarta... :roll:

Goldelian
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 21 Feb 2012, 18:01

Re: salau la offset?

Mesaj de Goldelian » 03 Mar 2015, 17:01

Mersi florin 1948 pt informatii. :bere:

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: salau la offset?

Mesaj de Gogol » 03 Mar 2015, 17:49

90% pe Dârvari.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: salau la offset?

Mesaj de spiridusul » 03 Mar 2015, 18:24

Cu offset se poate monta si un shad de 15-20 cm, daca pui 7/0 sau 10/0 si despici pe burta shadul, astfel incat in intepare sa alunece carligul. Mai crestezi spatele gumei acolo unde sta carligul jigului si este foarte ok. Berkley Giant Ripple de 16 cm, Shad GT de 15 cm, Savagear Real Eel de 20 de cm si multe altele le-am montat in acest mod.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: salau la offset?

Mesaj de valeriu28 » 03 Mar 2015, 21:48

multam mult pt replici !! mai ales domnului Mircea.
O sa incerc weekendul asta (chiar si mai devreme) cu offset si jig articulat. Totusi, o sa crestez kopitii... sa fiu sigur ca iese acul la muscatura.
Daca e marait, nu cred ca s mari sanse la offset totusi !...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Re: salau la offset?

Mesaj de IlieNeamt » 04 Mar 2015, 06:47

La jig articulat incearca sa folosesti o guma flotanta (uneori face diferenta).
www.pentrupescuit.ro

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: salau la offset?

Mesaj de Gardos » 04 Mar 2015, 23:22

ati gasit undeva o schema cu actiunea diverselor tipuri de carlige offset la intepare? habar n-am cum se misca acul cand tragi de el in gura pestelui, daca as vedea ce si cum, cred ca m-as prinde cum sa ajut acul cu un bisturiu dibaci umbland prin burta shadului...

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: salau la offset?

Mesaj de sosoktm » 05 Mar 2015, 08:04

In afara unui "buzunar" pe burta, cum au gumele de offset dedicate, nu vad ce ai avea de facut. Curbura carligului e perpendiculara pe guma, singura restrctie e data de frecarea sarmei cu guma, prea putin semnificativa cred eu.Carligul teoretic ar trebui sa agate dupa ce bila a iesit din gura, desi mai agata si inauntru. Pt salau insa cred ca e obligatoriu pe offset sa se pescuiasca si cu gume flotante armate cu dimensiune corecta de carlig

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16149
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: salau la offset?

Mesaj de adrian99 » 05 Mar 2015, 09:16

aceasta metoda(offset)este relativ noua in pescuitul de rapitor de la noi
americanii o folosesc de multi ani la Bass
noi am incercat s-o adaptam la speciile care ne intereseaza:salau,stiuca,biban
problema este cu rata capturilor:indiferent cat de bine este echilibart amsamblu total(lanseta,mulineta,fir,carlige)vor aprea rateuri-daca gura bassului se inchide dupa atac exact ca un sac si carligul poate sa penetreze mult mai repede din foarta intepaturii date de pescar,la stiuca salau situatia este alta:gura se inchide ca un capac,carligul poate sa fie intr-o anumita pozitie(de multe ori mai putin favorabila unei intepaturi perfecte).de aceea se agata de multe ori superficial,pestele scapand in drill sau in primele secunde ale acestuia...

Scrie răspuns