Spinnning iarna ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de hades » 23 Ian 2015, 14:46

Gabi, uite, daca ai adus vorba de clean si ai spus ca ai prins ( probabil nu la spinning, sau poate da, cu acele rotative de 2) sa dezvolt eu putin acest subiect.
Ca si naluci pentru clean poti incerca cu rotative 00, 1 sau chiar si 2 ( Mepps de ex am folosit cu succes), voblere 2,3,4 cm ( dintre cele ieftine Strike Pro, Jaxon, cele mai scumpute Salmo - hornet e unul din preferatele mele dar si tiny, Yo-zuri) culorile la voblere le alegi in functie de pestisorii care traiesc prin zona pe care pescuiesti tu, de limpezimea apei, ganganiile ce zboara peste apa, uneori mai intra si la oscilanta sau guma, cazuri f. rare, cel putin in cazul meu.
Acum, sa iti faci o idee primavara de ex. pe masura ce se incalzeste apa si se pregateste de depunere il gasesti in ape mai mici, fara curent prea puternic culegand putinele gaze care cad pe apa, sau "pascand" iarba de pe pietre.Eu folosesc voblere ( nu mai pescuiesc la rotativa desi uneori da rezultate bune :d) care se misca la cea mai mica tractare in curentul slab, pescuiesc cu pauze destul de dese, de cele mai multe ori atacul vine pe pauza.
Vara e mai simplu, fiind mult mai activ, il poti gasi pe sub vegetatia de pe langa maluri, la umbra, iar seara, aproape de apus iese in repezisuri unde e apa mai oxigenata. Teoretic vara, ar trebui sa il poti prinde la orice...., dar asta doar teoretic :) De multe ori ataca chiar cand cade voblerul pe apa, sau la primele ture de manivela.
Toamna pe masura ce se raceste il cauti in zone cu apa mai adanca, curent slab, anafore din maluri,cu voblere scufundatoare care lucreaza la cel mai mic impuls.

Iarna pescuitul cleanului este pentru cunoscatori, sa zic asa, in sensul ca trebuie sa cunosti f bine apa pe care pescuiesti si locurile de iernat ale cleanului.
Alege zilele caldute cu vea soare, cauta locurile cu apa domoala si adanca, pescuieste cu voblere scufundatoare tractate f lent, cu pauze lungi ( ai grija totusi ca voblerul sa se miste in curentul apei) si ai grija la atac, nu mai este asa brutal, e mai mult un stop scurt in care daca nu ai dat teapa ai pierdut si pestele, si crede-ma iarna nu ai asa multe sanse ca vara :D.

Cam asta despre clean, poate ceilalti iti povestesc de celelalte specii...
Nu uita totusi sa eliberezi pestii prinsi, daca nu toti macar o parte din ei !

Fir intins!
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

GabiSuciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 22 Ian 2015, 15:18

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de GabiSuciu » 24 Ian 2015, 15:41

Multumesc pentru raspuns , Mereu am eliberat pestii , nu imi place sa mananc , ii prind fac un "selfie" si le dau drumu inapoi :)

Si multumesc mult de tot pentru ca mi-ai zis de clean :D acuma astept si alte specii :D


@ Nu sunt din alba iulia .

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de albert.C » 25 Ian 2015, 22:30

Ca un motiv sa iesim iarna la salau,acum 2 zile (23.01.) am avut prima captura pe 2015 la un manns verde-gliter 8 cm,Dunare km 769,cota 461-destul de mare,apa 3,4-3,5 grade,un frumos salau de aprox. 2,8 kg...
Imagine

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de Pif. » 26 Ian 2015, 03:38

2,8 kg in ochi tai poate
-felicitari pt captura si iesire!

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de albert.C » 26 Ian 2015, 15:48

1,8.scz pt neantelegere:)

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de Pif. » 26 Ian 2015, 17:31

:D
Cat a avut a avut ,conteaza iesirea in natura si faptul ca ai prins ceva si te ai deconectat de la stresul zilnic.
Fir intins!

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de Pif. » 26 Ian 2015, 18:18

Gabi,acum iarna cauta locurile cu apa adanca si curent slab ,caderile de nivel adica de la apa mica caderi bruste la apa adanca,cumparati ceva jiguri si gume si joacate cu ele ,poti avea surprize placute.

GabiSuciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 22 Ian 2015, 15:18

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de GabiSuciu » 28 Ian 2015, 15:09

Frumos exemplar , Cresterea de apa pe muresul viu , afecteaza pescuitu la spinning ?

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de albert.C » 28 Ian 2015, 19:10

Pif. scrie::D
Cat a avut a avut ,conteaza iesirea in natura si faptul ca ai prins ceva si te ai deconectat de la stresul zilnic.
Fir intins!
Corect,multumes asemenea ! :D

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de albert.C » 28 Ian 2015, 19:13

GabiSuciu scrie:Frumos exemplar , Cresterea de apa pe muresul viu , afecteaza pescuitu la spinning ?
Exact ce spune piff,cauta locurile denivelate,trecerea de la apa mica la mare,nu mal,cu pietre ceva,oricum cand apa are cote asa impresionante,mai ales in lunile de iarna sansele sa prinzi sunt scazute,avand in vedere nu cota in sine ci temperatura apei..dar ca si pescar merita sa incerci !

Scrie răspuns