Ia ziceti da cinstit cati dintre voi au luat novac la spin..

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Mark Twain
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 237
Membru din: 11 Apr 2005, 08:56

Mesaj de Mark Twain » 16 Mar 2007, 09:53

cum fac sa adaug niste poze??? am cateva poze cu fitofagi prinsi la shad cu jig de 5 grame; ideea este ca nu i-am agatat de coada, spate etc; au ""muscat"" pur si simplu; prind destul de multi in ultima perioada si tehnica de prins fitofagi la jig am perfectionat-o in timp; jig cu greutate mica, joc foarte fin la fundul apei cu pauze de 3-4 secunde ; cateodata ""musca"' si pe cadere! nu strica sa incercati! desi fug din locurile in care sunt fitofagi, drilul cu un fitofag de 10-15 kg poate salva o partida ratata.

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Mesaj de dan_81 » 16 Mar 2007, 12:18

novac nu am avut ghinionu sa iau in skimb am luat mreana agatata de aripioara dorsala-cu greu am scos-o cu mono de 0,16-trage ca trenu

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 11 Apr 2007, 23:01

Primul pe care l-am prins de cand pescuiesc. Agatat din exterior, la jig

Imagine
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 12 Apr 2007, 06:44

Razvane,inseamna ca pe la voi sunt destul de rari...
pe aici prin sud, sunt mai des de gasit novaci decat salau...
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Mesaj de dan_81 » 12 Apr 2007, 07:01

las ca sunt si in vestu tarii destui
nu stiu exact in arad cum e dar in bihor sunt unii care s-au specializat pe novac dar la grebla la japca--baga 2 ancore mari si plumb de 50 de grame si dau la spin... :twisted:
vara uneori e concurs la spin la novac...si mai agatza si alte specii...

un carcotas
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 05 Apr 2007, 22:11

Mesaj de un carcotas » 12 Apr 2007, 20:53

Eu nu am luat! Raspuns cinstit ati vrut si un raspuns cinstit ati primit. Sa fie primul?:lol:

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 13 Apr 2007, 09:42

Eu nu am luat niciodata, dar am vazut un novac prins la lingurita rotativa
cu o ancora cu 5 spini
Deci.....
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Mesaj de mini_mic » 18 Apr 2007, 21:12

in speranta ca vede si prietenu meu, cu care m-am ceratat toata ziua de ieri plus azi ca se poate prinde novac la twister, va rog sa mai postati cei care ati reusit sa prindeti asa ceva !
Obiectiv: 8,1 kg !

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 23 Apr 2007, 12:19

De cele mai multe ori am avut drill-uri scurte cu crapi indigeni la microvoblere, le intra tripla intre solzi..il plimbam cateva minute si ramaneam cu ditamai sozlul pe tipla
De fiecare data cand dadeam dupa avat la suprafata vara pe Dunare si recuperam la viteze ceva mai mari
Odata am agatat un fitofag de vreo 5-6 Kg..i-am dar vreo 60m de fir (0.16) si atunci l-am vazut ca a iesit la suprafata si a inceput sa bata apa cu coada, era prins cam de mijloc..l-am mai adus vreo 20 metri spre mine si s-a dezagatat (nu cred ca l-am ranit prea tare ca tripla era minuscula)
Asta se cheama japca, stiu..dar se-ntampla cand dai la spinning sa mai agati cine stie ce dihanii

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 16 Mai 2007, 07:57

Am un filmulet pe computer cu niste nemti (cred) care dau special la crap pe un rau, cu silicoane mici. Prindeau destul de multi, cel mai mare cred ca avea vreo 5 kg. Nu stiu daca se prinde oricand sau doar intr-o anumita perioada. In orice caz drilul parea destul de frumos.
Personal am prins o mreana la vobler Cosma de 5 cm intepata corect, am mai prins odata un scobar la un vobler tiny de 3cm.

Scrie răspuns